Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предупрежденията и натискът са част от присъединяването към ЕС

0 коментара

Предупрежденията и натискът на Европейската комисия към страните-кандидатки за членство в ЕС са част от процеса на присъединяване и са елемент от усилията да се гарантира, че новите страни имат решимост да осъществят необходимите реформи. Винаги има риск обаче присъединяването да бъде отложено и дори България и Румъния да бъдат приети не през 2007-ма година, а заедно с Хърватия през 2008-ма, заяви Питър Хавлик, зам.директор на Виенския институт за международни икономически изследвания, пред радио "Нова Европа".

След острите доклади от евроексперти и котраатаката срещу тях, предприета от ръководството на МВР, министърът на европейските въпроси Меглена Кунева предупреди, че ако нямаме ефективна съдебна система е възможно отново да бъде отворена глава "Правосъдие и вътрешни работи" и да се забавим поне с една година за ЕС. В същото време тя успокои, че засега такива сигнали от Брюксел няма.

Европейската комисия оказва натиск за изпълнение на всичките глави от общностното законодателство и в случая с критичните експертни становища, според Хавлик, става дума точно за това - оказва се натиск или предупреждение към България да бъдат положени повече усилия за изпълнението на всички изисквания.

В интервюто си Хавлик на няколко пъти посочва, че за разлика от България, има съмнения за готовността на Румъния, която има още по-големи проблеми в областта на законодателството - спазването на закона, корупцията и т.н. Той казва, че действително напоследък специално за Румъния се говори, че присъединяването ѝ през 2007 г. е под въпрос. Заради това Букурещ е получил нееднократни предупреждения, че трябва да положи повече усилия, за да изпълни всички условия.

Хавлик припомни, че през последните няколко години подобен натиск е бил оказан и върху страните от Централна и Източна Европа, които бяха приети в ЕС на 1 май 2004 г.

Натискът и предупрежденията са елемент от усилията на Европейската комисия да гарантира, че страните наистина имат решимост на практика да осъществят необходимите реформи, посочи експертът.

Присъединяването на България не зависи от готовността на Румъния, посочи обаче Хавлик и повтори тезата на Брюксел, че всяка страна ще бъде оценявана според собствения ѝ напредък. Изтъквайки, че това е главното условие, той не изключи "възможностите да се случи и нещо друго."

По думите му и София, и Букурещ имат големи шансове да се присъединят през 2007, но е трудно да се прецени готовността на самия Европейски съюз за това разширяване. По думите му след приемането на 10-те нови страни ситуацията в ЕС е по-сложна.

"Всичко стана много сложно и следващата вълна на разширяване - България и Румъния, може би не стои на особено преден план в европейския дневен ред. Трябва да имаме предвид, че има още една кандидатка, която иска да се присъедини в близко бъдеще - Хърватия. Бих могъл да си представя следната ситуация, макар че е много трудно да се прецени доколко тя е вероятна, но има такава вероятност - всичките три страни - България, Румъния и Хърватия, да се присъединят едновременно може би през 2008 г.", заяви Хавлик.

Напомняйки многократно, че София не трябва да дава повод за негативни оценки от Брюксел, и евроминистърката Меглена Кунева изтъкваше опасността да се обърне колата ни към Брюксел заради умората в разрасналия се вече до 25 членки ЕС.

България е постигнала значителен напредък и може да се подготви за присъединяване през 2007 г., но усилията трябва да продължат, заяви и анализаторът от Виена. Той смята, че българите имат много по-големи шансове да се присъединят в този срок, отколкото румънците.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.