Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предрешен ли е изборът за шеф на БНР?

18 коментара
Предрешен ли е изборът за шеф на БНР?

Два дни преди Съветът за електронни медии (СЕМ) да реши кого да назначи за генерален директор на Българското национално радио (БНР), част от журналистите там и външните наблюдатели се опасяват, че изборът е предрешен.

Упорито се говори, че за наследството на Поля Станчева спорят двама кореспонденти в Москва –  бившият пратеник на БНР и БНТ Валери Тодоров и настоящият на БНР Чавдар Стефанов.

До събеседване в регулаторния орган бяха допуснати осем кандидати, четирима от които бяха изслушани във вторник.

Преди ден Комисията по досиетата оповести, че нито един от тях не е сътрудничил на бившите служби на комунистическия режим. Евентуални връзки с ДС биха попречили на кандидатите за поста, тъй като Законът за радио и телевизия съдържа лустрационен текст.

Председателят на СЕМ Мария Стефанова отрече твърденията, че конкурсът е уреден. В интервю за БНР тя определи като обидни слуховете, че регулаторът е получил указания как да се отнася с концепциите на претендентите.    

“Mисля, че генералният директор трябва да бъде не само човек, който идва от нашите професионални среди, и да кажем, журналист или пък с друга професия, да е работил в радио пет години, това пък е условието по закона, но също така и да бъде добър администратор или управленец или мениджър, както е съвременната дума за това”, заяви Мария Стефанова вижданията си. По-нататък тя дообясни, че не може да оглави радиото човек, “който не е имал възможност да се опита да управлява някаква по-малка структура”. Тя уточни, че не става дума кандидатът да е бил генерален директор (какъвто е случаят с Александър Велев), но все пак трябвали “едни по-специални” качества.

Запитана защо гласуването на СЕМ ще бъде тайно, Мария Стефанова обясни, че тайният вот е по-демократичен, а и това мнение надделяло сред мнозинството от колегите ѝ.

Според част от журналистите в БНР Валери Тодоров е кандидат на статуквото и е предпочитан от настоящия генерален директор Поля Станчева. В същото време редколегията в програма “Хоризонт” декларира подкрепата си за Чавдар Стефанов, Петър Галев и Красимир Луканов. 

Валери Тодоров има дългогодишен журналистически опити, бил е международен редактор, специалист по Русия и ОНД. В началото на 90-те е завеждащ кореспондентския пункт на БНР в Москва, по-късно започва да работи за БНТ от руската столица.  През 1998 г. за кратко е директор на “Хоризонт”. Освободен е обаче от тогавашния генерален директор Александър Велев без обявени публично мотиви – редица публикации от това време сочат като причина нерегламентирани контакти с Мултигруп. Тодоров  има подкрепа от управата на Радиотелевизионния синдикат, който в журналистическите среди е възприеман като казионна организация. Според съобщения на информационни агенции, зад него стоят влиятелни политически среди и президентската институция.

Другият основен претендент Чавдар Стефанов също е с дълъг журналистически стаж. От 1997 г. е кореспондент на БНР в Москва. През миналата година руският Медиа съюз го удостои с най-високото си отличие за чуждестранен журналист.

Разбира се, има още шест кандидатури за ръководител на обществената медия, “възможни са и изненади”.

Развивайки концепцията си за БНР пред регулаторния орган, кандидатът за директор Валери Стефанов предложи радиото да отвори пет нови регионални центъра - в София, Плевен, Бургас, Видин и Кърджали. Той има още идеите да се възстанови музикалната програма "Орфей", да се създаде нова рекламно-издателска къща, която да популяризира дейността на музикалните състави и продукцията на радиото, и да започне издаването на периодично списание за култура на БНР.

Две нови програми да се създадат в БНР до две години, предложи в събеседването с членовете на СЕМ кандидатът за генерален директор на радиото Стефан Радованов. Едната програма да бъде младежка с музикално-информационна насоченост, а другата - семейно-образователна, обясни Радованов.

По думите му регионални центрове на БНР трябва да бъдат открити във Видин, Плевен и София. Радованов, който сега е програмен директор на БНР, обясни че радиото има готовност до 1-2 месеца да започне излъчване и на радио “София”.

Според Иван Виденов БНР трябва да извърви още много път, докато се превърне в обществено радио, защото засега било държавно.

БНР е един динозавър и в него са  необходими революционни промени, заяви Виденов. Аз съм аматьор в това събеседване, не съм подкрепян от никого и кандидатствам формално, уточни той.

Да се засили продуцентското начало в БНР, предложи кандидатът за генерален директор на БНР Антон Митов на днешното събеседване с членовете на СЕМ.

Цялостна промяна в системата на заплащане и програми за малцинствата са сред акцентите в   концепцията на Митов. Според него част от продукцията на програма "Христо Ботев" трябва да бъде използвана и в радио "България".

Изпълненията на съставите на БНР трябва да се записват и издават на звукови и аудио носители,  каза още Митов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. esme
    #19

    Ами! Изненади не са възможни - подготовката на сценария е в ход.

  2. ОМВ
    #18

    и аз съм кандидат, но като никога не съм бил в русия, значи нямам шансове. нали така?! ех друго си е да сибил в русия, или даже и да си половин руснак. тогава и премиер на "независима" българия може да станеш. евентуално де. без никакви намеци. иначе ние сме в европата. с двата крака.

  3. Савова
    #17

    Префектен журналист, умен и начетен !

  4. ves
    #16

    Пак ще кажа, че комунягите отдавна са си избрали човека - трябва да е живял в подмосковието. Друг не може да се кандидатира - Калин Манолов много добре си е знаел, че няма да бъде допуснат. Комунистите от девет дерета ще дпнесат вода, за да докажат, че кандидатурата му не отговаря на изискванията. Та сега в СЕМ мисля че има само един ,който е от квотата на опозицията. Стефан Димитров беше, но вече и за него не съм сигурна дали не е преминал на отсрещната страна. За пари много хора си плюят на муцуната.

  5. Карина
    #15

    Участието на К.Манолов ги вади на светло. Ух, как не обичат светлината.

  6. sem
    #14

    ... ta tezi hora znaiat li kakvo e tova da se raboti v usloviata na demokracia i svoboda na slovoto?

  7. Карина
    #13

    Партията ще ги научи, наши момчета са

  8. веселяк
    #12

    Тези двамата хубосници-фаворити не били ченгета?

  9. ...
    #11

    Населението на Земята се очаква да нарасне с 2,5 млрд. души до 9,2 млрд. души до средата на века. Почти половината от този прираст ще се случи в развиващите се страни.

  10. slushatel
    #10

    Chavdar Stefanov be chlen na Balgarskata Komunisticheska Partia oste v universiteta. Koi stavashe po onova vreme partiec na 18 godini? Kakvo govori tova? Samo horata s minalo v Bulgaria imat badeste. Tryabvashe i drugiat korepospondent v Moskva Asen Geshakov da se kandidatira. I nego styaha da go dopusnat do poslednia krag.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.