Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите Денкташ-Клиридис за Кипър достигнаха до ключовите въпроси

0 коментара

Въпросът за сигурността на населението наред с въпросите за статута на острова /разделението на властите/, компенсациите за изгубените имоти и съдбата на бежанците от двете страни на разделителната линия са сред основните и най-трудни въпроси на бъдещото решение в Кипър.

Кипърският правителствен говорител Михалис Папапетру, цитиран от агенция АНА, каза на вчерашната си пресконференция, че през следващите две седмици Клиридис и Денкташ ще се опитат да обхванат всички тези въпроси.

От края на февруари ще има пауза в преките преговори заради настъпващите мюсюлмански празници.

Папапетру посочи, че темите за имотите на бежанците и за териториалното разделение са две отделни глави и ще бъдат разглеждани поотделно. Това беше изяснено от генералния секретар на ООН Кофи Анан, когато започнаха непреките преговори за Кипър през декември, 1999 г., допълни говорителят.

На въпрос за възможността за активизиране на чуждестранни посредници в сегашните преговори, Папапетру отговори, че "няма никаква официална информация за ангажирането на чуждестранни посредници и още по-малко - с предложения и планове". Същевременно говорителят добави, че не би се изненадал от посещение на британския пратеник за Кипър лорд Дейвид Ханей.

Кипърският правителствен говорител каза още, че засега не се планира посещение на президента Клиридис в Атина. Според Папапетру такава визита може да се осъществи само ако ходът на събитията я изисква.

В отговор на друг журналистически въпрос Папапетру изтъкна: "Не можем да поставим в една кошница гръцко-турските спорове в Егейско море и кипърския проблем", макар че нормализирането на гръцко-турските отношения минава през правилното решаване на кипърския проблем.

В началото на декември лидерите на турската и гръцката общност на разделения от над 20 години остров си размениха две много приятелски неофициални срещи. На тях беше договорено, че през януари 2002 г. ще започнат преки преговори за намиране на решение на т.н. Кипърски проблем.

След първите срещи беше уточнено, че лидерите ще се разговарят всеки понеделник, сряда и петък и беше определен приблизителен срок на разговорите - до началото на лятото. Според изявление в началото на преговорите на специалния пратеник на Кофи Анан Алваро де Сото общо се очакват около 40 срещи, като при благоприятно развитие на нещата и постигане на договорености, финалните срещи ще бъдат в някоя европейска столица или в Женева. Досегашната практика беше след срещите да не се дават изявления, за да не се затруднява работата. В този смисъл шегата на Денкташ за краставиците стана емблематична за дискретността, при която се водят преговорите.

Завръщайки се от среща с Клиридис, Денкташ казал пред журналисти, събрали се да научат нещо за разговорите: "На днешната среща разбрахме нещо, което не знаехме досега. За да може да влезем в ЕС, размерът на нашите краставици не бива да надхвърля два инча /около 5 сантиметра/. Защото не може едната краставица да е голяма, а пък другата - малка. Това трябва да имат предвид производителите и на намерят начин да оправят отсега тази разлика". Когато турските журналисти го запитали: "ама те нашите са големи", Денкташ отговорил: "тогава няма да влизаме в ЕС. Не бива да са по-големи от два инча".

Активизирането на кипърския диалог и очертаването на времева рамка е свързано с напредналите преговори на Кипър с ЕС за членство. ЕС недвусмислено поиска преди приемането на Кипър в Съюза териториалните спорове и статутът на острова да намерят приемливо за страните решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.