Вицепремиерът и правосъден министър в служебното правителство Христо Иванов обяви, че ще работи за обединяването на върховните съдии около един кандидат за председател на Върховния касационен съд. Той разказа накратко в сряда част от приоритетите си след церемонията по предаването на държавния печат от неговия предшественик Зинаида Златанова.
Преди да бъде назначен за силов вицепремиер и правосъден министър в служебното правителство Иванов бе ръководител на правната програма на Българския институт за правни инициативи (БИПИ). Тя се утвърди като една от най-влиятелните български неправителствени организации в сферата на съдебната реформа. БИПИ бе сред най-острите критици на управляващите и Висшия съдебен съвет за порочните кадрови назначения в магистратурата.
Процедурата по избор на шеф на ВКС съвпада изцяло с мандата на Христо Иванов като служебен министър и там той би могъл да упражни най-голямо влияние. Кандидати за ВКС са двамата заместник-председатели на съда Таня Райковска и Павлина Панова. И двете са уважавани магистрати с добра репутация, но Райсковска бе издигната, след като стана ясно, че съдиите от ВКС ще се обединят около кандидатурата на Панова. Това създава риск от блокиране на консенсуса в средите на съдиите и неуспешен избор за ключовия пост.
Иванов каза, че вотът за шеф на ВКС трябва да съхрани консенсуса сред съдиите и тяхната вяра, че могат да участват в изработването на важните решения в съдебната система.
Новият министър допълни, че за по-малко от три месеца, няма как да се очаква постигането на видими положителни резултати в съдебната система. Той обаче декларира, че ще обърне специално внимание на избора на председател на ВКС и предстоящия доклад на Европейската комисия за България.
"Надявам се, че съдиите от Върховния касационен съд ще се обединят около единия от кандидатите за позицията, а Висшият съдебен съвет ще подкрепи техния избор", каза министър Иванов. Според него е крайно време изпълнителната власт, съдебната власт и магистратите да постигнат консенсус за необходимите стъпки за продължаване на съдебната реформа. Той каза, че другата му основна цел ще е написването на подобрен план за реформата, който трябва да убеди Европейската комисия в искрените намерения на България да подобри работата на този сектор.
"България трябва да мобилизира целия си ресурс, за да покаже на Брюксел, че има ясен план за реформата. Това е много важно предвид идването на новата Европейска комисия и предстоящия доклад", каза Иванов. Той припомни, че през последните няколко години Румъния се представя все по-добре и идва момент, в който ЕК трябва да взема тежки решения.
Вариантите са три – оставяне на Румъния под мониторинг заради липсата на напредък за България, намаляване на наблюдението и за двете страни, въпреки че България все още не е успяла да реши проблемите си, или разделянето на двете държави. Според Иванов и трите варианта не са добри за България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.