Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предлагаме донорска конференция за Македония

0 коментара

България предлага донорска конференция за Македония и ефективен мониторинг върху разоръжаването там. Това каза говорителят на Министерството на външните работи Елена Поптодорова днес след среща между председателя на комисията по външна политика на македонското Събрание Йордан Бошков и българския външен министър Соломон Паси.

Бошков е първият официален представител на Скопие, който осъществи личен контакт с новата българска администрация. При посещението си в София той се срещна последователно с председателя на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност на българския парламент Станимир Илчев, със заместник-председателя на Народното събрание Камелия Касабова и с министър Паси.

"Личното ми мнение за акцията за разоръжаването на албанските бунтовници е, че тя трябва да бъде под наблюдението на силите на ООН - ЮНПРЕДЕП", заяви Бошков след срещата в парламента. Според договореностите на президента и премиера на Македония с международните посредници НАТО ще разоръжава албанските бунтовници. Желанието за мисия на ООН означава да се даде съществена роля и на Русия в решаването на кризата.

Днес министър Паси е изразил удовлетворение и е поднесъл поздравления за подписаното рамково споразумение от Охрид. Соломон Паси заявил, че България ще продължи да подкрепя усилията на международната общност, главно на НАТО, ЕС и САЩ. След днешните разговори двете страни са установили, че България е в тандем с Гърция, Турция, САЩ, които подкрепят идеята за модерно развитие на Македония, по думите на Елена Попотодорова.

Бошков призна, че контактите между изпълнителната и законодателната власт в Скопие са минимални. Депутатите от ВМРО-ДПНЕ, сред които и Йордан Бошков, ще гласуват по съвест внесените от президента Трайковски конституционни промени. Не всички промени, обаче, изискват мнозинство от две трети от парламента, така че не е изключено промените да минат с гласовете на СДСМ на Бранко Цървенковски и албанските партии. Личното мнение на Бошков за споразумението е, че то има някои слаби точки, но "не е историческо предателство".

Македония има нужда от нова военна помощ и вероятно ще я получи от различни държави, включително и от България, каза Йордан Бошков след срещите си със Станимир Илчев и Камелия Касабова.

Според Станимир Илчев България няма да се въздържа от пряко и непряко участие във всички възможни мерки и инициативи за решаване на кризата в Македония. Това ще става в рамките на три условия: всеки вид помощ да бъде според възможностите на страната ни, да е съобразена с процедурите на съгласуване с ЕС, НАТО и САЩ, както и да бъде в полза на македонския и на българския държавен интерес.

Тъй като международната общност в лицето на посредника Джеймс Пардю предупреди София да се въздържа от военни доставки за Македония, такъв вид помощ едва ли ще бъде оказвана.

На 18 август, събота, на посещение в България пристига външният министър на Македония Илинка Митрева, която ще бъде приета и от министър-председателя Симеон Сакскобургготски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.