Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстои избор на шест супер болници в страната

15 коментара
Предстои избор на шест супер болници в страната

Предстои здравното министерство да избере кои болници в шестте района за планиране в страната да бъдат превърнати във високотехнологични лечебници, съобщи в сряда зам.-здравният министър Валерий Митрев.

Създаването на свръх модерните лечебни заведения е част от стратегията на управляващите за преструктуриране на болничния сектор.

Митрев обясни пред БНТ, че основен критерий при избора ще бъде кое лечебно заведение изисква най-малко инвестиции, за да се превърне във високотехнологично.

На места това може да са университетските болници, но не навсякъде.

Стратегията, която включва препоръки от Световната банка и бе представена от екипа на здравното министерство през почивните дни, предвижда децентрализиране на здравните услуги в шестте региона – София, Плевен, Русе, Стара Загора, Пловдив и Варна. Във всеки от тях ще има по една високотехнологична болница, бившите областни болници ще се превърнат в регионални, а сегашните общински ще придобият статут на местни.

В момента у нас има над 450 държавни и частни лечебни заведения и на този етап от здравното министерство твърдят, че болници няма да бъдат закривани, а само преструктурирани.

Генералният план за преструктуриране на болничния сектор предвижда високотехнологичните болници да извършват всички възможни услуги като специализирана помощ, изследвания, хирургични дейности и т.н.

Предвижда се с времето сегашните специализирани болници да се влеят във високотехнологичните, тъй като е твърде скъпо да съществуват в сегашния си вид. Идеята е грижата за пациента да става под един покрив в рамките на високотехнологичния център, а не той да бъде разкарван от едно място на друго.

Регионалните болници ще бъдат профилирани в основни услуги - интензивни грижи и цялостна клинична подкрепа.

В местните болници пък ще има диагностични звена, структури по вътрешна медицина и такива за продължително лечение и медико-социални грижи. Идеята е те да се превърнат основно в заведения за долекуване. Според нуждите на региона ще се преценява дали местните болници да запазят хирургичните и акушеро-гинекологичните си отделения.

Обмисля се като изискване да се заложи да са осъществили минимум 1000 операции, а в АГ-отделенията - не по-малко от 600 раждания за година. В противен случай ще се извършва само долекуване и рехабилитация.

Идеята на здравното министерство е когато пациентът има нужда от определена помощ, той да бъде насочван към място, където може да получи най-адекватно лечение.

Болничната реформа ще тръгне пилотно в областите Габрово, Русе, Ловеч, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Кюстендил и Благоевград. Засега обаче няма да се бърза с реформите в София, където има най-голям брой големи лечебници.

Спешната помощ пък ще бъде преструктурирана така, че центровете да са на не повече от 30-60 км от най-отдалечената точка в района, който обслужват или до тях да се стига за не повече от 60 минути.

Проектът за преструктуриране на болничния сектор предстои да се обсъжда както с представителите на местната власт, така и на централната. Решенията как да се организира болничната помощ на местно ниво ще се взимат със съгласието на местната власт.

Реформата в болничната помощ ще започне догодина, но ще продължи поне шест години според разчетите на здравното министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. една жена
    #16

    не искам да съм на мястото на пациента който ще се друса по калпавите ни пътища с калпавите линейки 60 мин.

  2. Орландовци
    #15

    Елате при нас ако навсякъде ви отказват.

  3. хлапе
    #14

    болници имат нужда от най-малко пари ?!?!

  4. Доктор Кеворкян
    #13

    Там ще има ли място и за мен ?

  5. zak
    #12

    Като плащаме всички по 8% защо едни ще се лекуват във високотехнологични, а пък други в местни?

  6. Deniza
    #11

    Dva momenta:- Parvo ezikovo trjabva politizi i jurnalisti da sprat da govorjat za "le4ebnizi", "lekuvane" i "dolekuvane"- pretenziata da "lekuvat" imat po sveta samo le4iteli, a ne medizite- Vtoro- supertechnologi4ni bolnizi ima nujda ot visokokvalifiziran personal, koito da raz4ita pravilno resultata ot supertechnologi4noto izsledvane. Vapros: Koi Universitet v Balgaria podgotvja podobni kadri?

  7. Роси
    #10

    Грам място няма при теб, много по-лесно се влиза в болница, отколкото се намира място в Орландовци... Аз съм си закачила на таблото в работата един надпис в болница от татово време: Да не оставим нито един пациент да умре без лекарска помощ...

  8. Роси
    #9

    ...без високотехнологична лекарска помощ!

  9. бате Ники
    #8

    Защо да не мога да подпиша декларация, че се отказвам от всякакви клинични пътеки, "безплатни" услуги и т.н. ? Готов съм да си умра, от каквото е рекъл Господ и без лекарска помощ, но не съм съгласен да пълня гушите на администрацията в здравната каса, чрез така нареченото "здравно осигуряване".

  10. Доктор Морски
    #7

    Супердокторите и суперболниците не стават ли с паричките на всички данъкоплатци?Защо голяма част от болните от най-голямата област-БУРГАСКА трябва да ползват суперуслугата на 250 км.от местоживеене?То и сега ходим до София...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.