Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстои срив в образованието заради липса на учители

66 коментара
Предстои срив в образованието заради липса на учители

2013-та и 2014-та година може да бъдат фатални за средното образование в България, тъй като тогава 60 на сто от учителите в страната навършват пенсионна възраст, смята председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Самуил Шейнин. В интервю за БТА той посочва, че на фона на тази перспектива в момента младите учители у нас са само 2.23 на сто.

Затова съюзът изготвя програма, чиято цел е да се привлекат младите кадри и да се предотврати предстоящият срив в образователната система. Една от предлаганите мерки в програмата, която ще бъде представена в Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН), е постепенното увеличаване на началната учителска заплата. В момента тя е 450 лева, а от съюза на училищните директори смятат, че от юли 2010 г. трябва да стане 550 лева и всяка година да се увеличава с по 100 лева, за да достигне до минимум 700 лева през 2015 г..

Съюзът е направил справка за заплащането на учителите в Холандия, Германия, Франция и Италия. Учителските заплати в тези страни достигат до 4 000 евро, а при директорите най-ниската заплата започва от 4 000 евро и достига до 10 000 евро.

Ние не можем да се сравняваме с тези страни, но не може сега да накараме един млад учител да дойде за начална заплата от 450 лева в училище, посочва Самуил Шейнин. Той припомня, че в момента има недостиг на учители по чужди езици и по компютърни науки, но отбелязва, че през 2013 г. ще има недостиг на учители по всички предмети.

Според работодателския съюз в образованието трябва да има увеличение и в единния разходен стандарт за издръжка на учениците, въз основа на който се формират делегираните бюджети на училищата.

Тази година средният разходен стандарт за издръжка на учениците е 1 250 лева, а през 2010-та той ще нарасне на 1 380 лева, а за 2009 г.. Догодина обаче в единния стандарт са прибавени и средствата за кариерното развитие и за диференцираното заплащане на учителите. Тоест, част от средствата, предвидени за националните програми в образованието, се включват от догодина в единния стандарт. Това означава, че реално няма да има увеличаване на стандарта за издръжка на учениците, от което следва че няма да има и промяна в учителските заплати, подчертава Самуил Шейнин.

Ръководената от него организация настоява да се преосмисли кариерното развитие на учителите, за да се даде възможност на младите педагози, ако покажат още на втората година съответните резултати, да могат да станат старши учители. Трябва да се промени изискването за десетгодишен стаж, защото за тези години младите педагози ще се откажат от професията заради ниските заплати. Те трябва да имат бърз стимул за задържане в учителската професия.

Шейнин съобщава, че за Коледа само част от училищата в страната ще изплатят средства за т.нар. допълнително материално стимулиране, тъй като 50 на сто от учебните заведения имат сериозни финансови затруднения. Около 25 на сто от училищата в страната няма да могат да раздадат такива плащания, 45 на сто от учебните заведения ще дадат частични плащания и само останалите около 25 на сто от училищата ще могат спокойно да си позволят да изплатят подобни средства. Като не е редно те да се наричат 13-та работна заплата, защото в някои училища се изплащат 40 на сто от основната работна заплата, а в други - 50 на сто от нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anonim
    #68

    Niama ve4e ot onezi bulgari. Sega6nite sme povredeni ot komunizma.

  2. Екстра
    #67

    Като си толкова разтревожен за Бълг.Образование,защо само финансовата му страна обсъждаш?Кажи нищо за простотиите,които натвори варненскотонедоразумение даниел вълчев в Закона за Образованието по отношение на Реда и Дисциплината в училищата на България.Кажи защо това недоразумение направи така,че да не може нищо никой учител или директор да предприеме против хулиганските изпълнения по време на учебен час на "видни ученици"? И защо скри въпроса с Реда и Дисциплината в Бълг.училища зад Делегираните

  3. наивник
    #66

    Справката на заплатите трябва да се прави не в азаплата. бсолютни стойности а в проценти от средната работна заплата. В тези страни учителите започват със среднаХайде и у нас да стане така - дайте им 400 лв и нито стотинка повече. А, и напомнете им че се очаква 10% безработица та да си помислят

  4. Солджер оф форчън
    #65

    не може да искате качествено образование от унизени хора с нулеви заплати.

  5. Алцхаймер
    #64

    ...

  6. Кумчо Вълчев
    #63

    Прочетете заглавието на статията и ще видите последиците от моите рИформи.

  7. ave
    #62

    Поздравления за разбирането на проблема и точния изказ.А за останалите - не забравяйте - доброто образование е скъпо, добрият учител - може да учи само онези, които са обучаеми.Веселин Методиев правилно обясни преди време /когато беше министър на образованието/ - "Училището не е място за превъзпитание на децата на невъзпитани родители"

  8. леля Пенка
    #61

    По качеството ще ги познаете. Затова в банката е идеално чисто, мирише дори в тоалетната, чистачките са невидими и получават заслужено своите заплати. За разлика от продукта на учителите - неграмотни и надрусани ученици, учители, които пушат като комини в разни стаички, оплакват се от всичко, недоволни от всички. Няма нищо общо с европейското училище, където учителите също не са от най-добре платените професии , но имат уважението на обществото.

  9. леля Пенка
    #60

    Освен всичко друго учителите често въвличат в междуличностинте си войни и спорове учениците на своя страна. Тотална манипулация, притискане на децата да заемат една или друга позиция, като условие за по-добър успех и т.н. Безобразия, безобрация. Така, че да млъкнат и да си стегнат гащите за работа.

  10. Българин
    #59

    Кашата в образованието ни е пълна и е трудно дори да се подхване. Не може учител по математика, информатика, или английски, който е отделил много повече време и усилия да придобие знания да получава еднакво заплащане с учител по физическо. Разликата в алтернативните заплащания е огромна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.