Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизборният покер

98 коментара
Предизборният покер

Има едно целенасочено поддържано заблуждение – че работата на предизборните кампаниите е да печелят гласове и да преразпределят власт. Това е само следствие. Основната им функция е да произвеждат и “тестват” (чрез вот) идеи; да са дефиле на високата мода в политиката; да лансират новата ѝ продукция, която после ще влезе в “конфекцията на управлението”.

Малко е да се каже, че тази предизборна кампания не изпълни функцията си. Тя сякаш се състоя и завърши още през лятото, т.е. далеч преди да започне. Тогава поне всяка сутрин десните се караха по телевизията за своя кандидат или пък Бойко Борисов ту казваше, че ще го подкрепи, ту че няма, което създаваше някаква драматургия на играта. До есента остана само скуката, примесена със задължителните за подобни случаи ритуали на демократичните избори – обръщения, срещи, клипове, плакати…

Кампанията напомня тези от живково време, когато предварително беше известно кой (та и с колко) ще спечели, така че нямашe никакво значение какво ще каже, а и нямаше особен смисъл да го казва. Въпросът беше да звучи народна музика и хора да се вият.

Пак стана така. Сякаш скъпо платеното време на кампанията трябваше да изтече колкото се може по-неусетно, за да възпроизведе от само себе си властта на действащия президент. Задейства се безотказният перпетуум-мобиле на конформизма – след като и без това се знае кой ще спечели в края на краищата, най-разумно е да го подкрепиш от самото начало.

В резултат цялата кампания влезе в печелившата единствено за Първанов стратегия – на ненамеса. Пък и предишния път той спечели без да разбере как, така че сега и да иска, не може да се възползва от собственото си “ноу-хау”. Някакъв риск можеше да дойде само от критически позиции, минали през медиите. Затова и възможните им източници започнаха да отпадат: Коритаров бе върнат към ангажиментите си към ДС, радио “Нова Европа” бе превърнато в музикална програма, БНТ бе ограничена със закон, Светла Петрова бе вкарана в развлекателен формат, Иво Инджев бе уволнен (напуснал)…

Разбира се, нещата стоят така, видени отстрани, от към “редовия избирател”, който е по-дезинтересиран от всякога. За участниците играта си остава с повишени залози (все пак се избира първият български ЕС-президент). Те са политически, но и буквални, “в кеш” – на някои, като че ли направо им е платено, само за да седнат на масата и да разбъркат картата. Впрочем, така беше и преди пет години.

Какво, всъщност, става на масата? Най-напред трябва да се каже, че в президентския покер тази година фактически участват трима играчи. Първият е Георги Първанов – играчът на статуквото. Въпреки, че е то най-измъченото за целия преход (постигнато с компромис “на трета”), или може би тъкмо заради това, той се надява, че статуквото е достатъчно мощно, за да му донесе за първи път в българската политика втори мандат.

Вторият е Неделчо Беронов – играчът на дясната алтернатива. Той пък се надява, че поне по време на предизборната кампания ще спре караницата за “синята идея” и хората на спокойствие ще могат да гласуват за него, без да изчисляват вота си по скалата на СДС и ДСБ.

Третият е играчът на несистемния вот, който е с пет глави – Сидеров, Берон, ген. Петров, Велев и Марков. Те се държат, като че ли са от една партия – националистична и антиглобалистка, на силната ръка и пагона. Всеки по своему се опитва пренесе патриотичното чувство от кръчмите в политиката и да го размени за гласове; гледа на българските интереси като на заплашени от ЕС, а конституцията му пречи; обещава да спаси “Козлодуй”, да изтегли военните ни контингенти, да изхвърли базите на НАТО и тем подобни – все мотиви, заимствани от БСП, когато беше в опозиция. В този смисъл “партията на петимата” е изконно лява и ако се случи на балотаж да отидат Първанов и Сидеров, може да гласува само този, който се ориентира в нюансите на червеното.

В момента действащият президент – още от загубата на сините през 2001-ва, стиска червен кольор. Несистемният играч се опитва да го изгони от играта с фул на попове и валета. При това разпределение на картите шансът му е само в блъфа, който при това не изглежда съвсем отчаян, заради трупаното с години разочарование от традиционните партии, заради ресурса на наказателния вот.

Блъфът обаче е насочен не толкова към Първанов, колкото към избирателя. Защото от това, че той се чувства измамен от политиците си, далеч не следва, че ако те са антиглобалисти, националисти и ксенофоби, ще го представляват по-добре. Обратното е – така върху познатите уродливи черти на политическия ни елит – корупция, пране на биографии, властолюбие, се трупат и нови, за които вече се чу чак в Европейския парламент. Защото, ако има нещо по-нетърпимо от корумпиран политик, това е корумпиран националист.

Ако блъфът все пак успее, печалбата, разбира се, ще прибере единствено валето Сидеров. В този смисъл всички от “великолепната петорка” през тези избори се трудят върху вота на “Атака”.

Най-тежката роля в този, като че ли предварително нагласен, покер се падна на Неделчо Беронов. Той седна на масата, когато играта вече беше започнала, за да надиграе и играча на статуквото и несистемния играч, без да се ползва, както от привилегиите на първия – защото представя политическата опозицията, така и от измамите на втория – защото представя организираното дясно.

В началото изглеждаше, че държи не повече от две седмици и може да разчита единствено на подсиленото от възрастта си хладнокръвие за достойна загуба. Той обаче, зад любезната усмивка, без особен интерес към другите, остана вгледан в собствените си карти и бавно, сякаш не без удоволствие, да ги густира в очакване двете седмици да станат четири. Защо не? На масата всичко е възможно, защото, както твърдеше Георги Марков преди да се срещне с българския чадър, “Играта е по-съвършена от живота”. А дори и социолозите, които играят други игри, започнаха да твърдят, че поне третата седмица със сигурност му е дошла.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

98 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милен
    #106

    Хубав образ, Гого. Приятно беше да започна деня с нещо интелигентно и увлекателно.От тук нататък навлизам в живота (по-несъвършения):)www.de-zorata.dewww.de-zorata.de/blog

  2. Андро
    #105

    Тя е в ръцете на тези, които не са готови да повярват, че успеха на Първанов му е в кърпа вързан. И на тези, които не вярваме, че "всички са маскари"!

  3. изследдвател
    #104

    Браво! Добре написано с чувство за хумор и реализъм едновременно.

  4. Вишински
    #103

    Интересен човек е Георги Лозанов. Седи той пред разбития магазин, под обувките му хрущят стъкла, диви се на развалините и цъка с език, а когато му посочиш слона, той ахва - "Лелее, ама как не го видях!"Да, признава и Лозанов, сигурен фаворит и победител е Първанов. А защо? И тук започваме да гледаме наляво, надясно, нагоре, в краката си, където си искаме - само не в слона. За миг само го зърваме и извиваме веднага глава: сакън, да не го мернем пак. Така било, защото кандидатурата на Беронов била

  5. Вишински
    #102

    Другарю Лозанов, никой не те е карал насила да пишеш тази статия. Спокойно е можело да си замълчиш. А ако си решил да пишеш нещо - пиши по същество. Кажи какво мислиш за кампанията, за участиницте, за проявите им. И се аргументирай защо. Защото, написаното от теб е пълнеж. Баласт. Това са торби с пясък, които при необходимост могат да бъдат изхврърлени, без да променят нищо по същество. Равностойно е да седнеш да говориш за игра на покер и изведнъж да заобясняваш как протичала президенстката кампания.

  6. volen
    #101

    Само той може и иска да се справи с турците и циганите.

  7. ГОЛЦАР
    #100

    Основните играчи - не са ли тия, дето никога не са виждали компютър, уморени и убити от комунизма хорица, бедни, стари, някои пенсионери, на по две работи, или на по две ракии от сутринта, без пари за дрехи, хляб, без визия за интернета - и за разни политически мекерета...Не са ли те основните играчи - с нетърпение очакващи да дойде деня и да гла/Д/суват за НАШТЕ - червените комунистически изроди...Демокрацията в БЕГЕ-то отдавна вече се напикава - това е основния белег на основните играчи...За съжаление...Охранени

  8. ГОЛБАР
    #99

    хм

  9. неседесар
    #98

    Рядко интелигентно - силно ме впечатли, най-после идн човек със несоц разбирания , който трезво оценява и разбира ситуацията. Иначе всички дето подкрепят Беронов(т.е. Костов) имат стилистика като ОФ речи от едно време.Наистина браво!

  10. ClanT
    #97

    4akajte sega, vie o4akvate, 4e Gogo 6te pi6e po su6testvo?!? E ka be hora, ta nali e neobhodimo pone njakakvo, makar i dale4no, use6tane za realnost bez papionka i whiskey s fustuci. Za Gogo "realnoto polozenie" nosi predimno negativni konotacii nared s "faktologia" i "pozitivizum". 4ovekut si pi6e za kef i kakto vuv vsjaka igra bez da si dava smetka za vuzmoznite posledici ot napisanoto/pro4etenoto. Ne mu se vruzvaite, Gogo njama pozicia ot kojato da govori osven "o(t)stranenieto" na nabljudatelja.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.