Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правото на живот и лична свобода все повече се нарушава у нас

26 коментара
Правото на живот и лична свобода все повече се нарушава у нас

Службите за сигурност все по-често и грубо потъпкват правото на живот и лична свобода на гражданите в България. Това отчете в четвъртък ръководството на Българския хелзинкски комитет (БХК) по време на представянето на доклада за дейността си през 2010 г.

Основната констатация на правозащитниците е, че се влошава тенденцията за безконтролно подслушване, следене на личната кореспонденция и произволната употреба на сила върху хората. Като грубо посегателство над независимостта на съдебната власт бе отчетена практиката на вътрешния министър Цветан Цветанов да критикува и обвинява магистратите при всяко тяхно решение, неприемливо за МВР.

През 2010 г. БХК регистрират и рекорден брой осъдителни присъди срещу България, произнесени от Европейския съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ). Те са осем. "По четири от тях действията на органите на реда са довели до смъртта на потърпевшите, а в останалите случаи е констатирано брутално насилие", уточни зам.-шефът на организацията Маргарита Илиева.

По думите ѝ в три от решенията на ЕСПЧ продължава да се повтаря забележката, че Законът за МВР (ЗМВР) е дефектен и създава предпоставка за системно превишаване на власт от страна на служителите на ведомството. Европейските магистрати вече седем години посочват в присъдите си срещу България, че ЗМВР е в конфликт с международното право за защита на правото на живот и срещу нечовешко и унизително отношение.

Именно неизпълнението на препоръките на ЕСПЧ от родната изпълнителна власт бе отбелязано от БХК като основна причина за все по-влошаващото се положение на човешките права у нас. "В края на 2010 г. България бе сред страните-членки на Съвета на Европа с най-голям брой неизпълнени решения на съда на глава от населението", отбелязва докладът.

По повод на тройното увеличение на използваните от службите специални разузнавателни средства (СРС) през последните две години Илиева заяви, че това е "извращение, маркер за пълния произвол в тази система". Тя припомни констатацията на главния прокурор Борис Велчев от началото на февруари, че 99.1% от всички искания за СРС се одобряват от съда, което според нея говори, че задължителният съдебен контрол е по-скоро формален.

По думите на Илиева причината за това е практиката на службите и прокуратурата да мотивират само формално исканията си и така да ограничават възможностите на магистратите реално да проверят дали са налице основанията за прилагане на СРС. Според закона разследващите могат да прибягват до подслушване като крайна мярка, едва след като са изчерпали всички други начини за събиране на доказателства.

От БХК добавиха, че друг сериозен проблем в тази сфера е липсата на механизъм за обезщетяване на хората, станали обект на СРС, които така и не са били обвинени в нищо. В момента единствените случаи, в които гражданите могат да търсят правата си, е, ако са били незаконно подслушвани и това им е било съобщено от парламентарната комисия за контрол на СРС. Тя обаче не е длъжна да уведомява хората при всеки такъв случай, а само когато прецени, че това няма да попречи на работата на разследващите.

Ръководството на организацията вече е провело среща по тези въпроси с правосъдния министър Маргарита Попова и е поискало сформирането на работна група, която да разработи промени в Закона за СРС, но все още няма никакъв напредък по темата.

Подобно е положението и с кампанията на БХК "Полицейското насилие: стоп сега!", в рамките на която бе отправен пореден апел към МВР да подготви законодателни промени за ограничаване на случаите, в които полицаи използват оръжие и сила с оправданието, че заподозрян е оказал някаква съпротива.

"Политическото ръководство на МВР ни игнорира", призна Илиева с уточнението, че зам.- вътрешният министър Веселин Вучков е изразил положително отношение към предложенията на организацията.

Той коментира неотдавна пред Mediapool, че се планира обществено обсъждане на заключенията, които ЕСПЧ е направил във всичките си 27 осъдителни решения срещу България за полицейско насилие в последните 12 години. Целта е да бъдат подготвени промени в ЗМВР, ако се прецени, че текстовете му създават предпоставки за злоупотреба на полицаите с оръжие и т. нар. помощни средства - белезници, палки, гумени и шокови патрони и т. н.

От БХК отчетоха още влошаване на условията в следствените арести в страната заради почти двойното увеличение на задържаните в тях през последните две години. По данни на шефа на организацията Красимир Кънев към края на 2008 г. лишените от свобода обвиняеми са били 723-ма, докато в края на 2010 г. вече са 1283-ма.

Единствената положителна констатация в доклада бе в сферата на защита на правата на децата, основно заради плановете на правителството в близките няколко години да изведе от социалните домове всички деца. Маргарита Илиева отчете, че по инициатива на комитета в момента прокуратурата води 45 разследвания за смъртта или посегателства над деца без родителска грижа. Всичките са срещу неизвестен извършител. Говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова коментира, че колегите ѝ работят много усилено, въпреки че няма гаранции колко от тези производства ще се превърнат в дела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xxx
    #26
  2. bg
    #25
  3. ГОЦЕ
    #24
  4. 9-то РПУ
    #23
  5. N
    #22
  6. ААА
    #21
  7. Пиринец
    #20
  8. Факт
    #19
  9. мухата Цеце
    #18
  10. Шеф
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.