
Председателят на румънския Сенат и съпредседател на управляващата коалиция Крин Антонеску заяви, че наблюдението на ЕС върху правовата държава в Румъния е "спорно", предаде АФП. Ние трябва да разгледаме с Европейската комисия какво трябва да се направи за това този спорен механизъм /за наблюдение/ да може да приключи, каза Антонеску, който е председател на Националнолибералната партия.
Поставянето на Румъния за неопределен срок под специален механизъм за наблюдение е нещо вредно за страната, добави той.
В сряда Брюксел публикува доклада по механизма за сътрудничество и проверка в сферата на съдебната система за последните шест месеца, в който подчертава, че Букурещ трябва да направи още много, за да оздрави съдебната си система и да сложи край на корупцията. Европейската комисия призова министрите и депутатите да бъдат пример за честност.
Европейската комисия внесе в четвъртък поправка в доклада, като уточни, че двама министри официално са обект на разследване за корупция, а не трима, както се посочваше в първоначалния вариант.
След публикуването на доклада в сряда премиерът Виктор Понта веднага реагира, като заяви, че текстът съдържа "някои фактологични грешки". Прочетох, че има трима министри, преследвани за корупция. Не успях да ги идентифицирам.. Релу Фенекиу /министърът на транспорта/ е предаден на правосъдето за съучастие в злоупотреба със служебно положение, но не открих другите двама, посочи Понта.
Отговорен представител на ЕК заяви пред АФП, че другите двама министри, визирани в доклада, са вицепремиерът, отговарящ за администрацията, Ливиу Драгня и министърът на икономиката Варуджан Восганян.
Драгня е съдебно преследван от прокуратурата за борба с корупцията заради предполагаемо участие в измами по време на референдума за отстраняване от власт на президента Траян Бъсеску през лятото на 2012 г.
Восганян е обект на разследване от прокуратурата, специализирана в борбата срещу организираната престъпност, посочи в сряда цитираният европейски източник.
Прокуратурата за борба с организираната престъпност заяви днес, че Восганян не е обект на наказателно преследване, но отказа да коментира дали във връзка с него се води някакво разследване. От своя страна Восганян определи като "измислица" информацията за разследване срещу него.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент