Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правозащитници разкритикуваха идеята за гръцко-турска гранична стена

0 коментара
Правозащитници разкритикуваха идеята за гръцко-турска гранична стена
Организацията за защита на човешките права "Амнести интернешънъл" разкритикува ЕС заради решението да се строи 150-километрова стена на гръцко-турска граница. Идеята бе представена на 1 януари от гръцките власти, които искат да спрат основния канал за нелегална имиграция през Турция за Европейския съюз.

Атина смята да построи стената, която трябва да изпълнява функциите на защитно съоръжение по подобие на това, изградено по границата на САЩ с Мексико.

"ЕС разреши предложение, което е срещу някои принципи на човешките права. Така Европа сама показва, че е неспособна и некадърна", коментира говорителят на "Амнести" Волфганг Гренц пред в. "Франкфуртер рундшау", цитиран от ДПА.

Европейската комисия все още не е изказала официално мнението си по темата.

Около 80% от нелегалните имигранти в ЕС преминават през Гърция, сочи статистиката на европейската служба за защита на границите Фронтекс.

Според Волфганг Гренц "ЕС като остров на богатите застава срещу хора, които бягат от преследване или крайна бедност".

Той заяви, че съюзът не трябва да оставя страните да се оправят сами с проблемите с бежанците по своите външни граници. "Така, както Германия разпределя мигрантите между отделните провинции, така и Европейският съюз би могъл да разпределя търсещите помощ между всички страни членки според големината и икономическата сила", каза Гренц.

Около 150 км дългата граница между Гърция и Турция е станала главна порта на ЕС за бежанци от страни като Афганистан, Ирак и Сомалия. Почти половината от нелегалните преминавания в ЕС на границата е регистрирана тук. От януари до ноември 2010 г. са заловени 32 500 имигранти без паспорти само на дългата 12.5 км отсечка на граничната река Еврос.

"Гръцкото общество е преминало отвъд способността си да приема нелегални мигранти", заяви на 1 януари гръцкият министър по въпросите на имиграция Кристос Папутсис.

Високопоставен източни от турското външно министерство коментира пред в. "Хюриет", че "всяка държава има суверенно право да реши как да защити собствените си граници". Турция все още не е официално уведомена за плана на Атина.

През миналата година Гърция стана първата държава, която поиска помощ от Фронтекс в опит да спре наплива на бежанци от Ирак, Пакистан, Афганистан и други военни зони. Близо 200 агенти започнаха денонощни дежурства по сухопътната граница, което доведе до спад с 44% на броя на успешните прониквания, пише "Хюриет".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.