Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предупреждения за екокатастрофа по река Струма

Опасност за пресъхване на притоците заради никнещите малки ВЕЦ и разкопаването на коритата

3 коментара
Предупреждения за екокатастрофа по река Струма

Неправителствената организация на риболовците "Балканка" предупреди за екокатастрофа във водосбора на река Струма, заради замърсяването ѝ с отровни метали.

Питейните водоизточници у нас са под заплаха, никнещите като гъби мини ВЕЦ-ове пресушават малките реки, а разкопаването на речните корита за вадене на баластра води до наводнения при високи води, предупреди Димитър Куманов от Управителния съвет на "Балканка" на пресконференция на тема "Водните ресурси и хората в България – жертва на престъпно управление".

"От 7 години "Балканка" се бори с Министерството на околната среда и водите (МОСВ) със случващите се безобразия. За съжаление ситуацията ескалира в негативна посока. Кризата в Перник е само върхът на айсберга", каза Димитър Куманов.

Според него обаче не трябва да се използва ситуацията, за са се създава паника сред хората, че ще останат без вода, а да се вземат адекватни управленски решения.

С изключение на язовир "Студена", всички останали язовири са пълни, каза Кузманов.

Според него след предприетите мерки за язовир "Бебреш" от 4 януари е спряло източването на водоема и ботевградчани може да се разминат с режим на водата, какъвто имаха през 2016 г.

По-ниски са нивата на язовирите "Дяково" (край Дупница), "Асеновец" (край Сливен) и "Ястребино" (край Омуртаг и Антоново). След случая с язовир "Студена" обаче МОСВ ограничи ползването на тези водоеми само за питейно водоснабдяване.

Заради безобразията, вършени през последните години с малките реки, от "Балканка" искат оставките на шефовете на Басейновите дирекция в Плевен и Пловдив, на областния управител на Ловеч Ваня Събчева, която пое отговорността за разораването на река Вит, покрай строителството на магистрала "Хемус", и на началника на ДНСК Иван Несторов.

ВЕЦ "Пчелина" замърсява река Струма

Покрай водната криза на Перник наяве излезе проблемът с изградения едноименен ВЕЦ на язовир "Пчелина". Водоемът е построен по времето на социализма, за да се ползва от промишлените предприятия в Перник и да не замърсява водите на река Струма.

След 1989 г. ползването на вода от него постепенно е преустановено и заводите се насочват към язовир "Студена". Причината е по-ниската цена на водата.

След пренасочването на промишлените предприятия към язовир "Студена" част от оборудването - тръбите и помпената станция на язовир "Пчелина", са продадени от държавното предприятие "Напоителни системи", което е под шапката на Министерството на земеделието. Така днес язовирът не може да се ползва от предприятията в Перник.

Има и друг проблем – цялата вода от язовира е разрешена за ползване за нуждите на пуснатия в експлоатация през 2016 г. мини ВЕЦ. Той е собственост на "Пауър Туенти Туенти" ООД. В дружеството акции имат съпругът и братът на бившия зам.-министър на екологията Фатме Илияз от кабинета "Сакскобургготски". Те са купили правата за изграждането на водната централа от друга фирма, която местните хора свързват с депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов.

Ефектът от пускането на ВЕЦ-а е пресушаването на язовира през 2016 г. Това става напълно законно, след като МОСВ е дало разрешително за ползване на 182 млн. куб. м. вода от язовира годишно при условие, че обемът му е 54 млн. куб. м. След подадените множество жалби от местните МОСВ коригира разрешителното за ползване. Сега язовирът е пълен.

Но ВЕЦ-ът замърсява река Струма след изпускането на водите. Само за миналата 2019 година от "Балканка" са документирали няколко такива случая.

"Река Струма течеше във всички цветове на дъгата. Миришеше и силно на сероводород", каза Димитър Куманов.

На жалбите на "Балканка" отговорните институции казват, че замърсяване няма. Няма ги и обаче и рибите.

"Днес, в реката под язовира, е невъзможно да хванеш мряна, пъстърва и клен, които до неотдавна рибарите ловяхме. Тази река беше отровена от МОСВ", каза Димитър Кузманов.

За унищожаването на живота в река Струма след язовир "Пчелина" има доклад на БАН. Резултати от него бяха представени от Пенчо Пандъков. Според проучването на 5 км от ВЕЦ-а няма никаква риба, заради липсата на кислород във водата. На около 15 км под стената на язовира са изчезнали 15 вида риби и 1 мида, твърди Пандъков.

Прокуратурата се заинтересува от състоянието на язовир "Пчелина" покрай водната криза в Перник и то след изказването на кмета Станислав Владимиров за липсващата инфраструктура и невъзможността да се ползва за промишлени нужди.

Мините в Босилеград също замърсяват река Струма

Другият голям проблем в региона е свързан с трансгранично замърсяване на река Драговищица от мините в Босилеград, която се влива в река Струма, припомниха от "Балканка". 

Допълнително коритото на река Струма години наред беше разкопавано в търсене на злато в района на кюстендилското село Копиловци, посочи Кузманов. Отделно са дадени големи площи в Кюстендилско – зона "Злогош" и зона "Гърбина", за проучване на полезни изкопаеми.

Всичко това е заплаха за питейните водоизточници на жителите в област Кюстендил, предупреди Кузманов.

Мораториум върху строителството на мини ВЕЦ-ове

От "Балканка" продължават да настояват за налагане на мораториум върху строителството на мини ВЕЦ-ове върху коритата на малките реки, докато не се приеме методика за максимално допустимия отток на реките и рибните проходи.

Сега ефектът от строителството мини ВЕЦ-ове е пресъхване на реките под водохващанията. Такива случаи бяха регистрирани няколкократно през миналата година.

Бумът в строителството на малки ВЕЦ-ове е след 2000 г. От тогава досега са построени 170 нови от общо 260 работещи. Част от тях бяха изградени с европейски пари. Заради това Еврокомисията започна наказателна процедура срещу България заради двойно финансиране – обектите са изградени с европари, а след това държавата изкупува тока на преференциални цени.

Всички тези водни централи не са на случайни хора, казва Димитър Кузманов. Както стана ясно ВЕЦ-ът на язовир "Бебреш" е на дружество, чийто собственик е Васил Златев, баща на бизнесмена Валентин Златев.

БСП иска оставката на кабинета сега заради водната криза, но част от тези ВЕЦ-ове са и на политици, свързани с левицата, каза Кузманов без да посочи имена.

Разследване на журналистката Генка Шикерова показа, че около 140 малки ВЕЦ-ове са изградени незаконно от политици, техните деца или приближени. След него, през 2017 г., прокуратурата започна проверка, а управляващите от ГЕРБ обещаха да предприемат мерки. Две години по-късно по този въпрос няма нищо, а прокуратурата пази мълчание. 

Нещо повече - ДНСК, която трябва да следи за законността на изграждането на съоръженията, е отказала да предостави данни дори кой ги е проектирал, твърдят от "Балканка".

Организацията показа рибни проходи, при които рибите трябва да са алпинисти, за да могат да ги преодолеят.


Построен рибен проход за риби алпинисти

А строителството на нови малки ВЕЦ-ове продължава. С разрешение от държавната фирма "Напоителни системи" в момента се строи ВЕЦ на язовир "Домлян" (Пловдивско), казаха от "Балканка".

Разрешение има и за изграждането на ВЕЦ на питейни язовир "Ястребино", който обслужва община Антоново и би трябвало да обслужва и населението на община Омуртаг, което от 30 години е на воден режим, но не го прави, посочи Димитър Куманов.

Разкопаването на речните корита също нанася непоправими щети на природата. Най-пресният пример е с незаконния насип на строящата се в момента магистрала "Хемус", в резултат на което река Вит пресъхна, припомни Димитър Куманов.

Ефектът – смърт за живите организми

Преграждането на реките има само отрицателни последици за природата. Постепенно и регулярно се убива животът не само в реките, но и около тях, каза хидрологът Пенчо Пандъков от БАН.

Завиряванията в малките реки, в които се къпехме като деца, вече ги няма. Миграцията на водните обитатели е блокирана. Рибата и живите организми измират. Десет вида риби и безгръбначни безвъзвратно са изчезнали, посочи Пенчо Пандъков.

Блокира се и миграцията на седиментите, допълни той. При липсата на тези наносни отлагания започва вкопаване на реката и тя става като канал. При прииждането на високи води се получават големи наводнения, обясни Пандъков.

Застрашени са и местните хора край реката. Липсата на вода им пречи за развитието на земеделието, смята още той.


Снимки: "Балканка"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #3

    ВЕЦ -ове да , но само на големите язовири !

  2. vladi_guetzov
    #2

    Крайно време е водата от язовирите да се използва за напояване и питейни нужди , и да не се източва за производство на ток.Крайно време е да се насърчава земеделието като се изграждат напойтелни системи,да се създаде поминък и работни места.С това ще се намали обезлюдяването ,както и вноса на плодове и зеленчуци.Иначе големия печеливш е Гърция,събирайки водите от България развива страхотно земеделие и ,чак накрая преди Бяло море има ВЕЦ.Правилното е правителството да инвестира в нови язовири

  3. Венелин Велев
    #1

    Водата не се "ълта" от ВЕЦ-овете, а от индустрията, земеделието, скотовъдството и народонаселението.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.