Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизборни трикове заради поскъпването на газа от април

Проверка в "Булгаргаз" търси надвзети приходи и пак може да остави пазара без цена за няколко дни

4 коментара
Предизборни трикове заради поскъпването на газа от април

Министерството на енергетиката и "Българският енергиен холдинг" започват проверка в дружеството си "Булгаргаз" в предизборен опит да натиснат предлаганото от газовия доставчик поскъпване на природния газ от 1 април. Това стана ясно от съобщение на ведомството в петък.

В момента цената на горивото е 28.64 лв. за мегаватчас без данъци и такси за достъп и пренос през газовата мрежа. Предложението на дружеството е тя да се вдигне на 32.32 лв, което е съществена промяна и то дни преди парламентарните избори, което вероятно създава притеснения у управляващите, че може да окаже негативно влияние върху електоралните нагласи.

Решението на енергийното министерство идва ден, след като Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) проведе открито заседание за цената на газа от април и установи надвзет приход от газовото дружество през 2020 г. С което регулаторът изчисли, че предлаганата тарифа може да бъде намалена с 23 стотинки до 32.09 лв. за мегаватчас без ДДС и такси.

Интересното е, че сметките в доклада на комисията са публикувани на сайта на регулатора от преди вчерашното заседание, но едва сега енергийното министерство започна да прави проверката, която не е ясно до кога ще продължи, макар според експерти да не отнема много време.

КЕВР има правомощие, ако данните сочат надвзет или недовзет приход от определението от нея цени да признае повечето или по-малкото приходи в следващите цени. Точно това прави сега комисията.

По информация на Mediapool става въпрос за получени в повече през миналата година 335 хил. лв. от регулирания пазар, с които сега КЕВР намалява априлската цена.

Енергийното ведомство обаче започва своя проверка, вероятно разчитайки да открие по-голяма надвзета сума, за да може да се окаже допълнителен натиск върху дружеството за внасяне на финално заявление на 1 април с още по-малко поскъпване на цената.

Възможно е обаче и такова да не бъде внесено с аргумента неприключила проверка.

Ако се случи от 1 април да няма определена цена, това няма да е за първи път.

На 1 септември 2020 г., в условията на антиправителствените протести, енергийният министър Теменужка Петкова безпрецедентно нареди на газовото дружество да оттегли заявлението си за поскъпване на газа с 20 на сто. Също бе започната проверка и нямаше цена на газа. Това доведе до хаос с фактурирането на продадените от "Булгаргаз" количества газ. В крайна сметка 13 дни по-късно Петкова се увери, че изчисленията на подопечното ѝ дружество са наред и цената бе повишена.

Напълно възможно е сега да се случи същото и проверката на "Булгаргаз" да приключи след изборите на 4 април със същото като миналогодишното становище, но поне ГЕРБ временно ще блокира новините за същественото поскъпване на суровината, за която само преди дни припомни как е била намалена с над 50 процента миналата пролет при предоговарянето на газпромовските доставки и обвързването им с цените на две европейски газови борси.

Ръководството на "Булгаргаз" е съгласно с начина, по който КЕВР изчислява каква трябва да бъде априлската цена, но на заседанието преди ден шефът на дружеството Николай Павлов отбелязва, че внесеното предложение на доставчика отразява динамиката на котировките на петролните продукти, както и цените на европейските газови пазари.

Цените на алтернативните на природния газ горива – мазут и газьол, формиращи петролната компонента в ценообразуващите формули, нарастват значително през второто тримесечие на годината и са с около 28% по-високи в сравнение с първото тримесечие на 2021 г., аргументира се Павлов.

"Това ценово предимство, изчислено през доставените количества природен газ, е в размер на 95 милиона лв., което е пряка подкрепа за българските потребители. Тенденцията "Булгаргаз" да предлага за българския пазар по-ниска цена в сравнение с цените на европейските и регионални газови пазари ще продължи и през април 2021 г.", заяви по време на откритото заседание газовият шеф.

Кога ще приключи, какво ще покаже проверката на енергийното министерство и енергийния холдинг и какво ще е крайното заявление на "Булгаргаз", предстои да се види на самия 1 април. Тогава и КЕВР ще вземе окончателното си решение.

Според прогнозите на газовия доставчик през май трябва да има ново поскъпване на суровината, но с доста по-малко – до 34.44 лв. за мегаватчас без данъци и такси, но и тази тарифа подлежи на допълнителни разчети, Причината е, че от миналата година цената на природния газ е вързана с европейските газови борси и се определя всеки месец като с евземат предвид борсовите данни за целия предходен месец. Така много по-чувствително се отразяват сезонните повишения и намаления на цените и световните тенденции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Roko
    #4

    Срамота за родината са тези

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Един препатил
    #1

    Настоящите управляващи натискат "Булгаргаз" за да оставят на следващите по-ниски цени. Колко трогателно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.