Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предпочитани за четене у нас са книги по приложна психология, класика и трилъри

Онлайн продажбите бележат ръст, макар и слаб

1 коментар
Предпочитани за четене у нас са книги по приложна психология, класика и трилъри

Най-предпочитаните напоследък от българите книги са в раздел приложна психология, тип кратки притчи за живота, както и класически произведения. Това сочат данните от продажбите на по-големите книжарници и издателства у нас, съобщи БТА.

Сред най-купуваните класици са Габриел Гарсия Маркес, Никос Казандзакис и Ерих Мария Ремарк. Романите, трилърите и хумористичните произведения са другите предпочитани от българите жанрове.

Най-продаваните през годината чуждестранни автори са Анди Андрюс и книгата му "Проницателят", Джериес Авад и "Скритият дар", Хорхе Букай и "Трите въпроса", Джон Кехоу и "Подсъзнанието може всичко", Паулу Коелю и "Алеф", Елизабет Гилбърт и "Яж, моли се и обичай" и други.

От българските автори хит тази година са "Английският съсед" на Михаил Вешим, "Любовни упражнения. Сборник" на Ваня Щерева, "Панихида за мъртвото време" на Любомир Левчев, "Всички ще умрем, а сега наздраве" на Рангел Вълчанов, "TILT. Началото" на Любен Дилов-син, "Не бой се и ела. Любовна лирика и писма" с кореспонденция между Яворов, Мина и Лора, "Български Хроники" на Стефан Цанев и др.

При детските книжки освен класическите автори Алън Милн и Астрид Линдгрен, много силен интерес има към Роалд Дал, към отново преиздадените книги за Малкия Никола на Рене Госини, както и хитът сред децата между 10 и 13 години - "Дневникът на един Дръндьо" от Джеф Кини.

Като цяло издателите определят изминаващата година като тежка в икономическо отношение. Повечето от тях отчитат спад в продажбите, което е породено и от лошото състояние на библиотеките в страната.

Все още трудно може да се определи каква част от хората пазаруват онлайн, тъй като много от тях са и реални клиенти в книжарниците. Броят на онлайн клиентите обаче се увеличава постоянно. Някои издатели декларират, че около един процент от годишния им оборот е от книги, закупени онлайн от сайта им. Основно тези купувачи са хора от възрастовата група 25-50 години, предимно работещи по цял ден с компютър.

Тенденциите показват, че физическото и електронното копие на книги трябва да вървят паралелно, но българските издатели все още не са напълно готови за това по няколко причини. Едната и най-основната от тях е, че не винаги притежават правата за електронното съдържание, а само за печатно. Когато все пак имат правата за електронно издание, трудно се решават да го превърнат в годен за електронна продажба файл.

Въпреки това обаче редица нови книги се предлагат и в електронен вариант, а много издатели предприемат действия в тази насока. Те вече гледат на възможността да реализират електронните книги с по-голям интерес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    гудю При такива допитвания, отговорите рядко са искренни. Всеки се изхвърля и споменава нещо престижно, а я го е чел, я не. Имам книгите на Маркес и съм ги чел преди 20-30 години, но признавам, че не съм ги препрочитал, за разлика от други автори, които с удоволствие си припомням на всеки 5 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.