Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правозащитници сезират Брюксел за нарушаване на религиозни права у нас

0 коментара

Правозащитници и представители на вероизповеданията в България стартират протестна кампания срещу нарушаването на религиозните свободи, за да провокират натиск от Брюксел над властите у нас. Независимо от успешните преговори за членство на страната в Европейския съюз те смятат, че в отношенията държава - религиозни общност няма прелом и отново държавата и политическите сили - НДСВ, ДПС и БСП, както и президентът Георги Първанов, се намесват в делата на Българската православна църква (БПЦ) и мюсюлманското изповедание.

Пак дисиденти ли се събираме?

На 15-та година след демократичните промени в страната, форумът бе определен като "дисидентски" заради отсъствието на представители на официалните институции, на депутати от НДСВ, ДПС и БСП, както и на признаваните от тях за духовни лидери на православието и мюсюлманското изповедание. "Ние само дисиденти ли сме? Защо липсват представители на мнозинството, виновни за приемането на този закон?", запита пастор Ангелов. Отсъстваха представители на прокуратурата, както и на правителствената Дирекция по вероизповеданията.
Още

Ако религиозните общности не бъдат оставени сами да решат вътрешните си конфликти и държавата се опитва да наложи разрешение силово, свещенослужители от православната и протестантските църкви, както и от мюсюлманското изповедание, прогнозират тотално разделение вътре в религиозните общности и на самия народ. Евентуални нови завземания на храмове, мюфтийства и джамии ще провокира конфликти и омраза, каквито досега не е имало в България, смятат религиозни дейци.

За година и половина от приемането на новия закон за вероизповеданията, за нито една от религиозните общности не са настъпили положителни последици, а състоянието в БПЦ и мюсюлманското вероизповедания остава критично, заключи адвокат Иван Груйкин. Според него в закона има мъртвородени текстове, които се използват като претекст от представители на прокуратурата и местната власт за вмешателство в делата на вероизповеданията.

Докладът за проблемите на вероизповеданията и декларацията, приета на конференцията "Актуалните проблеми на религиозните общности в България", организирана от Българско правно дружество, ще бъдат изпратени до председателя на Комисията по спазване на задълженията и ангажиментите на държавите-членки на Съвета на Европа Жозет Дюрийо. Само преди месец управляващите увериха г-жа Дюрийо, че у нас няма проблеми с религиозните свободи и получиха обещание Страсбург да свали наблюдението си над страната ни.

Последна надежда за натиск от Брюксел

Това е последното лято, в което може да обединим усилията си за краткосрочна кампания да "пробием главите на европейските бюрократи" и те да запишат негативна оценка за намесата на държавата в делата на религиозните общности в последния доклад за напредъка на страната ни за членство в ЕС през октомври. За това призова право защитникът Емил Коен пред форума.

Той изтъкна, че в момента политическата класа у нас се чувства комфортно, защото през август ще избере, макар и с огромно закъснение, омбудсман и членове на комисията за защита от дискриминация, това ще бъде отбелязано в доклада за напредъка ни в спазването на човешките права.

ЕС загърби решаването на вероизповедните въпроси, посочи и бившият директор на вероизповеданията Любомир Младенов, според когото европейските стандарти в тази област не се спазват. Трябва отново да се активизират европейските структури, смята и Младенов. Той посочи, че ако се стигне до вземане на храмове от т.нар. Алтернативен синод, на практика една част от българските православни ще бъдат лишени от свободата да се изповядват пред свещеника, който са избрали, и да се молят в църквата, в която той служи.

"Не е православен този, който не се изповядва пред патриарх Максим, не е православен този, който не признава патриарх Максим" - така Младенов описа принципа, който държавата прокарва чрез закона за вероизповеданията. С този закон мнозинството и БСП легитимираха патриарх Максим и лишиха алтернативния синод на Инокентий от правото да се нарича "Българска православна църква". Сега, основавайки се на този закон, с мълчаливото съгласие на прокуратурата, се пристъпва към изхвърляне на свещениците, които не зачитат Максим, от храмовете, където служат. За това вече са отправени нотариални покани, но от синода на митрополит Инокентий настояват споровете да се решат от съда, а не от прокуратурата.

Като парадокс Младенов посочи, че със закона, считан от управляващите за най-голямо постижение, вместо да се дава свобода и да се обединява, се постига обратният ефект. Компилацията от административно - законово разрешение на споровете, по думите му, няма да реши проблемите.

Младенов отбеляза, че за първи път от мандата на Георги Първанов и президентската институция се включва в намесата на държавните институции в делата на вероизповеданията. "Той получава награди за единство на православието, среща се като църковен глава с руския патриарх", отбеляза ексдиректорът активността на Първанов. Според Младенов изключително груба е и намесата на ДПС при мюсюлманите, които в момента са заличени от съда като вероизповедание и очакват да им назначат синдик за пристъпване към ликвидация. До тук се стигна заради опита на ДПС да наложи за главен мюфтия Фикри Сали.

До момента имаше "жълт картон" от Брюксел, но трябва да се получи червен за властите, коментираха участници в конференцията.

Сценарий "Нова Ирландия"?

Щом алтернативният синод съществува повече от 10 години, значи някой има необходимост от него, смята отец Веселин Арнаудов от храма "Св. София". Той призна, че изпитва страх от това, което може да стане, ако владиците на Максим посегнат на храмовете, в които служат тези духовници, които не го признават, защото е назначен от Политбюро на ЦК на БКП и е прокарвал атеизъм в Църквата.

По думите му има два сценария за развоя на нещата сред православните - първият е те да бъдат подтиквани от държавата към сближаване, което може да трае 5, но и 10 години и да се постигне чрез "отмиране на някои пречки". С втория сценарий, по думите му, се подготвя нова Ирландия и тотално разделение на българския народ завинаги чрез създаването на друга църква. Свещеникът припомни, че точно при спор за един манастир "попове на Максим убиха отец Стефан Камберов" от Банско. Той смята, че чрез опита за завземане на храмове се инспирира напрежение, което ще роди "ужасна омраза и противопоставяне" .

Религиозните общности сами да намерят решение

Младенов припомни,че при предишното управление на ОДС принципът е бил за оттегляне на държавата и подтикване на духовниците сами да намерят изход. Той посочи, че и сега трябва да се търси решение по този начин и при православните - чрез общ църковно-народен събор, и при мюсюлманите - чрез национална конференция. По време на кабинета "Костов" мюсюлманите проведоха две конференции и без особени драми първо избраха Мустафа Алиш, а след три години - Селим Мехмед за главен мюфтия и нямаше окупации и завземания на Главно мюфтийство.

"Щом се засягат основните вероизповедания, по същия механизъм може да се стигне и до другите", посочи Теодор Ангелов от Баптистката църква.

Според него картината в България е ужасяваща. Той припомни, че по време на кампанията си президентът се е ангажирал да "оправи" работите в православната църква, което е недопустимо да се случи в която и да е европейска държава. Също толкова скандален, според пастора, е и призивът на самия патриарх Максим към държавните органи да му съдействат за решаване на спора за църковните имоти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.