Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстоят големи промени в българо-руските военни отношения

0 коментара

Новоизбраният президент на България Георги Първанов се изказа за активизиране на партньорските отношения с Русия. Аналогична позиция днес заема и българското военно ръководство. София се готви да нормализира отношенията с Москва, които бяха фактически замразени след шпионския скандал, при който руското военно аташе в София Владимир Ломакин, заместникът му Сергей Власенко и съветникът в руското посолство Борис Смирнов бяха обявени за персона нон грата. В Москва оцениха това като недружелюбна акция, инициатор на която, по наличните данни, е софийската резидентура на ЦРУ.

Сега, след оттеглянето от политическия Олимп на Петър Стоянов, руско-българските контакти могат да получат нов импулс за развитие.

За перспективите на военно-техническото сътрудничество между Русия и България и днешното състояние на българската армия, пред Независимая газета разказва заместник-началникът на българския Генерален щаб, генерал-лейтенант Никола Колев, отговарящ за оперативното планиране и военното разузнаване.

Господин генерал, как бихте характеризирали състоянието на въоръжените сили на България?

Българската армия се намира в процес на реформиране. Това означава много дълбоки изменения в нейната структура и в системата на бойната подготовка, намаляване количеството на бойната и спомагателната техника, съкращаване на числеността на личния състав. До края на 2004 година ние сме длъжни да съкратим практически два пъти въоръжените сили на България и да ги сведем до обща численост от 45 хиляди човека. Разбира се, това е доста болезнен процес. Но неговата необходимост се определя от съвременните военно-политически реалии, икономическите и демографските условия, в които се намира нашата страна.

Българската армия продължава да експлоатира съветско и руско въоръжение и военна техника, които са доказали своята надежност. Но за съжаление с всяка година поддръжката в нормално състояние на тази военна техника става все по-трудна. Това се обяснява с много причини, преди всичко с политически и икономически. Въпреки че, подчертавам още веднъж, вашето оръжие има отлични характеристики.

Ние се надяваме да реализираме програми за модернизацията на доставените по-рано в България руски въоръжения. Това се отнася преди всички за военно-въздушните сили (МиГ 29) и противовъздушната отбрана (комплекси "Нева"). Ако финансовите възможности на страната позволяват, този списък може да се разшири.

Планират ли българските ВВС да проведат модернизация на съществуващия парк МиГ 21 по предложения от Руската федерация вариант МиГ-21-93?

На въоръжение в нашите ВВС има около 40 изтребителя МиГ-21. Но за нас ще бъде трудно да вземем решение за тяхната модернизация, тъй като се стремим към постепенно обновяване на авиационната техника.

В какво състояние се намират българските МиГ-29?

България има 21 изтребители от този тип. Първостепенна задача за нас е да възстановим тези самолети, тъй като сега те стоят на пистата и не летят. Нашите МиГ 29 чакат капитално-възстановителен ремонт.

Със свои сили ли смятате да правите този ремонт?

Няма да извършваме това сами- нямаме такива възможности, а и не владеем пълната технология на ремонта.

Тогава как ще се стане?

Например, може да го извършим в съвместно с руската страна. По този въпрос ще водим преговори с представители на РСК "МиГ".

Разглежда ли се вариант за модернизация, при който старият бордови радар да се замени с новата бордова радиолокационна система "Жук-М"?

Засега нямаме окончателно решение. Най-вероятно първата стъпка ще бъде малка модернизация на МиГ-29, при която ще се промени навигационната система и системата за връзка, за да се обезпечи съвместимост на бордовото оборудване със стандартите на НАТО. Това ще бъде първият етап на модернизацията.

В обозрима перспектива българските ВВС ще продължат ли експлоатацията на МиГ 29?

Да, разбира се. МиГ-29 е отличен самолет.

Възможно ли е София за закупи нова партида изтребители МиГ-29?

Такива намерения засега нямаме, защото ни липсват финансови ресурси. България се намира в тежка икономическа криза. Така че най-близката задача е да възстановим ресурса на тези Миг-29, които имаме.

Политическото ръководство на вашата страна си поставя за цел интеграция в политическите и военните структури на Северноатлантическия съюз. Както е известно, за това е необходимо да се изпълнят ред условия. Кога българските въоръжени сили ще отговарят на стандартите на НАТО.?

Предполагам, че в основата на решението за покана на България в Алианса ще стоят политически мотиви, тъй като в кратките срокове няма да е възможно да се обезпечи пълно спазване на всички военно-технически критерии за членство. Това ще бъде дълъг процес. Ние се надяваме през 2002 година България да получи такава покана.

В руско-българските отношения имаше известен спад, свързан с взаимното изгонване на военни дипломати от София и Москва. Как мислите, има ли сега условия за активизиране на военното и военно-техническото сътрудничество между нашите страни?

Съвсем скоро тези отношения ще се нормализират, тъй като между България и Русия традиционно са съществували тесни исторически, икономически и културни връзки. Противоестествено е, че не поддържаме нормални военно-политически и военно-технически връзки. Уверен съм, че в най-скоро време в тази област, ще настъпят големи промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.