Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предизвестен разрив на правителството с МВФ за минималната заплата

0 коментара

България не се разбра с МВФ за разходната си политика до края на 2004 г. и за размера на минималната работна заплата от догодина.

Това обяви в четвъртък финансовият министър Милен Велчев след като приключи двуседмичната мисията на фонда по първия преглед на двегодишното му споразумение с българското правителство.

Разривът бе предизвестен, след като през цялото време на преговорите до края им и двете страни не сближиха позициите си.

Правителството не е отстъпило от намерението си да вдигне минималната работна заплата с 25% от 1 януари 2005 г., като тя стане 150 лв. Мотивът на МВФ да е против нарастването с толкова голям процент на минималното заплащане е, че ще се утежни положението на бизнеса и че конкурентоспособността на икономиката ще се намали.

Преговорите с фонда за размера на минималното възнаграждение са продължили до късно в сряда с участието на ръководителя на мисията Ханс Фликеншийлд, финансовия министър Велчев и социалният министър Христина Христова.

Българската страна не се е съгласила и на компромисния вариант на фонда, предложен късно вечерта в сряда, увеличението на минималната заплата да стане на два пъти през годината - от януари и от декември 2005 г. с по 12,5%.

Според министър Христова от страна на фонда не са били чути никакви сериозни аргументи за това каква е връзката между ръста на минималната работна заплата с конкурентоспособността на икономиката или с бюджета. Тя е посочила данни от 2001 г. как успоредно с ръста на минималната заплата са се увеличавали инвестициите и е намалявала безработицата. Министър Христова е казала отново, че ефектът от увеличаването на минималната работна заплата за тези, които я получават, е стимул за по-добра работа.

На последните разговори в сряда вечерта неочаквано за правителството МВФ като алтернатива е предложил да се намали възнаграждението за допълнителен труд и за труд в почивните дни, но бързо е оттеглил предложението си.

Предложих на г-н Фликеншийлд и на екипа му да поживеят един месец в България със заплата от 130 лв., както те искат и тогава да видят за какво става дума, каза още Христина Христова.

Пред медиите в четвъртък по другия спорен въпрос - за харченето на излишъка в бюджета - ръководителят на мисията на МВФ посочи, че излишъкът тази година ще е около 3,3% от брутния вътрешен продукт (БВП) и фондът очаква около 2% от него да се влее в ликвидността на икономиката през следващата година.

Ако правителството реши да направи допълнителни разходи до края на 2004 г., очакванията на МВФ са излишъкът да остане около 1% в края на тази година.

Според Милен Велчев това са около 400 млн. лв. По думите му, ако правителството направи разходи извън вече договорените с МВФ и реши до края на годината да изразходва още около 250-300 млн. лв., излишъкът ще спадне на около 100 млн. лв., което е около 0,3% от БВП.

Ако това бъде направено, наистина едно от условията на споразумението с МВФ ще бъде формално нарушено и за да продължи, ще трябва да поискаме и да получим така нареченото "изключение от правилата" от борда на директорите на МВФ. Разбира се, ние ще го поискаме, ако се стигне до този вариант, каза Милен Велчев.

Управителят на БНБ Иван Искров съобщи, че с паралелна мисия от паричния и финансов отдел на МВФ са обсъдени мерките за ограничаване на банковите кредити и опитът на други страни в това.

За 2005 г. БНБ ще продължи да наблюдава внимателно развитието на финансовия сектор и най-вече тенденциите в кредитирането в банковия сектор, каза той.

За следващата година е заложен ръст на кредитирането в размер на 25-30% годишно, което е около 5-6% от БВП, каза Искров. След Нова година се планират и срещи с по-агресивните в кредитирането банки.

Според Милен Велчев има надежда, че след 2-3 месеца ще има нова мисия на фонда, като междувременно ще се търси сближаване на позициите.

Ръководителят на мисията Ханс Фликеншийлд призна, че са изчерпани възможностите на неговата мисия да води преговори с правителството и затова ще трябва да получи допълнителни инструкции от Вашингтон.

Засега мисията на МВФ няма да пише отрицателен доклад за България и за неуспешния преглед по споразумението, а бордът на директорите на фонда ще се занимае със случая България чак след официалното приключване на преговорите, уточни Фликеншийлд..

Бордът не би искал да избързва с този негативен доклад, защото икономиката на страната е стабилна, инфлацията пада по-бързо от очакваното и затова непостигането на споразумение не е толкова обезкуражаващо, каза още той.

Според Велчев споразумението с фонда остава валидно, въпреки неодобрението на мисията. По думите му проваленият преглед няма да се отрази на българската икономика и на интереса на чуждите инвеститори към страната.

Депутати от различни парламентарни групи се обединиха около извода, че евентуален разрив с МВФ няма да се отрази пагубно на българската икономика.

Според Румен Овчаров от Коалиция за България неразбирателството с фонда няма да има преки негативни последици за България. Фондът имаше и други забележки към правителството - разпределението на бюджета за догодина, изразходването на средствата от излишъка в края на тази година и други, каза Овчаров. А това показва , че става дума за несъгласие с цялостната икономическа политика на правителството, а не за борбата на един смел министър за парите на хората, обясни Овчаров.

Петър Жотев от ОДС не вижда да се задават директни загуби от евентуален разрив с МВФ, защото споразумението, което имаме с него, е предпазно.

Проблемите ще са косвени, защото щом МВФ се отдръпва, това е сигнал, че "отличникът" му България има проблем. А той е , че политиката на България е неразумна и чуждите инвеститори ще се изпълнят с подозрение, обясни депутатът. Той счита, че правителството и МВФ трябва да намерят компромис, защото споразумение с фонда е нужно на страната ни до влизане в ЕС.

Жотев също смята, че не трябва да се отстъпва от позицията за 150 лв. минимална заплата.

На това мнение е и депутатът от СДС Валентин Василев, който каза, че с доходи като сегашните не можем да влезем в еврозоната през 2009 г.

Ралица Агайн от Новото време подкрепи Велчев за минималната заплата. Ако МВФ положи усилия, ще разбере правителството и политиката му, каза тя. Според нея отдръпването на фонда от България ще е без последици, защото страната ни се развива гарантирано стабилно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.