Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пражки сценарий за радиото

0 коментара

Вече не е трудно човек да повярва в съществуването на паралелните светове. Времето наистина ще се окаже само концепция. Случващото се в Прага в началото на януари се повтаря с удивителна последователност в началото на февруари в София. Поне така изглежда за тези, които наблюдават отстрани. Пример - колега - словашки журналист - ме помоли да му разкажа какво точно става с радиото в София и с удивителна точност успяваше да довърши всички мои изречения - въпреки цялата моя упоритост, че нещата са различни. "Да, каза той, различни са само за окото на участващия, но не и за окото на наблюдаващия".

Има съвпадания, които наистина са, какво да ви кажа, особени.
Вчерашната декларация на работещите в радиото много напомня декларацията 2000 думи на чешките телевизионни работници. Желанието за бунт на всички в България вероятно изглежда несериозно. Точно така несериозно изглеждаше всичко и за чехите до
митинга на Вацлавске намести в началото на януари
НСРТ се държи точно толкова неадекватно колкото чешкият Съвет за телевизия, въпреки че е съставен от ерудирани, възпитани и културни хора. Председател на чешкия съвет за телевизия например беше Мирослав Мареш, асистент в катедрата по политология на Масариковия университет, редактор в списание Политика и редактор в списанието Сревноевропейски политически изследвания. В съвета имаше още такива достойни хора като Марцела Храбинцова - член на чешкия ПЕН-клуб и на съюза на чешките писатели. Тя заяви след избора на Ходач за генерален директор на чешката телевизия, че се е чувствала в известен смисъл употребена (тя беше гласувала против). Същите думи - кажете, че не е особено съвпадение - използва вчера и Светлана Божилова. Бих могла да продължа по линията на паралелните повторения и да предположа, че както Милош Райхтер, другият гласувал против Ходач, подаде оставка от съвета, така ще направи - да речем - Георги Лозанов. Нещата ще стават все по-напрегнати, НСРТ - все по-неадекватен и вероятно президентът ще се наложи да каже нещо за спазването на буквата на закона, но не и на духа на закона (както направи Хавел). Западните кореспонденти ще се чудят как да обяснят за какво става дума, а италианският "Ла република" отново може да напише, че за италианците да протестираш срещу избора на директор на обществена медия е мистерия равна на тази да протестираш срещу лунното затъмнение.
Защо обаче се случва едно и също?
Защо се повтарят с налудничава упоритост едни и същи неща?
Струва ми се, че хората навсякъде в Източна Европа чак сега започват да си дават сметка, че нещата са отишли твърде далеч. И че проблемът е много по-дълбок от познатото " политиците са такива", "политическият натиск е такъв". Защото - нали този натиск в крайна сметка винаги се прави от хора и върху хора? Следователно във всички нас (или повечето) има нещо, което прави натиска възможен и успешен. Няма логично обяснение - защо например чешкият Съвет за телевизия - отново припомням - съставен от професионалисти от целия социален спектър - няколко пъти вече взима политически решения и доведе до напускането на двама генерални директори на телевизията за последните две години. Този съвет взе и едностранно страната на Владимир Железни - шефа на частната телевизия НОВА - в спора с американската компания СМЕ, когато преди година Железни прекрати договора с тях. Тоест - това, че в съвета има хора с доказани биографии - не му попречи да взима едностранни и подозрителни - от гледна точка на обществото - решения. Следователно - проблемът е на друго място.
И ми се струва, че ще става още по-сложен за обяснение. Защото един от най-вредните навици на всички нас, изглежда, е
скриването зад етикети и табелки като доказани биографии

и доказано минало, слагането на равенство между моженето на едно нещо и моженето на друго нещо. Ходач например наистина е бил добър журналист в ББС, но като шеф в новините на чешката телевизия се е провалил. Моженето на едно нещо не означава, че можеш и друго. Новата динамика на времето не понася биографиите. Биографията - какъв си бил вчера - не може да бъде алиби за това какво ще бъдеш утре. Има един постоянен източноевропейски навик от миналото да се отиде направо в бъдещето, и затова настоящето навсякъде оставя вкуса на набързо сготвена манджа, в която винаги липсва едно и също нещо - любовта на готвача.
Нещата наистина отидоха твърде далеч и наистина са еднакви - като изключим разликата в заплатите и отдалечеността в километри от Брюксел. Но въпросът, който още не сме се научили да си задаваме е: коя от част от нас е позволила това и защо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.