Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизборната борба в Германия може да отложи разширяването

0 коментара


Андреас Олдаг, вестник "Зюддойче Цайтунг"
9 май 2001

Всичко започна в провинцията. При едно посещение в Оберпфалц през декември федералният канцлер Герхард Шрьодер поиска седемгодишен преходен период за свободното движение на работна ръка от новите държави членки на ЕС. Със сигурен усет за гласа на народа, който отдавна не е толкова убеден в разширяването на ЕС на Изток, колкото индустрията, Шрьодер предложи пазара на труда в старите страни от организацията да не бъде отварян веднага за източноевропейците.

В Европейската комисия растат страховете, че канцлерът би могъл да обвърже разширяването с още условия заради предстоящата предизборна борба за Бундестага. В крайна сметка това би довело до отлагане на проекта на столетието - разширяването на Изток. В Брюксел са били получени сигнали, че германското правителство иска още веднъж да отвори вече приключената глава в преговорите с източноевропейските страни-кандидатки, която засяга свободата на услугите.

Това вкарва в затруднено положение преди всичко еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген. Той иска да завърши преговорите с най-напредналите кандидатки непременно до края на следващата година. И без това по пътя трябва да бъдат разчиствани още трудни препятствия като например аграрната политика.

Свободата на услугите означава предприятията безпрепятствено да могат да предоставят своите услуги на пазара на ЕС. Наскоро Евросъюзът се споразумя с Полша, Чехия, Унгария, Словения и Естония, че тази възможност ще важи без ограничения още от деня на приемането им . Сега обаче германското правителство очевидно се страхува, че упражняващи привидно свободни професии, позовавайки се на свободата на услугите, могат да се превърнат особено в сферата на занаятите и в строителството в конкуренция, която да подбие възнагражденията.

Според комисията тези страхове на Берлин са преувеличени. Брюксел посочва, че в старите държави-членки има правила, които ограничават броя на практикуващите свободни професии.

Федералният канцлер сега естествено е подложен на натиск и от друга страна. Южноевропейските държави от ЕС, преди всичко Испания, се показват доста резервирани по отношение на преходния период за работната ръка. Това се дължи на една тактическа причина. Мадрид иска да си гарантира преди предстоящото разширяване милиардните субсидии от бюджета на ЕС за своите слаби в икономическо отношение региони.

Когато става дума за пари, в ЕС ще се играе твърдо. Испания иска да получава значителните средства и след 2006 г. Затова още отсега се правят опити Германия като най-големия финансов донор на ЕС да бъде поставена под натиск. Германското правителство трябва да даде одобрението си за една по-нататъшна икономическа подкрепа за южноевропейските държави-членки на организацията. В отговор ще бъде допуснато да се преговаря за преходни периоди, говори се в испанските дипломатически кръгове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.