Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите с ЕС се бавят заради Брюксел

0 коментара

Напълно е възможно България да не успее да приключи преговорите си с ЕС до май 2004, каквато цел си беше поставила . Това обясни на пресконференция министърът по европейските въпроси и главен преговарящ с ЕС Меглена Кунева.

От решаващо значение за България е Европейската комисия да приеме финансовата рамка, необходима за договарянето на най-сериозните глави - "Земеделие", "Регионална политика" и "Бюджетни и финансови въпроси", посочи Кунева. Другият решаващ фактор е какъв напредък ще отчете България през следващите няколко месеца, защото той ще бъде отразен в годишния доклад за напредъка на България, който излиза през октомври.

От началото на гръцкото председателство досега България не е затворила нито една преговорна глава. Кунева обаче декларира, че забавяне на процеса няма, защото остават най-трудните позиции. Тя условно ги раздели на две - технически и финансови.

Приключването на преговорите по главите от първата група - "Правосъдие и вътрешни работи", "Конкуренция", "Околна среда" и "Транспорт" - може да стане до края на т.г., какъвто срок си беше поставило правителството. Времето на Еврокомисията обаче сега било ангажирано с подписването на договорите със страните от първата десятка. Кунева очаква след 16 април диалогът с ЕС да върви по-усилено.

За главите от втората група, обаче, топката била изцяло в Еврокомисията. Тя трябва да приеме финансова рамка, без която не можем да приключим преговорите по позициите "Земеделие", "Регионална политика" и "Бюджетни и финансови въпроси", обясни Кунева.

Преговорният екип поставял въпроса при всички срещи с ЕК. Главният преговарящ изтъкна, че за разлика от първите десет страни, за които бе взето решение, че ще се присъединят през 2004, България разполага с целева дата за членство 2007-ма, но не и за приключване на преговорите. За преговорите е много хубаво да има дата за приключването им, защото това оказва натиск върху Еврокомисията при изработването на позициите по главите, изтъкна Кунева.

Тя апелира към медиите да поставят въпроса за финансовата рамка при срещите си с представителите на Еврокомисията, към които препращаше и отговорите на всички питания за евентуалните проблеми, заради които тя все още не е направена.

Финансовата рамка на Евросъюза се приема за шестгодишен период. Настоящият бюджет е до 2006 г., като в началото на юни м.г. бе ясно декларирано, че ще обхване само първите 10 държави, които ще бъдат приети през 2004 г. "Ние сме готови да приключим бързо преговорите, ако имаме тази финансова перспектива, която да бъде дадена на същите принципи, както на първите десет страни - т.е. да се потвърди, че сме част от петото разширяване на ЕС", заяви Меглена Кунева.

Тя потвърди, че ако в редовния доклад за страната през октомври т.г. не фигурира констатация, че България е готова да приключи преговорите, това няма да може да стане до май 2004 г, каквато е нашата цел. И ще трябва да чакаме следващия доклад за напредъка.

Редовният доклад на Еврокомисията през 2003 ще бъде решаващ. Той ще акцентира не само върху затворените глави, но най-вече върху изпълнението на поетите ангажименти.

Кунева изтъкна, че има нужда от по-стриктно изпълнение на заложените в стратегията за присъединяването ни към Евросъюза мерки. Тя призна забавяне в приемането на някои от важните законопроекти и наредби. Резултатът от доклада зависи не само от усилията на правителството, но и на парламента и на цялото общество, обясни министър Кунева.

В основната си част документът ще е оформен през юни, макар че и във времето до края на септември консултациите по напредъка ще продължат.

На редовното си заседание в четвъртък правителството ще разгледа информацията по глава "Околна среда".

Преговорният екип иска сериозни преходни периоди за енергетиката, заради топлоелектрическите централи, посочи министър Кунева. Периодите ще позволят отлагане на влизане на директивите на ЕС, които засягат чистотата на въздуха и които биха затруднили енергетиката ни в областта на използването на собствени ресурси. Въвеждането и прилагането на директивите изисква и огромни суми, обясни още тя.

Главният преговарящ на няколко пъти избягна отговор на въпроса дали е получено становището от ЕК на изпратените преди няколко седмици от правителството ревизирани предложения за промени в закона за съдебната власт. Днес Кунева декларира, че по отношение на законодателството по тази глава страната стояла добре, като важна била не толкова нормативната рамка, колкото изграждане на доверие към функционираща съдебна система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.