Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговори за цената забавили експертизата по делото "КТБ"

Четири месеца, след като Цацаров каза, че парите са събрани, кабинетът даде 400 000 лв.

1 коментар
Преговори за цената забавили експертизата по делото "КТБ"

Министерският съвет (МС) реши във вторник да отпусне допълнителни 400 000 лева към бюджета на съдебната власт, които са предназначени конкретно за заплащането на разходите по назначаването на комплексна съдебно-счетоводна експертиза на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).

Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба цели четири месеца, след като самият главен прокурор Сотир Цацаров обяви, че въпросните средства вече са събрани и предстои изследването да бъде назначено до края на юни.

По неофициална информация на Mediapool обаче по експертизата все още не е започнала работа, тъй като се чакало решението на правителството, с което да бъдат реално отпуснати "събраните" средства.

Освен това през тези 4 месеца екип от прокуратурата е водил продължителни преговори, при които са били договорени услугите на международните експерти, които да изследват причините за краха на КТБ.

Делото се води от юни миналата година, но прокуратурата така и не назначаваше експертизата заради липса на пари в бюджета си. Разследването започна, след като през февруари 2014 г. активистите от "Протестна мрежа" подадоха сигнал до главният прокурор срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, майка му Ирена Кръсетва, банкера Цветан Василев и настоящия евродепутат Николай Бареков.

Пеевски, Василев и Бареков бяха посочени в сигнала на "Протестна мрежа" от февруари м.г. като "организирана престъпна група". Действията на прокуратурата по него обаче на практика изкараха от играта Цветан Василев, чиято банка КТБ затвори, а както самият той се оплака, бившият му партньор Пеевски отмъкнал голяма част от доскоро съвместния им бизнес.

По отношение на Цветан Василев бяха изложени данни за кредити, които банката отпуска на свои клиенти – свързани лица, в пропорции, които многократно надхвърлят законовите ограничения.

В сигнала се обръщаше внимание и на неясния произход на средствата на партията на Бареков "България без цензура", както и на финансирането на "Нова българска медийна група", собственост на Ирена Кръстева, която от 2008 г. насам ударно започна да изкупува различни медии и постепенно се превърна в най-едрия играч на пазара.

През пролетта на м.г. Кръстева съобщи, че е продала медийния си бизнес, но от редакционната политика на изданията не личи да са сменили собственика и предназначението си.

Разминаването на декларирани и реални доходи при Пеевски пък се забелязва и без специални проверки. Депутатът от ДПС, който според декларациите си пред Сметната палата живее едва ли не само от държавната заплата, се явяваше на разпити с многобройна охрана и поне три автомобила, както и със скъпи аксесоари като часовник, който би трябвало да струва поне колкото декларираните му възнаграждения за година.

Прокуратурата обаче отказа на два пъти да образува досъдебно производство срещу Пеевски въз основа на този сигнал, посочвайки, че в него липсват данни за престъпление. След фалита на КТБ разследването продължи по подозрение, че Цветан Василев е източил 206 милиона лева от банката.

Към настоящия момент обвинения по делото КТБ за различни престъпления (безстопанственост, длъжностно присвояване, престъпления по служба) имат 14 души, сред които са Цветан Василев и бившите подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов.

През юни Фондът за гарантиране на влоговете сключи договор с международната компания "АликсПартнърс Сървисис ЮКей" (AlixPartners Services UK LLP), която да разследва транзакциите, извършени от КТБ и да проследи движението на активите ѝ, за да може да се събере максимална част от тях. Миналата седмица стана ясно, че докладът със свършената работа от "АликсПартнърс" е готов и предстои разглеждането му от синдиците на банката и от Фонда за гарантиране на влоговете, но това ще отнеме време, тъй като документът е обемен.

Преди време Сотир Цацаров предположи, че е възможно служители на "АликсПартнърс" да бъдат привлечени като експерти в изготвянето на съдебната експертиза за КТБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Атан
    #1

    Посочените причини едва ли са истинските. Скриването на истината е по-скоро целта на властите! Аферата е много по-голяма и нишките на паяжината очевидно стигат много по-далече от границите на държавицата ни. Затова знаещи като Г. Гергов откровено заявяват, че истината никога няма да се разкрие. И че който каже нещо опасно, ще загуби живота си. А не за първи път финансист би станал жертва на разплата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.