Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правозащитникът Йоахим Гаук стана президент на Германия

5 коментара

Правозащитникът от някогашната Източна Германия и бивш лутерански пастор Йоахим Гаук бе избран за президент на Германия, предадоха световните агенции в неделя. 72-годишният Гаук получи подкрепата на 991 от 1232 члена на Федералното събрание на страната, в кието влизат 622-мата депутати от Бундестага и същият брой законодатели от регионалните парламенти.

Съперникът на Гаук, 73-годишната журналистка Беате Кларсфелд, подкрепяна от партия "Левите", известна с непримиримата си борба за разобличаване на нацистките престъпници след края на Втората световна война, бе подкрепена само от 126 депутати.

 

"Приемам този вот", заяви Гаук пред Федералното събрание минути след избирането му, цитиран от Франс прес. "Колко хубава неделя!", възкликна той и припомни, че преди 22 години на същия ден се състояха първите и последни свободни избори в ГДР - няколко месеца преди обединението на Германия на 3 октомври 1990 г.

 

"Никога няма да забравя онези избори. Никога!", добави той.

 

"Мога да ви обещая едно нещо, че ще кажа "да" с цялото си сърце и душа на отговорността, която ми възложихте", заяви Гаук, след като положи клетва пред депутатите.

 

Германците очакват Йоахим Гаук, виден член на движението, довело до падането на Берлинската стена през 1989 г., да възстанови авторитета на президентската институция, пострадал от корупционния скандал, свързан с неговия предшественик Кристиан Вулф.

 

Кандидатурата на Гаук за поста на държавния глава бе подкрепен от управляващата коалиция на християндемократите и свободните демократи и от опозиционните партии на социалдемократите и зелените.

 

Според допитване от вчера на социологическата агенция Инфратест 80 процента от германците имат доверие на Гаук, независимо че германският президент има по-скоро церемониални функции, посочва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    До 5 Ивам големи резерви срещу човек, израснал в семейство на нацисти. Майката е член на нацистката партия от 1932 г., а бащата от 1934 г. Бащата попада в британски плен по време на Втората световна война. Въобще правозащитникът Гаук освен като Евтим Костадинов да се рови в архивите на Щази друго не знам дали е правел. Да не говорим, че се е водил и от лични интереси. Баща му е осъден по-късно за шпионаж в полза на чужда държава срещу ГДР, а държавата не е била и ФРГ. Така че око да види, ръка да пипне.В биографията на Гаук няма данни за някакви борбеви действия срешу режима в ГДР. Пастор си е, жени се, деца му се нараждат.

  2. Анонимен
    #4

    Докато в държави като Чехия и Германия тези които са се борили срещу репресивните си режими станаха президенти,то в България борците срещу тоталитаризма са в немилост.Дори преследвани.

  3. Анонимен
    #3

    Не залитам от прехлас по тевтонския немски характер, но не мога да си кривя душата че е най уредената и добре управлявана държава в Европа! За икономиката им не мога дори да коментирам!

  4. Анонимен
    #2

    BLUE: Не беше ли свързан с борба за човешки права и срещу Щази?

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.