Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите между ЕК и Русия за "Южен поток" са прекратени

Йотингер призова за твърдост и единство спрямо Русия – не бива винаги да се огъваме, за да им доставяме удоволствие

11 коментара

Преговорите между Европейската комисия и Русия за строежа на газопровода "Южен поток" са спрени, потвърди еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер в петък. Причината е, че Москва е отнесла спорния въпрос до Световната търговска организация (СТО), уточни той.

 

ЕК призова страните членки да проявят твърдост и единство спрямо Русия след спирането на строежа на газопровода "Южен поток", за да принудят "Газпром" да спазва европейското право.

"Не Комисията е заплашена. Ние прилагаме правилата, които вие сте одобрили", заяви Гюнтер Йотингер, обръщайки се към министрите на енергетиката на 28-те, събрали се в Люксембург.

 

Българският енериген министър Драгомир Стойнев обаче не е бил там заради парламентарното си изслушване именно по темата "Южен поток" в София, а заместникът му Иван Айолов имаше среща с европейски експерти също по проблемите на газопровода у нас. Затова в срещата е участвала като пълномощник на Стойнев Петя Василева, която е заместник-постоянен представител на постоянното представителство на България в ЕК.

"Руснаците отлично са запознати с европейските правила. Те обаче не ги приемат", подчерта Йотингер.


"Ние не бива винаги да се огъваме пред руснаците, за да им доставяме удоволствие", предупреди той и призова най-вече италианските власти да не позволяват Русия да им диктува тяхната политика.

 

Енергийната стратегия на ЕС настоява за спиране на проекта

 

Съветът на ЕС е утвърдил предложенията от стратегията на ЕК за европейската енергийна сигурност и е направил допълнения. В стратегията се настоява за спирането на "Южен поток" до привеждането му в съответствие с правото на ЕС, както и в светлината на стремежа за осигуряване на повече независимост от Русия в областта на енергетиката.

 

Планирано е държавните и правителствени ръководители на 28-те страни членки да дискутират ситуацията около "Южен поток" на срещата си в Брюксел на 26 и 27 юни, съобщи ЕК. Темата ще бъде част от по-голямата дискусия за ограничаване на енергийната зависимост на ЕС от Русия, твърдят европейски източници.

 

Позицията на ЕК за "Южен поток", подкрепена и от държавите от ЕС, е че трябва да се спази действащото общностно законодателство. Това законодателство важи за всяка енергийна инфраструктура, както и за доставчиците. На първо място този въпрос е свързан със законодателството за конкуренцията, а също и за околната среда и обществените поръчки, поясни Йотингер на пресконференция, цитиран от БТА.

 

Важно е двустранните споразумения с Русия да бъдат променени


Поддържаме постоянен контакт с държавите, през които се предвижда преминаването на "Южен поток" (България, Австрия, Италия, Гърция, Унгария и Словения). Важното за нас е
междуправителствените споразумения (с Москва), които стоят в основата на проекта и донякъде не съответстват с правото на ЕС, да бъдат променени, заяви Йотингер.

Той отбеляза, че в края на миналата година ЕК получи мандат от посочените шест държави от ЕС да преговаря от тяхно име с Москва по промяната на сключените междуправителствени споразумения. Подобни преговори започнаха на техническо равнище и засега не продължават по една проста причина - руската страна отнесе въпроса до СТО, поясни еврокомисарят. Така се поставят под въпрос правилата на единния пазар в ЕС. Няма много логика да преговаряме в условия на оспорване на европейското законодателство. Обжалваме руските претенции пред СТО, за да останат без последствие.

 

При "Северен поток" достигнахме до съгласие на основата на преговори, заяви Йотингер.

 

На 2 юни ЕК обяви, че открива наказателна процедура срещу България заради изграждането на проекта в противоречие с европейските правила, включително обществената поръчка за избор на изпълнители. Брюксел поиска спиране на проекта в България, където дейностите са в най-напреднал стадий и на чиято територия е планирано да излиза подводната тръба, минаваща по дъното на Черно море. Комисарят Йотингер тогава предупреди, че ако се наложи, ще бъдат предприети мерки и спрямо другите европейски страни, по които минава трасето на "Южен поток".


Проектът е контролиран от руската държавна компания "Газпром" (50 процента). Италианската Ени (Eni) държи 20 процента, Френската Е Де Еф (EDF) и германската "Винтерсхал" (Wintershall) имат по 15 процента.

 

Проверки за устойчивост на газопреносната система в страните от ЕС

Еврокомисарят Йотингер отбеляза, че Съветът на ЕС по енергетика е разгледал в петък и въпроса за енергийната сигурност и вноса на течни горива, газ, въглища и уран. Кризата в Украйна даде нови измерения на този въпрос, коментира той. Йотингер съобщи, че краткосрочните мерки за обезпечаването на допълнителна енергийна сигурност за ЕС ще бъдат разгледани от Европейския съвет в края на юни, а средносрочните - през октомври.


Той изрази очакването през октомври да бъдат утвърдени допълнителни предпазни мерки за сигурността на снабдяването с газ на европейските граждани и дружества. Дотогава се очаква да бъде изготвен и анализът от проверките за устойчивост на европейската газопреносна система, които ще обхванат всяка държава от ЕС. Тези проверки ще целят установяването на слабостите и опасностите при осигуряването на доставките от газ и при свързването на газопреносните системи държавите от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #11

    Па направи си и ти едно НПО ! Кво, Путлер се е стиснал и не дава пари, а ?? Да го духа!!!!

  2. velko
    #10

    Господине,вие сте никой и няма за какво да се ядосвате и косите,след като знаете много добре,че международните норми стоят над европейските. На Европа годишно и са нужни 500 хил.кубически метра газ.По въпросите за Украйна с руснаците се разминахте.Вината също е и ваша и т.н. и т.н.

  3. boby1945
    #9

    Този селски политик от Вюртенберг,не трябваше ли да сдаде поста? За какво правихме избори?? Или просто си пракиазва, ден да мине, друг да дойде....

  4. Alex
    #8

    "Ние не бива винаги да се огъваме пред руснаците, за да им доставяме удоволствие". А пък ние ще им доставяме удоволствие!От 44та сме почнали, какво ни коства да се наведем пак? ЕС няма да ни казва на кого ще правим удоволствие и на кого не...

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  6. pavel pavlov
    #6

    интересно.май еврокомисаря нещо е притеснен от разглеждането на спора в сто.

  7. Boriana Boneva
    #5

    "не бива винаги да се огъваме, за да им доставяме удоволствие", не винаги а понякога.....

  8. Rhapsody of fire
    #4

    Супер новина. Браво!!! С руснаците - по-руски. Бой по канчето.

  9. Eurasian
    #2

    Американците са стратегически партньор. Газпрома е стратегически противник. “Банкянското човекоподобие“ е точно съответствие на избрания от него ник - както и повечето платени московски рубладжии. Някой ден може да се превърне в човекоподобно, но с този посткомунистически путинизъм - едва ли...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.