Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предлага се такса “присъединителна мрежа“ за ВЕИ-мощности

25 коментара
Предлага се такса “присъединителна мрежа“ за ВЕИ-мощности

Инвеститорите в проекти за производство на енергия от възобновяеми източници да плащат за изграждането на мрежата за присъединяване на вятърни и соларни паркове, предлагат от компанията Е.ОН на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). По този начин разходите за изграждането на мрежата за присъединяване ще се разпределят по-справедливо, а няма да се товарят само крайните клиенти на електроразпределителните предприятия (ЕРП), коментира пред журналисти Гюнтер Шуберт, председател на Управителния съвет на Е.ОН България, която снабдява с електричество Североизточна България.

В момента инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) получават преференциална по-висока цена за изкупуване на произведеното от тях електричество, а ЕРП-ата и Националната електрическа компания (НЕК) са длъжни да присъединяват мощностите и да изграждат мрежата за целта. Това обаче са инвестиции, които се разрешават от ДКЕВР, а тя в последните три години перманентно орязва вложенията на ЕРП-ата и НЕК, за да натиска ръста на цените на тока.

При това положение енергийните дружества хем са затруднени в изпълнението на ангажиментите си, които първоначално са били само за поддръжка на мрежата в населените места, хем вменените им разходи за присъединяване на ВЕИ-проектите са изцяло за сметка на потребителите, а на инвеститорите е гарантирано изкупуване на скъпия ток и възвращаемост на вложенията за дълъг срок от време, обясни Шуберт.

Сега ЕРП-ата се чудят дали да инвестират в подмяна на разпределителната мрежа, която е такава, че още поне десет години трябва да се влагат сериозни суми за намаляване на прекъсванията на тока, или да отделят средства за присъединяване на ВЕИ-проекти. Пари и за двете неща няма, допълни той.

Е.ОН е най-ощетена от това положение, тъй като на нейната територия са съсредоточени най-много и най-големите вятърни проекти. Най-сериозни бяха и проблемите със спиранията на тока веднага след приватизацията в края на 2004 г., които вече са намалели с 20 на сто спрямо 2008 г.

Затова, според Шуберт, при определяне на инвестиционните програми ДКЕВР трябва да одобри отделни пера на вложенията. Отделно за мрежата за присъединяването на ВЕИ-мощности трябва да се плаща. Единият начин е всеки проект да се разглежда индивидуално и да се преценява колко трябва да даде собственикът му за присъединяване. Друг вариант на база на планираните мощности е да се определи такса за присъединяване към разпределителната мрежа, която инвеститорите да плащат за всеки “вързан“ към НЕК или ЕРП-ата мегават, смятат от Е.ОН. Има и други възможности, които може да се обсъдят с регулатора и инвеститорите във ВЕИ-проекти, посочи Шуберт.

Освен това е необходимо, когато инвеститори във възобновяеми източници заявят в енергийните компании капацитет, да се сключват предварителни договори с банкови гаранции при неизпълнение на ангажиментите от двете страни, коментира шефът на Е.ОН България. С това становище се съгласи във вторник и председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев, но крайната си позиция ще заяви, след като се запознае с предложенията.

Новите цени на тока

По думите на шефа на Е.ОН тези искания ще са предмет на започващите традиционно в началото на годината разговори за определянето на цените на електроенергията по веригата производство, пренос, разпределение и снабдяване от 1 юли. В края на февруари ЕРП-ата са длъжни да обявят публично своите предварителни изчисления за цените на тока.

Според Шуберт ще има повишение, но е трудно да се прогнозира от сега какво ще е то. Електроразпределителните дружества за пореден път поставят въпроса и за въвеждането на тарифа за социално слабите при определени обеми потребление, но в същото време по-сериозно поскъпване за останалите клиенти.

По време на тригодишния график за рязко повишаване на цените на тока, договорен като част от присъединяването на страната ни към ЕС, имаше две тарифи – за потребление до 75 кВтч и над този обем.

“Разбирам, че спрямо средните доходи цената на електроенергията е висока, но в същото време не може тя да е една и съща за възрастните със 100 и нещо лева пенсии, които пестят енергия, и за хората, които си отопляват на ток външните басейни“, каза Шуберт.

По-високите тарифи ще стимулират пестенето на енергия

При по-високи тарифи ще се стимулира и пестенето на енергия, допълни той, давайки за пример как в Румъния цената на тока е с около 20 на сто по-висока от тази в България, но сметките на клиентите са като на българите.

По думите му е нереално в момента цените на електроенергията и на топлоенергията да са толкова близки като нива и хората да се топлят на ток, произведен по по-неефективен начин, замърсяващ околната среда. Не е редно и цената на произведената от когенерациите в топлофикациите електроенергия да се променя по различно време от регулаторния едногодишен период за цените на конвенционалния ток, както това се случва за пореден път на 1 януари заради поскъпването на природния газ, по думите на Шуберт.

Стана ясно още, че ЕРП-ата отново ще настояват за въвеждане на отделна такса за електромер, с която да се покриват разходите за поддръжка на мрежата до всяко домакинство и за отчитането на уредите.

В момента има хиляди вили, които всеки месец се отчитат, без да имат консумация, и тези разходи се плащат от всички клиенти. При въвеждането на тази такса ще има по-справедливо разпределяне на разходите между потребителите и подтискащ ефект върху ръста на цената на доставената енергия.

Според Шуберт с новите ръководства на ДКЕВР и на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма има много по-добър диалог отколкото с предишните и в компанията са оптимисти, че е възможна реформа в образуването на цените на електроенергията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yankee
    #32

    в момента плащам киловатчаса по 9 американски цента и компанията никак не е на загуба (отчита тока всеки месец). Правете си сметка какви кожи дерат от гърба ви комунистите!

  2. ффф
    #31

    каква приложимост на ВЕИ;като им пуснат нормален ток ще почнат да правят вятър на Господ във обрпатната посока на външния вятйър?????

  3. ecosapiens
    #29

    и министъp Тpайчо, ЗАЩОТО НАЙ-ВАЖНОТО Е ДА СЕ НАКАPАТ ДА ПЕСТЯТ ТЕЗИ, КОИТО МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЯВАТ БАСЕЙНИ НА ТОК ! А БЕДНИТЕ ПЕСТЯТ, ЗАЩОТО СА БЕДНИ...

  4. Крум С.
    #28

    Хубаво е най-напред човек да помисли върху това, което е казал другия. За мен е корупция, че се плаща за енергия „от ветрогенератори по 190, а от соларни панели по 780” според данните, които изнася Рони и за които аз не гарантирам, защото не съм ги проверявал. А за най-евтиния ток от АЕЦ, ходи го разправяй на баба ти. Има условия и места, където енергията от определен възобновяем източник е много по-евтина от атомната. Например, ако направиш електроцентрала на Ниагарския водопад или пък вятърна централа

  5. Факт
    #27

    Заради далаверите с ВЕИ някои политици и партии са отворили ей такива уста срещу АЕЦ "Белене".

  6. Крум С.
    #26

    Става дума за радиоактивни източници, които имат десетки хиляди години период на полуразпад. Това означава, че след десетки хиляди години радиоактивността на тези източници ще се намали само наполовина. През цялото това време те трябва да се наблюдават. Трябва да се охраняват и да се следи състоянието на контейнерите, в които се съхраняват. Ако те зопочнат да се разпадат, което не би било чудно, те трябва да се подменят, което сигурно не би била лесна и евтина задача за решаване. Сложи заплатите

  7. Къса памет а ?!
    #25

    Сега ЕРП-ата се чудят дали да инвестират в подмяна на разпределителната мрежа, която е такава, че още поне десет години трябва да се влагат сериозни суми за намаляване на прекъсванията на тока.НАЛИ ни лъжеха че за ДА ИНВЕСТИРАТ се продават ПЕЧЕЛИВШИ ДЪРЖАВНИ ЕРП !!!И на всичко отгоре им вдигнаха на пишман ивеститорите ГАРАНТИРАНА печалба !

  8. Рони
    #24

    Това е най-скъпият и най-неефективен начин за добин на ел.енергия.Ако не се озъзнаем овреме до2020г. цената на тока ще се вдигне с пъти. С мнооого пъти!Защо трябва за една и съща стока да се плаща различна цена?Защо тока от АЕЦ Козлодуй да се изкупува по 12лв/мгвтч а от ветрогенератори по 190, а от соларни панели по 780???Как ще си позволи редовия българин тези цени? Ами бизнеса? Работните места? Цените на всички стоки са обвързани с цената на тока - демек ВСИЧКО ще се вдигне!

  9. Крум С.
    #23

    "Защо трябва за една и съща стока да се плаща различна цена?"Мисля, че не е необходимо човек да бъде специалист Рони, за да отговори на въпроса ти. В момента ми минават две причини през главата. Ако е необходимо да се затвори една ВЕЦ, просто може да и се завърти ключа и с това приключват нещата. Затварянето на АЕЦ май че е доста по-сложно. У нас са спрени четирите блока на Козлодуй, но спрели ли сме да плащаме за разходи по тях? А горивото за АЕЦ? За поддръжкатата на хранилищата за него май че трябва

  10. антивеи
    #22

    Каква корупция какви 5 лева? Тока от АЕЦ е 1-во най евтиния и 2-ро най екологичния ток. Цял свят го знае това. ВЕИ-тата са един огромен балон и въздух под налягане. Една вятърна перка през жизненния си цикъл не може да се изплати, колкото вредни емисии са изхабени за тази пластмаса. Това ли е "еко" енергията?Само АЕЦ и бъдещето е на студен и термоядрен синтез и реактори 5,6-то поколение и т.н . Може да звучи утопично, но сле 10г ще е факт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.