Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди управляващите да са върнали преференциите, ДПС пак искат обезсмислянето им

1 коментар
Сн.: БГНЕС

Както се заканиха, ДПС отново внесоха стария си законопроект за промени в Изборния кодекс (ИК), включващ обезсмислянето на преференциалния вот, което миналия месец бе утвърдено с гласовете на ГЕРБ и НФСБ, но след това ГЕРБ даде на заден и обеща да върне старото положение.

ДПС внесоха предложенията си изпреварващо - преди приетите през февруари поправки да са обнародвани в "Държавен вестник" и преди обещаното от ГЕРБ връщане на старите правила да е разгледано дори на първо четене.

Междувременно президентът Румен Радев наложи вето върху промените, но управляващите, както и ДПС и "Воля" решиха дружно да го отхвърлят, въпреки заявката на ГЕРБ практически да се съобрази с мотивите на държавния глава, но като приеме своя собствен законопроект.

Обяснението на ГЕРБ да приемат искането на ДПС предишния път беше, че управляващите са зависими от гласовете на ДПС, за да продължи работата на Народното събрание. Притеснението от обвързването им с ДПС изглежда обаче беше основната причина за завоя на ГЕРБ обратно към старите преференции.

Новите стари предложения на ДПС

Предложението на ДПС е за практическо премахване на преференциите чрез рязко повишаване на прага им - ако сега даден кандидат на по-задна позиция в листата можеше да се изкачи на избираемо място с 2000-3000 преференциални гласа, за това вече да са му необходими гласове, равни на един депутатски мандат, или около 15 000. Същото важи и за листите за общински съветници – да се пренареждат с толкова преференции, колкото гласове са необходими за един мандат за общински съветник.

ДПС никога не са били привърженици на това избирателите да могат по-лесно да пренареждат партийните листи чрез преференциално гласуване, което всъщност е единственият мажоритарен елемент в избирателната ни система.

Аргументът, подкрепян и от други партии за премахването на това положение е, че хората лесно се бъркат и отбелязват номера на този кандидат в листата, чието число съвпада с номера на самата листа, известен като феномена "15/15".

Преференциалният вот е обърквал сериозно сметките на БСП, ДПС, ГЕРБ и др. Първата му "жертва" беше бившият лидер на БСП Сергей Станишев, изместен на евроизборите през 2014 г. от сложения под №15 аутсайдер Момчил Неков. На предишните парламентарни избори бившият председател на парламента Цецка Цачева не се класира за депутат, тъй като бе изместена от избираемото второ място на листата на ГЕРБ в Плевен. Впоследствие Цачева бе компенсирана с министерски пост. ДПС пък изключваха свои депутати, избрани преференциално за народни представители на мястото на утвърдените от партията.

НФСБ също са против разместването на листите, а това предизвиква напрежение в "Обединени патриоти", защото ВМРО разчитат на преференции на последните два вота. Очаква се и те да направят предложения за повишаване на префернециалния праг, но само за местните избори.

Пак искат да отпадне ограничението от до 35 секции извън ЕС

ДПС отново предлага да отпадне ограничението за броя на избирателните секции, които могат да се разкриват в страни извън Европейския съюз. В сряда ДПС призова президента да сезира Конституционния съд за тези текстове. Според партията това ограничение лишава българи извън ЕС от правото им на глас.

Според действащия Изборен кодекс тези секции не могат да бъдат повече от 35. Това ще засегне и българите във Великобритания след Брекзит. Ограничението бе въведено през 2016 година по настояване на тогавашния "Патриотичен фронт", който искаше по този начин да ограничи "безконтролното" гласуване в Турция.

В законопроекта на ДПС се предлагат това ограничение да падне и да бъде възстановено старата норма, която не правеше разлика между страните от ЕС и извън него.

Текстове предвиждат секции в дипломатически и консулски представителства да се откриват при наличие на не по-малко от 20 избиратели, а извън тях – при не по-малко от 40 избиратели.

ДПС връща и текстовете, според които ЦИК разкрива секции в местата, в които на проведени до 5 години назад избори е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели. ДПС предлага извън тези места секции да могат да се разкриват и по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на общия брой подадени заявления или на общия брой на гласувалите на предходни избори.

ДПС отново настояват да падне забраната за предизборна агитация на майчин език - нещо, което предлага при всяко отваряне на Изборния кодекс.

И камери в секциите

В новия законопроект на ДПС място е намерило и друго тяхно искане - в секциите да има камери, които да излъчват в реално време и да работят от началото на изборния ден до броенето на бюлетините и оформянето на протоколите след края на гласуването.

Предлагат камерите да са две – една да покрива входа на стаята, в която е секционната избирателна комисия (СИК), а другата да е насочена към членовете на СИК. В обхвата на камерите обаче няма да попадат кабините за гласуване.

От Движението са внесли и друго от "редовните" си предложения - отпадане на уседналостта при европейски и местни избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Партийте които се страхуват от преференциите не могат да претендират, че са демократични организации. Тези съмнителни формации проявяват официално недоверие към собствените си избиратели. Целта е на сила да бъдат избрани точно тези кандидати, които съответната партийна върхушка. И членовете и симпатизантите на подобни структури трябва да се замислят за кого са гласували...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.