Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Председателят на КС не знае кога ще заседава съдът

14 коментара
Проф. Димитър Токушев

Не мога да дам отговор кога ще има заседание на Конституционния съд, каза във вторник председателят на съда проф. Димитър Токушев, цитиран от сайта "Правен свят". Институцията попадна в това положения заради масовото излизане в платен отпуск на конституционни съдии. Към началото на септември на работа се водеха само четирима от 12-те ѝ членове.

В същото време КС има над 15 нерешени дела, много от тях изключително важни. Може би най-пиперливият казус е свързан със нерешения депутатски статут на Делян Пеевски. Докладчик по делото е Румен Ненков, проектът за решение е написан, но няма кой да го подпише.

Пеевски беше избран за председател на ДАНС, но обяви, че се оттегля още на следващия ден заради масовите протести срещу управляващите и правителството. ГЕРБ поиска неговият депутатски статут да бъде отнет заради настъпила несъвместимост. Подобен е случаят и с депутата от БСП Иван Иванов, който бе назначен за заместник-министър на вътрешните работи от премиера Пламен Орешарски. Откритието, че е работил за СИК в Шумен доведе до светкавичното му освобождаване. ГЕРБ поиска и при него да бъде обявена несъвместимост, за да бъде отнет депутатският му статут.

По неофициална информация на Mediapool от конституционни съдии решенията за Делян Пеевски и Иван Иванов ще бъдат взети до края на септември. Официално обаче дори и председателят на съда не може да даде гаранции за това.

Другото много голямо дело в КС е за вота в Турция. В зависимост от изхода му то може да промени баланса на силите в парламента, защото ще направи БСП и ДПС в още по-голяма зависимост от "Атака". В момента по делото се изготвят експертизи и решението се очаква най-късно в началото на ноември, съобщиха за Mediapool запознати.

Огромен проблем при работата на Конституционния съд е, че няма механизъм, който да задължава съдиите да се произнасят в срок. Съдиите имат огромни привилегии и не подлежат на почти никаква отчетност. На тях им се полага 60 дни годишен платен отпуск, а в същото време никой не следи дали ходят на работа. Поради тази причина се натрупват огромни невзети отпуски, които им се изплащат след края на мандата.

Заплатата на конституционен съдия е 90 процента от заплатата на президента и председателя на Народното събрание. Това са 3400 лева. Отделно се взима процент за прослужено време.

На този фон висят нерешени делата за лустрацията в радиото и телевизията, за единните данъчно-осигурителни сметки, две дела за законността на изборите, дела срещу текстове от Закона за управление на отпадъците, Закона за морските пространства, Търговския закон и много други. Конституционният съд трябва да се произнесе и по жалбата срещу предсрочното прекратяване на мандат на шефа на здравната каса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    До:9 Става дума за бившия конституционен съдия-доброволен секретен сътрудник на Шесто управление на Държавна сигурност с агентурно име Николай.Че той,ако беше читав,щеше ли Желю Митев Желев от с.Веселиново,Шуменско(бивше Байрям дере) да го назначи?....За по-младите: Желю Желев бе и президент на държавата(от 1990 до 1997г.)

  2. Анонимен
    #13

    Тия са Боковчете герберунгелски. Затова не искат да рябатят, а само да се шляят по курортите на държавна издръжка. Ако се съберат до година, ще е голям успех.

  3. Анонимен
    #12

    ще обслужат пеевски, няма как- токушев си е комунист от време оно

  4. Анонимен
    #11

    За какво издържат данъклоплатците всъщност толкова нехайни и скъпоплатени безделници?!

  5. Анонимен
    #10

    Абе и КС плаче за закриване!

  6. Анонимен
    #9

    Гиньо Ганев, човекът конституция ги устрои така. Надяваше си и той да стане конституционен съдия, ама оня, де му викат дантеления Гошо, ченгето Николай и върл защитник на бившия премиер Боката го изпревари.

  7. Анонимен
    #8

    правилно! Какво го интересува стария агент от ДС Дон Токуш кога ще има заседание на КС?! Да не би той да ги свиква :)) Много знае - кои са тука, кои ги няма, кога ще се върнат и т. н. Все някога заседание ще има, не се притеснявайте, работата не е бърза, конституционен съд е това, не е шега работа..... :))

  8. Анонимен
    #7

    Все едно са изпаднали от някой пчелен кошер. И там има такива. Казват им търтеи. В случая КС изиграва коронен номер, заради депутатството на Пеевски. Така е в България, от дъното и - квартал Филиповци до върха и - КС, на един аршин се мерят. На такава държава, таково и дереджето.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  10. Анонимен
    #5

    Конституционният съд си беше (само)назначил дълга ваканция и в края на 2012- началото на 2013 Пак заради непълен състав- покрай случаят с Марковска и непопълненото и място в придължение на няколко месеца. Те решиха по свое усмотрение, че щом един член от 12-членния състав на КС липсва, те не могат да провеждат заседания. Ами ако някой се разболее или отиде в "командировка"? Това означава КС да не работи през по-голямата част от годината. Крайно време е да се разбере, че законодателят (в случая НС)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.