Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизборната кампания започва с... Изборния кодекс

Омбудсманът предупреди, че ако решението за мажоритарния вот остане за следващия парламент, той не е задължен да го разгледа

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Парламентарната ваканция приключва и още от първия работен ден на последната си сесия преди разпускането, депутатите ще подновят пререканията за въвеждането на мажоритарния вот, както е поискал инициираният от "Шоуто на Слави" референдум. След като преди Коледа ГЕРБ заявиха, че няма да сменят изборните правила преди предсрочния вот, на 9 януари от партията съобщиха, че искат да направят именно това и ще внесат законопроект за промяна на изборния закон. Дори поискаха от новоизбрания президент Румен Радев да удължи живота на парламента, за да се приемат промените. БСП пък заподозряха управляващите, че така искат да "замитат следи".

Както става ясно, мотивацията на ГЕРБ е най-вече да "умилостиви" шоумена Слави Трифонов и да си спести предизборни критики, изричани всяка вечер от телевизионния екран.

В задочния политически спор ГЕРБ-БСП се намеси и омбудсманът Мая Манолова, която призова депутатите да гласуват без бавене поправките в избирателната система, която тя набързо стъкми в края на миналата година съвместно със сценаристите на Слави.

На пресконференция в понеделник шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) каза, че групата на ГЕРБ ще поиска от избрания президент Румен Радев да удължи живота на настоящия парламент, за да може мажоритарната система да бъде приета преди идващите избори. Според Кирилов промените могат да бъдат приети за 3-4 седмици.

"Ако има консенсус и получим подкрепа, това означава, че бихме могли да се справим и в сегашния полеви хоризонт на настоящото Народно събрание. Смятаме, че бихме успели, макар и с много напрегната работа до 26-27 януари да обсъдим на второ четене тези промени", каза той.

Кирилов увери, че ГЕРБ стои зад волята на избирателите и смята, че е ангажимент на депутатите да се справят с промените до разпускане на 43-ото НС.

Депутатът съобщи за извънредно заседание на правната комисия във вторник. В дневния му ред е включено обсъждане на внесеното още през ноември проекторешение във връзка с проведения референдум. Проекторешението е принципно и без никакви правни последствия. Ако бъде прието, на правната комисия практически ще "препоръча" на пленарна зала да одобри и трите предложения на референдума – за задължително и 100% мажоритарно гласуване, както и за намаляване на партийните субсидии до 1 лев за глас.

"Предлагахме по трите въпроса, които са получили сериозната подкрепа чрез гласуването на избирателите, НС да подкрепим резултатите и да предприеме съответните действия", каза Кирилов.

Шефът на правната комисия обясни, че тъй като парламентарната му група имала забележки към поправките в Изборния кодекс, изготвени от Мая Манолова съвместно със сценаристите на Слави Трифонов и внесени в парламента от независимия депутат Георги Кадиев, ГЕРБ ще внесат собствен законопроект в четвъртък.

Според информация на Mediapool ГЕРБ са намерили в партийните си архиви различни варианти на смесена и изцяло мажоритарна система, изготвени още при 42-то Народно събрание.

"Никой не гледа сериозно на тия заявки – ще внесем текстове, но те няма как да бъдат приети. Само си помислете за районирането и ще видите, че просто няма как да се случи всичко това", обясниха неофициално депутати от ГЕРБ. По думите им обаче те трябвало да покажат активност преди изборите и да не обират наказателен вот заради отказа им да приемат мажоритарната система.

"Защо ни е конфронтация с цяла една телевизия и предаване преди избори?", коментираха парламентаристите.

Въпреки всичко обаче официалната позиция на ГЕРБ е "за" мажоритарна система. "Ще декларираме, че ще направим всичко, каквото зависи от нас", казват от формацията, отбелязвайки обаче, че "редица обстоятелства ще им попречат".

Като такава пречка например съвсем официално Данаил Кирилов припомни, че до настоящия момент в парламента не е получено официално решението от ЦИК, след което започва да тече тримесечният срок, в който парламентът трябва да се произнесе, защото решението се обжалва пред Върховния административен съд.

Според омбудсмана Мая Манолова обаче това не е така. На пресконференция тя заяви, че "пренебрегването на волята на гражданите ще се превърне в поредния гвоздей в политическата система".

"Смятам, че това Народно събрание е длъжно да се произнесе и народните представители, и парламентарните партии би следвало да имат достойнството с действие да покажат ще се съобразят ли с вота от референдума", каза още тя.

"Ако решението остане за следващия парламент, то той не е задължен да го разгледа", добави Мая Манолова.

Според бившите ѝ съпартийци в БСП обаче този парламент "няма време за промяна на избирателната система", а стремежът на ГЕРБ да бъде удължен животът на НС е с цел е да се заметат следите от безобразията на правителството.

Въпреки пререканията по темата още преди парламентът да е се е събрал след Коледната си ваканция, проверка на Mediapool сред групите в НС показва, че нито ГЕРБ, нито БСП имат нагласа да приемат каквито и да е промени в изборния закон.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Българският гласоподавател не е готов за мажоритарен вот, а и не се променят условия на състезание преди самото състезание - струва ми се това е истината! Останалото е политическо бръщолевене! На българина трябва време за да му се обясни, че при мажоритарни избори, изборът му е избор за опрделен човек зад когото стоят определени партиини симпатии, при пропоционалният вот изборът е за определена партия, която може да си сменява представителите. Кой може да допусне, че ДПС като пример, ще позволи на някой негов избирател да се изправи като личност срещу Доган? Или БСП, ами париината дисциплина?

  2. Дядо ми Петър
    #1

    "Предизборната кампания започва с... Изборния кодекс" Защото така искат кукловодите. Дърпащи конците на БСП, ГРОБ и глиста-шоумен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.