Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Празнуваме Тодоровден, време е за кушии

2 коментара
Празнуваме Тодоровден, време е за кушии

Днес е Тодоровден. Празникът се отбелязва винаги в първата събота на Великденските пости, като датата, както и тази на Великден, се определя по лунния календар.

Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите Великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон.

Според легендите император Юлиан Отстъпник (332-363 г.) решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост.

Затова той наредил на градоначалника на Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и да бъдат подиграни и обявени за езичници.

Градоначалникът направил, каквото му било заповядано.

Но свети Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий и му известил за нареденото от император Юлиан, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара, а да си приготвят коливо – жито. 

Предупредени, християните не взели никакви храни от пазара и затова всяка година светецът се споменава с благодарност.

Тодоровден е празник и на коневъдството и на конния спорт

При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.

После идва ред на конното състезание – кушията.

Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа.

Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника.

Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща и супа от гъби. 

Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица.

Днес имен ден празнуват Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Богдана, Найден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #2

    В малкото село Добърско, разположено на 12 км от Разлог и 20 км от Банско, се намира уникалната средновековна църква "Светите Теодор Тирон и Теодор Стратилат", включена в почетния списък на стоте национални туристически обекти. Излизайки от храма, виждаме прелестна градина с много цветя. Там се намира и лековит малък извор. Пускам малка монета в извора, измивам си очите, за да се върна пак на това свято място, заредено с божествена сила... Честит празник на всички именници! Живот и здраве, успехи и късмет!

  2. edin.drug
    #1

    Всеки път ни описвате някакви безумни отдавна загубили актуалност "традиции" - какви коне, какви опашки! У нас преобладаващата част от населението е урбанизирано. Не може ли по европейски да се ограничим с житието на св. Теодор Тирон? Ако ви трябват традиции - има и църковна традиция, свързана с житието на светеца. На този ден се яде варено жито - коливо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.