Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прегледите и хоспитализациите се дигитализират и влизат в пациентското досие

Разширява се приложението на е-рецептите и направленията

0 коментара
Прегледите и хоспитализациите се дигитализират и влизат в пациентското досие

Дигитализация на медицинския преглед и хоспитализацията и допълването на електронното пациентско досие с тях са сред ключовите дейности, с които предстои да бъде доразвита Националната здравно-информационна система (НЗИС), която се изгражда съвместно от Министерството на здравеопазването и "Информационно обслужване". Това съобщиха за Mediapool от Министерството на здравеопазването в отговор на въпроси как предстои да бъде развивано електронното здравеопазване през настоящата година.

Плановете на ведомството са да бъдат доразвити и някои от вече действащите услуги като електронните рецепта и направление, електронното медицинско досие на пациента, модулът за имунизациите. Предстои също така пускането и доразвиването на няколко електронни регистъра, сред които раков регистър, диабетен регистър, национален регистър на инвазивната кардиология, национален генетичен регистър, регистър на клиничните изпитания, скринингов регистър и др.

В бюджета на МЗ за тази година има предвидени 3.8 млн. лв за електронни здравни услуги, с които до края на 2022 година трябва да бъдат изградени и доразвити нови и съществуващи функционалности на НЗИС.

Разширяват приложението на е-рецептите и направленията

Модулът за електронната рецепта например, ще бъде разширен с т.н. жълта и зелена рецепта, с които се отпускат лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества. Електронната рецепта тръгна в края на 2020 година, а от от 1 юни 2021 г. стана задължителна за лекарствата, финансирани напълно или частично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Здравният министър Асена Сербезова вече даде индикации, че възнамерява да разпростре задължителният характер на е-рецептата и върху всички лекарства по лекарско предписание, на само реимбурсираните от НЗОК, т.е. да бъде електронизирана и т.нар. бяла рецепта. Тази опция вече е заложена при разработването на електронната рецепта, но е необходима нормативна промяна, за да стане факт.

Плановете на МЗ са модулът за електронното направление също да бъде разширен като към него се добавят всички направления, издавани от медицинските специалисти, а не само за изследвания.

До момента са издадени от лекари 11 354 165 електронни рецепти, като от тях са изпълнени в аптеките 10 300 000 рецепти. Издадените направления са 310 000.

Електронен преглед и хоспитализация

Сред новите функционалности, които предстои да бъдат пуснати през тази година, са т.нар. електронен преглед и електронна хоспитализация, с които на практика ще бъде дигитализиран целият процес и документооборот, съпътстващ тези дейности.

При електронна хоспитализация ще се генерират в електронен вид данни от предварителния преглед на пациента при прием в болница, данни от проведените изследвания, проведеното лечение, извършените процедури, приложените лекарства по време на хоспитализацията и на финала – епикризата.

При електронния преглед общопрактикуващият лекар или лекарят-специалист ще подават в реално време информация за състоянието на пациента (анамнеза) и поставената диагноза, ще се отразява необходимостта от последващи изследвания и ще бъдат добавяни всички свързани документи като е-рецепта, е-направление, е-имунизация, болничен лист.

Това значително ще обогати и електронното медицинско досие на пациента, което ще бъде надграждано с данни от всички внедрени нови модули. Предстои да бъде въведено и мобилно приложение за преглед на е-досието от гражданите.

Пускането на новите модули в експлоатация ще стане след приемането на необходимата законова регулация.

Един от модулите, които МЗ планира да разшири, е този за е-имунизациите, като той ще обхване всички видове ваксини, в т.ч. и тези от задължителния имунизационен календар.

Предстои да бъдат разработени или надградени и интегрирани с НЗИС и няколко регистъра, сред които раков регистър, диабетен регистър, национален регистър на инвазивната кардиология, национален генетичен регистър, регистър на клиничните изпитания, скринингов регистър и др.

Предстои и въвеждането на още 51 електронни административни и вътрешноадминистративни услуги.

Ще бъде разработена и въведена система за мониторинг и контрол, посредством която ще се извършва статистическа обработка и анализ за нуждите на управленския контрол, вземането на управленски решения, подобряването на ефективността и ефикасността на различни процеси и управлението на финансовите средства.

Какво беше свършено дотук?

Най-важните постижения по изграждането на НЗИС до момента са пускането на очакваните повече от десетилетие електронна рецепта и електронно направление. Те съществено облекчиха и лекарите, и пациентите в условия на пандемия.

Разработено бе базовата функционалност на ядрото на НЗИС - единна среда за обмен на медицински данни, посредством която се осигурява комуникацията на всички изградени модули, системи и подсистеми на НЗИС и тези, които предстои да се изградят, включително и комуникацията с външни регистри и информационни системи.

Разработени и интегрирани с НЗИС са основни регистри, както и е осъществена интеграция с основни системи на различни институции, сред които: ЕСГРАОН, НОИ, регистрите на съсловните организации на лекарите и фармацевтите, Позитивния лекарствен списък, Имунизационния регистър, Cоvid регистърd и др.

Беше изграден и здравно-информационен портал, като към него допълнително бяха добавени секции за записване на час за ваксинация и цифров сертификат на ЕС, чрез който гражданите могат да изтеглят сертификатите си в електронен формат. Създадени бяха и приложения за изтегляне на цифровия сертификат на ЕС и приложения за валидация на цифрови сертификати.

Разработени бяха 15 електронни административни услуги, по-важните от които са: издаване на удостоверение за регистриране на лечебни заведения за извънболнична помощ и хосписите, за промяна в обстоятелствата и заличаване от регистъра на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.