Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правото на собственост в България е все още с незадоволителна защита

5 коментара
Правото на собственост в България е все още с незадоволителна защита

Институтът за пазарна икономика представи във вторник за пета поредна година международния индекс "Право на собственост” (International Property Rights Index - IPRI), който отчита защитата на правата на интелектуална и физическа собственост в 129 държави по света, представляващи 97% от световния БВП.

Според класацията за тази година България заема 64-о място и е по-близо до страните със слаба защита на собствеността, отколкото до тези с гарантираната ѝ прилагана на практика неприкосновеност.

Индексът изследва защитата на правото на собственост във включените държави, анализирайки три основни области: политическа и правна среда, право на физическа собственост и право на интелектуална собственост.

Финландия продължава да води класирането за пета поредна година, като този път дели първото място със Швеция с резултат от 8.5 от максималните 10 точки. След първенците на трето място се нарежда Сингапур с 8.3 точки, а на четвъртата позиция попадат Нова Зеландия, Норвегия, Люксембург и Швейцария с 8.2 точки за всяка.

На дъното на класацията е Венецуела с 3.4 точки.

Право на собственост и икономическо благосъстояние

Основният фокус на индекса е как защитата на правото на собственост се отразява на икономическото благосъстояние на страните. Изследването показва, че по-добрата защита на правото на собственост води до по-висок БВП на човек от населението, повече преки чуждестранни инвестиции и по-голям ръст на икономиката. Първенците в класацията се радват на $ 38 350 среден БВП на човек от населението, а последните в класирането имат по-малко от $4 800 на глава. Авторите изчисляват и какъв ще е ефектът върху богатството при по-добра защита на правото на собственост. Данните показват, че единица покачване на резултата в индекса води до $8 960 увеличаване на БВП на човек от населението.

Къде е България?

България заема 64-о място (от 129) с резултат 5.3 точки от максималните 10. С равен резултат и на същата позиция са Турция, Тайланд, Мароко, Хърватска, Бразилия и Бенин.

Тази оценка поставя страната ни по-близо до държавата с най-слаба защита на правото на собственост – Венецуела (3.4 т.), и по-далеч от първенците Финландия и Швеция с по 8.5 точки.

Въпреки че в сравнение с 2010 година България пада с 5 места в класацията, резултатът ѝ се подобрява с 0.1 точки. Като цяло за петте години, в които се издава индексът, защитата на правото на собственост у нас постоянно се подобрява, но напредъкът e изключително незадоволителен – от 4.9 точки през 2007 г. до 5.3 точки през 2011 година.

С този темп едва ли може да се очаква бързо забогатяване на хората, да не говорим за по-бързо излизане от кризата, коментират от ИПИ.

Изключително важно е да се отбележи, че ефективната защита на правото на собственост зависи изключително и само от българското правителство и провалът не може да се отнесе към външни фактори. В този смисъл ниските доходи у нас могат да бъдат обяснени в голяма степен с несигурността на гражданите и фирмите и липсата на защита, която държавата е призвана да осигурява.

Традиционно най-лошото представяне на България е при правната и политическа среда – 5 точки. И въпреки че точно тук получаваме сравнително добрата оценка за политическата стабилност (5.9 т.), тя не може да компенсира ниските резултати по отношение на независимостта на съдебната власт и контрола над корупцията.

Резултатът за групата правото на физическа собственост, в която България постигаше най-добрите си резултати в предишните години, през 2011 се понижи с 0.4 до 5.6 точки. Най-голямо понижение отбелязва подиндикаторът "достъп до заеми” - от 4.9 т. през 2010 до 4.1 т. през 2011 година, което е вследствие на негативните ефекти на световната икономическа и финансова криза.

В областта на защитата на правото на интелектуалната собственост България има доста силни, но и изключително слаби резултати. В тази група показатели се намира и най-високата оценка за България в областта на патентната защита (9.1 т.), както и най-слабата – пиратството на авторските права (3.3 т.), за което България е посочвана като първенец в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. непримирим
    #5
  2. Ралф
    #4
  3. N
    #3
  4. КОМЕНТАТОР
    #2
  5. ОО общество
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.