Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Православна църква на Украйна смени църковния календар. Коледа ще е на 25 декември

22 коментара
Православна църква на Украйна смени църковния календар. Коледа ще е на 25 декември

Автокефалната Православна църква на Украйна преминава към Новоюлианския календар. Решението е гласувано на заседание на Архиерейския събор, проведено на 24 май.

Преди това ПЦУ също като Руската православна църква използваше Юлианския календар.

Това означава, че ПЦУ ще празнува Коледа на 25 декември (преди - 7 януари), Покров Богородичен - 1 октомври (преди - 14 октомври), Богоявление - 6 януари (преди - 19 януари), Никулден - декември 6 (преди това - 19 декември). Празнуването на Великден ще съответства на общоправославното.

Православната църква на Украйна (ПЦУ) получи томос за автокефалия от Константинополския патриарх Вартоломей през януари 2019 г., като по този начин стана административно независима.

Календарната реформа се въвежда от 1 септември. Преди това тя трябва да бъде одобрена и от поместния църковен събор на 27 юли 2023 г. с участието на миряни. Според предстоятеля на ПЦУ митрополит Епифаний, обаче, въпросът вече е решен и преходът към новия календар ще бъде реализиран.

"През 2019 г. казах, че преходът ще стане в рамките на пет години, когато обществото е готово. И това време дойде, обществото е готово, ние прилагаме календарна реформа. Но това ще бъде без принуда, енориите, които искат останете на стария календар, ще можете да го направите. Но с течение на времето всички ще преминат към новия календар", каза митрополит Епифаний пред BBC News Украйна.

Според социологическо проучване, проведено през юли 2022 г., 72% от украинците се наричат ​​православни, от които само 4% казват, че принадлежат към Украинската православна църква на Московската патриаршия. Преди войната на Русия в Украйна такава принадлежност декларираха 15% от православните в страната.

Доскоро бе трудно промяната на установените навици за празнуване на църковните празници според остарелия Юлиански календар да се оправдава само с факта, че почти целият останал християнски свят живее според Григорианския календар.

Повечето православни църкви живеят по новия календар, изключение досега бяха църквите в Украйна, Руската православна църква, Сръбската и Грузинската. От старите патриаршии Юлианският календар се ползва само от Йерусалимската.

Украинската държава направи първите стъпки за реформа на църковния календар още когато президент беше Порошенко. Тогава 25 декември бе обявен за почивен ден.

Нагласите сред украинците за скъсване със стария календар се промениха драматично след руската инвазия през февруари 2022 г., особено предвид факта, че Руската православна църква подкрепя действията на Путин и руската армия.

Още в края на 2022 г. социологическо проучване показа, че близо половината от анкетираните вече са изразили подкрепа за календарната реформа и промяна на стария ред, а само 31% са против.

Сегашната стъпка има и политически аргументи – отдалечаване на Украйна от Москва и доближаване към Европа.

Ако за по-голямата част от църковните празници преходът от Юлианския към новия календар е ограничен до обикновено обратно броене от 13 дни, то с Великден нещата са много по-сложни.

Великден се празнува в различни дни от годината в съответствие с формулата, приета от Никейския събор през 325 г.: „Първата неделя след първото пълнолуние след пролетното равноденствие“.

Изглежда, че всичко е съвсем просто, въпреки съществуващата разлика в календарите. Но в допълнение към вече съществуващите различия, западното и източното християнство също изчисляват дните на пълнолунието по различен начин.

Западните църкви определят датата на Великден в съответствие с действителното астрономическо пълнолуние, докато източните (почти всички православни и редица други) следват така наречената Александрийска пасхалия, в която датите на пълнолуние се изчисляват по специални правила и следователно се различават от астрономическите.

За деня на пролетното равноденствие и западните, и източните християни приемат една твърда дата – 21 март. Но западните църкви използват общоприетия днес в света Григориански календар, докато източните, следвайки вековната традиция, използват Юлианския календар.

Поради тази разлика датата на празнуване на Великден сред източните и западните християни може или да съвпада, или да се различава за период от една до пет седмици, в зависимост от това кое пълнолуние в дадена година църквите смятат за "първо за пролетта".

Коментирайки решението на ПЦУ, прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков го нарече "оргия и безумие".

"На руски това е оргия, това е лудост, за съжаление", каза Песков в интервю за "Москва. Кремъл. Путин". Според него сега остава Украйна да "обяви, че вече няма украински език, а американски език".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #22
    Отговор на коментар #20

    Не мисля, че боядисването на яйца в червено, както са правили по българските села е дошло от Германия и то толкова бързо. И Пасхата може да е по същото време, но няма връзка с Христос, тя празнува бягството на евреите от Египет, водени от Моисей. Аз не знам дали православните изобщо я празнуват, въпреки че те признават еврейската Тора (Стария завет).

  2. бай Сандю
    #21
    Отговор на коментар #3

    Мазните комуняги за една нощ от пълна забрана, превключиха на "професечионално богомолство". Това катарзис ли е, или повеля от Масква? Да, казва се Рождество, но журналистите не са длъжни да спазват "професионалната" ви терминология, другарю.

  3. boriana
    #20
    Отговор на коментар #17

    Зайците и яйцата са нововъдедение в Западна Европа спец. Германия от кр. на 19 в. Нямат нищо общо с древното пасхално послание. Християнската Пасха се родее с юдейската.

  4. boriana
    #19

    Прекрасно!

  5. полк. Дрангов
    #18

    Браво!...Слава на Украйна!

  6. Калико Джо
    #17

    Тази дата е избрана специално от християнската църква стотици години по-късно за да замести езическите празненства, посветени на края на селскостопанския сезон и с ритуали за добра реколта през следващия сезон. Иначе даже хора свързани с църквата приемат, че истинската дата е в края април или през лятото, заради Витлеемската звезда (Халеевата комета) и това, че кошарата е празна т.е. овцете са по пасищата. Горе-долу същото се прави с Великден, който припокрива езическите празници посветени на размножаването - оттам и яйцата и зайците. Църквата е трябвало да изтрие старите празници от съзнанието на хората и до голяма степен е успяла, но не съвсем.

  7. anton nikolov
    #16

    Ще се убедя, че Православната църква у нас е започнала да се променя, когато обяви избитите от комунистите свещеници за мъченици и патриарха отслужи молебен за жертвите на комунизма . Засега виждаме единствено слугинаж на повикване ,състоящ се в разнасяне на менчета и мятане на китки по разни строителни обекти.

  8. ABV
    #15

    тъпославието е най-голямата геостратегическа трагедия на народа ни. Катострофалните последствия от този глупав избор са съизмерими единствено с османското владичество!

  9. В и К
    #14
    Отговор на коментар #9

    Спасител, таратанци. За да могат да се закичва с него всякаква паплач която избива хора в негово име.

  10. anton nikolov
    #13
    Отговор на коментар #10

    Коледа идва от латинското Календи - първият ден от месеца при римляните и в корена на думата няма нищо свързано с Рождество. Докато Натале и Ноел, преведено означава Рождение. Изобщо във всички други европейски езици името на празника е свързано със събитието, дори румънското Крачун , което означава Младенец. А курбаните са възприети у нас под турско-мюсюлманско влияние и нямат нищо общо с християнския дух. Господ няма нужда от материални жертви, както е в Стария завет, защото Христос сам се е жертвал за вечни времена. И тези мазни казани и буркани, съпътстващи редица празници, са израз на просташки битовизъм и изостаналост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.