Тлеещо от дълго време напрежение в Комисията за финансов надзор (КФН) ескалира в публично разграничаване на трима нейни членове от еднолично действие на председателя ѝ Стоян Мавродиев.
В понеделник в писмо до медиите зам.-председателите на КФН Борислав Богоев и Николай Попов и членът Антония Гинева изразиха възмущението си от разпространеното от името на регулатора съобщение на страницата му в интернет, че "единодушно" и след анализ той е избрал нова сграда, в която да се премести.
Само няколко часа след разпространяването на писмото, бе пуснато опровержение на страницата на КФН, в което, очевидно от името на Мавродиев, се казва, че твърдението е "несъстоятелно и клеветническо и представлява груб опит за злоупотреба със служебно положение, с цел постигане на конюнктурни лични интереси и манипулиране на общественото мнение". Персонално са посочени и двама от подписалите писмото - Богоев и Попов и спестено името на Гинева, на която предстои да стане майка.
В съобщението от 15 август, се казва, че КФН се мести в нова сграда от 1 януари следващата година, че сградата ще е в центъра на София на ул. "Будапеща", че решението за това е взето единодушно от комисията. Дават се и подробности за сградата и как е избрана сред 18 оферти. Посочен е и собственикът на зданието - компанията "Монтероза" ООД.
Като колективен орган КФН не е заседавала по такъв въпрос като преместване в нова сграда, нито знае кой, на какъв принцип и защо е решил да се извърши преместване, твърдят авторите на писмото.
"Не отговаря на истината твърдението на председателя Мавродиев в медиите, че изборът е "направен с единодушното решение на КФН, взето на заседание на регулатора на базата на задълбочен финансов и функционален анализ”, се казва в писмото.
"Не сме наясно дали избраната еднолично от председателя на КФН Стоян Мавродиев сграда е подходяща за администрацията на комисията с оглед на функционалните ѝ възможности поради ограничената информация, с която разполагаме", казват още те.
"Разходите от 300 000 лева, предвидени за преместване, значително надвишават пазарните и наистина необходимите. На този етап не е наложително преместване на администрацията на КФН и поради това считаме, че всякакви разходи за това са напълно необосновани. Като заместник-председатели и членове на КФН ние нямаме нищо общо с решението за избор на конкретната сграда и не бихме искали да носим отговорност за него или за действия, които председателят предприема еднолично и самостоятелно", се казва още в писмото.
"Считаме, че след като дори на нас, като членове на КФН, са ни спестени подробности по този въпрос и същевременно в публичното пространство се лансира невярна информация относно наше участие в избора на нова сграда, респективно при определяне на условията по договора за наем и ползване на сградата, то, водени от принципа за прозрачност, отчетост и отговорност пред обществото за дейността на КФН, сме длъжни да сезираме компетентните други държавни органи, така че да бъде защитен общественият интерес, свързан с изразходването на публични средства, с които се финансира КФН, особено в такъв труден за държавата ни момент", завършват авторите.
В контраотговора на Мавродиев обаче е приложен протокол от заседание на КФН от 13 септември 2012 г., в който като последна точка е посочен изборът на нова сграда за преместване на комисията. Посочено е, че изборът е одобрен от четирима от членовете на комисията, сред които тримата подписали днешното писмо.
Петчленният орган, чието предназначение е да регулира небанковия финансов пазар у нас, от известно време е във фокуса на общественото внимание заради тиражирани въпросителни около професионалното минало на Стоян Мавродиев. Добави се и недоволството на поднадзорни на комисията дружества заради медийния шум около тях, което те свързват с умишлено изтичане на информация от комисията.
Това е второ въвличане на членовете на КФН в публични еднолични действия на председателя Мавродиев. На 7 август на страницата на КФН бе публикувано отворено писмо по повод на "медийни публикации", а всъщност насочено единствено срещу бизнесмена Иво Прокопиев и издателската група "Икономедиа".
Писмото излизаше от името на колективния регулаторен орган, но се оказа, че извън председателя никой от членовете не е бил запознат с идеята за поместването му и със съдържанието. Заради скандала реагираха остро и две от големите пенсионни дружества у нас - "Доверие" и "Алианц", заради "журналистически разследвания", направени с помощта на КФН, които обвиняват компанията "Алфа Финанс холдинг" в източване на двете дружества.
В писмото Мавродиев заплаши със съд изданията на Прокопиев, защото са изнесли публичната информация, известна още от февруари т. г., че е бил викан като свидетел по делото срещу Евелин Банев - Брендо за пране на пари от наркотрафик. Преди да заеме публични държавни длъжности, Мавродиев е имал фирма, която регистрира и продава офшорни дружества. Съдът счете, че той трябва да даде показания поради данни, че през регистрирана от него фирма са правени преводи на средства, свързани с Банев.
Неофициално служители на комисията се оплакват, че обстановката в нея след избирането на Мавродиев за председател преди три години се е влошила много. За този период са подменени 150 работещи в регулатора от 220 души числен състав. По това време със скандал напусна зам.-председателят на КФН Димана Ранкова.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
53 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Мавродиев друг полезен ход няма вече освен да отрича и да се мъчи да излезе от ъгъла. Вече му се размина комисионната и напълно е дискредитиран вече и в средите и пред широката публика.
Как можe да сe взeмe рeшeниe за прeмeстванe бeз да сe взeмe мнeниeто на двамата замeсник прeдсeдатeли.Защо слeд като тe са защитили правата си тоj ги обвинява в нeщо нeясно и вднага ги дава на прокур. Това прилича на търсeнe на повод за разправа с опонeнтитe си.Има нeщо гнило в Мавродиeв.
Мавродев-старши се е амбицирал да изучи сина си в САЩ и то в университет, прочут с високите си такси и неотпускането на стипендии. Та затова са и всичките му гафове напоследък - събира бели пари за черни дни и то в ударни срокове и размери. А потомството чака наготово отстрани... http://postimg.org/image/9iejp49if/
Смешни и жалки са коментарите. Всеки трезво мислещ човек може да си направи елементарен извод ,че това не е яйце,което да се премести от едно място на друго и никой да не разбере. И едва ли Мавродиев е толкова плитък,че да не си направи тази проста сметка,ако е решил да предприеме подобно действие. Това все пак е държавна институция. В БГ всеки се прави на знаещ и разбиращ и го показва плюейки без причина във форумите,без дори да се замисля така ли е ,не е ли така. Медиите ви водят всички класации за платени и подкупни и всичко останало ви е ок.
СМЕШНИ СА ОПИТИТЕ ДА СЕ ПРЕХВЪРЛЯ ВИНАТА ОТ БОЛНАТА ГЛАВА НА ЗДРАВАТА - ЗАМЕСТНИЦИТЕ НА МАВРОДИЕВ НЕ СЕ ИЗЯВЯВАТ В КФН КАТО ЕДНОЛИЧНИ СОБСТВЕНИЦИ, НИТО ПЪК ХОДЯТ ДА ПРЕДЛАГАТ НА ЧУЖДЕНЦИПОДНАДЗОРНИТЕ ДРУЖЕСТВА БЕЗ ЗНАНИЕТО НА СОБСТЕВНИЦИТЕ ИМ!
По делата им ще ги познаете!!!!!!!!!!!!!!!!!
За този НИКОЛАЙ ПОПОВ ли става дума?????????????
http://www.monitor.bg/article?id=301903
Бившият главен данъчен директор по време на управлението на НДСВ Николай Попов, който след напускането си остави съмнения за данъчни афери и точене на ДДС, се натиска за административен директор в БНТ.
За поста той е лансиран от финансовия директор на телевизията Атанас Кацарчев. Двамата са близки от управлението на НДСВ, когато Кацарчев беше зам. на бившия финансов …
министър Милен Велчев, с ресор данъци. Така пряко работеше с Попов, който пък оглавяваше данъчната администрация. Кацарчев бе уволнен, след като предизвика грандиозен скандал в държавата с въвеждането на ДДС за лекарствата.
По времето на Попов далаверите с ДДС процъфтяваха.
Според експерти за пет години са били
ИЗТОЧЕНИ ПОНЕ 2,5 МЛРД. ЛВ. ОТ БЮДЖЕТА
като се предполага, че има схеми за още 4 милиарда. Както е добре известно, източването на ДДС не може да става без участието на данъчни, и то на високо ниво.
На съвестта на Попов лежи и пълният провал с новата информационна система на НАП в началото, когато тя заработи. Ведомството, което от 2006 г. събира данъци и осигуровки, тръгна на куц крак. Причината бе завещаният от Попов договор за изграждане на информационната му система с френската „Бул”, която не си свърши работата. Дълго време данъчните трябваше да ползват базата данни на НОИ за осигуровките паралелно със своята за данъците. Единствено благодарение на усилията на експертите събирането на приходите в държавата не бе блокирано напълно, а само силно затруднено.
СКАНДАЛНИЯТ ДОГОВОР
между НАП и фирмата „Бул” се сключва през септември 2004 г. - година преди Попов да напусне безславно през ноември 2005-а. Парите се осигуряват със заем от Световната банка. Те са изхарчени, но системата я няма. Или поне няма система, която да върши работа на НАП. Тя постоянно забива и дава куп грешки. Пуснат е само първият модул и трябва да се отправят специални молби към французите, за да си свършат работата докрай. Това така и не се случва, защото договорът с „Бул” е прекратен през 2009 г., а на компанията са удържани неустойки.
Първоначалната стойност на целия договор е 5 млн. евро. През първите няколко месеца от сключването му, малко преди Попов да бъде принуден да напусне поста си, има усилени плащания към французите. Преведени са 2,5 млн. лв. срещу... нищо. Парите са дадени, без да е изпълнено нито едно от задълженията на „Бул”. Така буквално в последната минута преди изборите и смяната на властта голяма част от средствата са усвоени без никакъв резултат за държавата.
По времето, когато Попов движеше проекта за изграждане на НАП, бяха профукани милиони долари от заема от Световната банка за
БЕЗСМИСЛЕНИ КОНСУЛТАЦИИ
от фирми, наети от Канада през Индия до Австралия. Забележителен пример е договорът с британската „Адам Смит интернешънъл”, получила през 2005 г. тлъста поръчка за 1,7 млн. долара за провеждане на образователни кампании по реформите в данъчната администрация. Канадската CRC Sogema пък получава 81 000 долара за съвети по управлението на изследването за управление на човешките ресурси, а „Делойт и Туш” - 120 000 долара за консултации по развитието на интегрираните системи. Дори Министерството на семейната и жилищната политика на далечна Австралия дава съвети за развитие и прилагане на аналитичния модел у нас срещу сумата от 86 000 долара. Сред консултантите има и индиец – експертът Анил Гупта се сдобил с договор за 56 000 долара за анализи на политиката и оценъчно планиране. В същото време, докато се пръскат милиони за консултации със съмнителен резултат, данъчните служби, особено в София, тънат в пълна мизерия.
За този БОРИСЛАВ БОГОЕВ ли става дума ?????????????????
От здравноосигурително дружество се оплакаха, че са били "притискани" от заместник-председател на Застрахователен надзор
http://www.livenews.bg/Dadoha-vissh-...raturata-56040
Дадоха висш финансов шеф на прокуратурата
От здравноосигурително дружество се оплакаха, че са били "притискани" от заместник-председателя на КФН Борислав Богоев
Срещу висш шеф от Комисията по финансов надзор (КФН) е подаден сигнал до Прокуратурата, научи LiveNews. …
Изпълнителният директор на Здравноосигурителна компания "България здраве" АД Пламен Минков е писал до Софийска градска прокуратура. В документа се говори за "неформален разговор" с оказан натиск от страна на заместник-председател на КФН Борислав Богоев. Причината е кандидатстването на "България здраве" за получаване на лиценз за извършване на застрахователна дейност.
"Бях заговорен от господин Богоев, който постави въпрос за развитието на дейността на дружеството в момента. Изясних му, че сме в очакване на отговор от страна на Комисията и издаване на лиценз за извършване на дейност по Кодекса за застраховането. В неформална и доброжелателна обстановка ми беше казано, че дружеството е в процедура на "мълчалив отказ" и в случай, че искаме да получим лиценз, това може да стане само ако не бъде "в рамките на групата".
В сигнала се обяснява още, че единият подсказан изход от ситуацията е обжалване на мълчаливия отказ, което би принудило Комисията да издаде нарочен и изричен отказ. "Вторият изход, който ми беше подсказан като възможно решение, бе лицензиране на някое от малките здравноосигурителни дружества, в което да се влее дейността на "ЗОК България Здраве" АД", съобщава в сигнала си Минков.
Ето какво пише още в подадената до прокуратурата жалба:
"Споделено беше, че използването на "мълчаливия отказ" е преднамерено от страна на Комисията, за да не се създава напрежение в сектора при евентуално постановление на отказ и че имаме достатъчно време да направим необходимото. Разговорът завърши с негова реплика, че след 8-ми август пазарът за здравно осигуряване ще изглежда по съвсем различен начин. Визираната от него дата съвпада с крайния срок, в който заварените здравноосигурителни дружества с издадена лицензия по доброволно здравно осигуряване по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) привеждат дейността си в съответствие с Кодекса за застраховане (КЗ).
Този разговор ме накара да се замисля и да си дам обяснение защо досега Комисията не е изпълнила задължението си по закон да издаде или да откаже издаването на искания от нас лиценз. Законоустановения срок за произнасяне е 4 месеца и може да бъде удължаван в изброените от закона случаи, но във всички случаи следваше да получаваме регулярна официална информация за процедурата.
След консултация със законните представители на мажоритарния акционер "Феста Холдинг" АД - г-жа Петя Славова и г-жа Миглена Тачева, поискахме от председателя на КФН копие от документите по преписката, както и да бъде извършена проверка от Инспектората към КФН, с писмо от 07.06.2013 г. На 10.06.2013 получихме предоставения ни по реда на Закона за достъп до обществената информация, достъп до документи и информация за провежданата процедура по лицензиране на дружеството.
След техния преглед установихме, че заместник-председателят на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор" е оттеглил предложението си за издаване на лиценз в последния момент преди заседанието на Комисията без мотиви и без санкцията на председателя на Комисията. След като всички проверки са извършени и становището на Дирекциите по доклада са с положителен резултат за издаване на лиценз, оттеглянето на предложението е изцяло необосновано, неаргументирано и немотивирано, като показва тенденциозно лично отношение на г-н Богоев.
Това събуди у мен подозрението, че инициираният от него разговор, проведен на 05.06.2013 г. не е случаен и има за цел да окаже влияние и натиск за вземане на решение в посока на преструктуриране на собствеността на "ЗОК България Здраве" АД. Тъй като считам, че това поведение е преднамерено и недопустимо от страна на държавен служител и нарушава предоставените му от закона правомощия, отправям настоящия сигнал за извършване на необходимите действия за образуване на досъдебно производство за извършени престъпления по служба. Моля да прецените и възможността за отстраняване на заместник-председателя от длъжност, т.к. има реална опасност, използвайки служебното си положение, същият да създаде и антидатира документи, както и да унищожи съществуващи по преписката".
Пламен Минков подава още един сигнал срещу Богоев. Той е до председателя на КФН Стоян Мавродиев с копие да председателя на Народното събрание Михаил Миков и премиера Пламен Орешарски.
В сигнала Изпълнителният директор на "Здравноосигурителна компания България здраве" АД пише: "От направения преглед на фактите може да се направи обосновано предположение, че заместник-председателят Богоев от една страна не е изпълнил служебните си задължения, а от друга е превишил правомощията си, като в последния възможен ден за произнасяне - 25.04.2013 г., той е направил предложение в нарушение на правилника за оттегляне на внесената от него точка за разглеждане".
В документа се казва още, че с действията си Богоев е възпрепятствал КФН да прецени дали са спазени изискванията за издаване на лиценз. Минков споделя, че проведения при случайната среща разговор, недвусмислено му е казано, че следва да прехвърли компанията и бизнеса си на друга фирма извън Феста. Той подчертава, че за този случай е сигнализирана Софийска градска прокуратура.
-
LiveNews се свърза с изпълнителния директор на "Здравноосигурителна компания България здраве" АД Пламен Минков, който коментира лаконично, че в момента компанията му е в процедура по издаване на лиценз. "За сега сме изпълнили всички изисквания на комисията. След като се произнесе с решение, тогава може да се кажи има ли проблеми", каза той.
Минков коментира още, че от официални документи на КФН е станало ясно, че има проблем, който се инициира от някой от Комисията. "Ние сме подали документи първи като компания, далеч преди другите компании и комисията е длъжна да спази сроковете", каза изпълнителният директор на "Здравноосигурителна компания България здраве" АД като изрази надежда, че днес КФН ще излезе с решение за лиценза на дружеството.
LiveNews разговаря и със зам.-председателя на КФН Борислав Богоев, който отрече да има подадена срещу него жалба в прокуратурата и да е извършил каквото и да е престъпление, свързано със злоупотреба с власт.
Още по темата -
Камикадзета на Цветанов рекетират бизнеса като за последно
http://www.livenews.bg/Kamikadzeta-n...posledno-55890
Единодушно = Мавродиев решил и го взел сам, за да си прибере комисионната сам. е те ако знаят, нали разбирате, че Мавродиев няма да си вземе комисионната за това местене в сградата на поставено нему му лице.
С опита еднолично да премести КФН като заблуди парвителството и аудиторията за истинските си мотиви, Мавродиев отбелязва нов връх в самоуправството...
Вече е време да видим оставката на Мавродиев - и за конфликат на интереси, и за офшорките, и за грабенето на България