Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пред провал е и вторият опит за референдум за парно от боклук

0 коментара
Пред провал е и вторият опит за референдум за парно от боклук

И вторият опит за референдум за изграждането на инсталация за производство на енергия от отпадъци в София върви към провал. Малко вероятно е предложението на 15 столични общински съветници да получи мнозинство при гласуването, насрочено за 8 ноември. Във вторник докладът за референдума беше отхвърлен от комисията по околна среда. Водещата комисия - тази по местно самоуправление, ще разглежда темата в сряда.

Въпросите за референдума са предложени от общински съветници от БСП, ДСБ и Политическа група 5. Те включват питане към софиянци дали са съгласни общината да изразходва 157 млн. евро, от които 67 млн. евро заем, за изграждане на инсталация за изгаряне на RDF отпадъци, както и въпрос дали хората са съгласни въпросната инсталация да е "в центъра на София", както вече е решено. Третият въпрос отново е свързан с местоположението на когенерацията. В него се пита дали хората са съгласни тя да е до завода за боклук, който се намира в местността "Садината" край село Яна.

Против допитването

Срещу референдума се обявиха съветници от ГЕРБ, които смятат, че допитването е не само излишно, но и незаконосъобразно. Основните им доводи са, че решенията по въпросите за референдума вече са взети. За тегленето на заем за изграждането на инсталацията беше гласувано преди няколко месеца, припомни председателят на екокомисията Лорита Радева (ГЕРБ).

Тя прочете и текст от Закона за общинския дълг, според който решенията за поемането на задължение от името на общината се одобряват или от общинския съвет, или след референдум. Според нея, след като вече е използвана първата хипотеза, не може да се прилага и втората. Освен това тя добави, че според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление въпроси на общинския бюджет не може да се подлагат на референдум, а питането за заема било такъв въпрос.

Решението за мястото на инсталацията - да се направи на площадката на ТЕЦ "София" до Централна гара, също вече е факт. То е гласувано през 2016 г. с приемането на подробен устройствен план за площадката, с който теренът се отрежда за въпросната инсталация. Освен това то е подкрепено и от част от съветниците, които искат мястото да се определи с референдума.

Радева прочете и текст от Закона за устройство на територията, според който площадките за третиране на отпадъци се определят точно по този ред - с приемането на устройствен план от общинарите.

От ГЕРБ обявиха още, че с тези въпроси се зачерква изграждането на инсталацията, която се финансира и с европари. В момента местната власт била на финала на процедурата за отпускане на средствата от европейския бюджет, а евентуално несъгласие на гражданите с мястото или начина на финансиране на инсталацията щяло да доведе до загубата на парите.

Подкрепа за новия вот

Според вносителите на предложението за референдум то е законосъобразно, а проблем с въпросите няма. Те смятат, че гражданите трябва и могат да се произнесат за това дали искат общинският бюджет да бъде натоварен с толкова голям заем за инсталация, за която няма политически и обществен консенсус. Освен това кампанията по референдума щяла да позволи хората да получат пълната информация за проекта и така да се постигне консенсус по спорните въпроси.

Те са свързани основно с капацитета на инсталацията, който предвижда изгаряне на 180 000 тона RDF отпадък годишно. Притеснението на вносителите е, че това е максималният законен капацитет за обработка на боклуци, който произвежда въпросното гориво. В момента той успявал да произведе доста по-малко количество RDF. За това имало съмнения дали инсталацията в ТЕЦ "София" ще бъде натоварена достатъчно, за да е полезна.

Оспорва се и мястото на когенерацията. От БСП вече неведнъж обявиха, че според тях тя трябва да е до завода за обработка на отпадъци, а не в центъра на града. Мотивът е, че така ще се елиминира неудобството тежки камиони да карат всеки ден гориво от единия до другия завод. Автомобилите щели допълнително да доведат до замърсяване на въздуха в района.

От общината обаче отговарят, че горивото ще се кара само от два камиона и замърсяването ще е пренебрежимо малко. Построяването на инсталацията до завода за боклука извън София пък означавало прекалено голяма инвестиция в изграждането топлопровод, който да свърже когенерацията с мрежата на "Топлофикация - София".

Предишното предложение за референдум беше внесено от инициативен комитет, а подписката за допитването беше организирана от формацията "Демократична България". То не получи нужната подкрепа от общинския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.