Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите за кабинет на РБ се провалиха, следват предсрочни избори

ГЕРБ и ДПС в единомислие – Борисов да управлява в оставка до 22 януари

25 коментара
Преговорите за кабинет на РБ се провалиха, следват предсрочни избори

Сегашният парламент не е в състояние да излъчи кабинет и отиваме на предсрочни избори. Това съобщи председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов във вторник след провала на преговорите с Реформаторския блок и Патриотичния фронт за формиране на правителство с мандат на Блока.

Оттук нататък единственото неизвестно е дали президентът Росен Плевнелиев ще се възползва от правото си да назначи служебно правителство или настоящият кабинет в оставка на Бойко Борисов ще остане до 22 януари. Тогава в длъжност встъпва избраният президент Румен Радев, който ще назначи свое служебно правителство.

Условието на ПФ за пенсиите е провалило преговорите

Основните участници в преговорите не изясниха какви са били различията помежду им. Цветан Цветанов и депутатът от СДС Румен Христов казаха, че не е постигнато съгласие по секторните политики.

По неофициална информация на Mediapool препъни – камък са се оказали условия, поставени от Патриотичния фронт.

Депутатът от РБ Борислав Великов, който участва в преговорите, потвърди, че най-големият проблем се е оказал повишението на пенсиите.

"Имаше доста точки, по които можеше да се постигне съгласие. По някои, свързани най-вече с пенсиите, като че ли не можахме да стигнем до общо мнение. Не беше включена и точката за възраждане на Северозапада и другите слабо развити райони, но като че ли основното бяха пенсиите", коментира Великов пред БНР.

Обрат след обрат

В последните пет седмици след оставката на кабинета "Борисов 2", разговорите за ново правителство в този парламент претърпяха няколко обрата. Първоначално Борисов бе склонен да подкрепи такова правителство, после се отказа (след скандал ГЕРБ-ПФ за пенсиите), а миналия четвъртък внезапно обяви от Брюксел готовност за кабинет с мандата на РБ, за да може парламентът да приеме мажоритарната избирателна система.

РБ и ПФ се обявиха против въвеждане на мажоритарния вот, но както се разбра, не това е препънало раждането на нов кабинет.

Бойко Борисов така и не се появи на официалните преговори между трите формации. През последната седмица, откакто РБ държи правителствения мандат, са се провели и неофициални консултации, на които е обсъждан и вариант Борисов да оглави правителството. В резултат на всичко това само преди ден Цветан Цветанов обяви, че има ясно изразено парламентарно мнозинство за правителство с мандата на РБ, в което ГЕРБ може да участва, но премиерът ще е излъчен от РБ.

Обсъжданите финално номинации за министър-председател бяха на зам.-председателя на СДС Румен Христов, съпредседателя на РБ Найден Зеленогорски и здравния министър в оставка Петър Москов. Идеята на ГЕРБ беше да участва с министри, но без ключови фигури като Томислав Дончев, Владислав Горанов и др.

Според повечето наблюдатели евентуалното ново правителство щеше да е вариация на управлението на Любен Беров от началото на 1990-те години – с марионетни фигури и без ясно изразена политическа отговорност на някоя от водещите партии, което бе златен шанс за мафиотизирането на икономиката. Едва ли е случайно, че емблемата на това управление бе кръгът Г-13 на тогавашния едър бизнес.

Всеки имаше своите важни теми, не можахме да постигнем златно сечение

"В рамките на 4-5 дни водихме много интензивни разговори, за да намерим пресечните точки и да съставим правителство в рамките на 43-ия парламент с мандата на Реформаторския блок. Мога да кажа, че има определени различия, по които не можем да стигнем до консенсус", коментира Цветан Цветанов след провала на преговорите във вторник. Той добави, че ще се отива към предсрочни парламентарни избори по съответните конституционни процедури.

"6-7 дни поработихме сериозно", каза съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски. "Всеки имаше своите важни теми, по които държеше да постигнем единство, да постигнем златно сечение. Очевидно е, че това не се получи", каза още той.

Зеленогорски добави, че сред темите на Реформаторите са били съдебната реформа и антикорупционният закон, който бе изхвърлен от програмата на парламента, въпреки че бе приет на първо четене. Зеленогорски се надява, че в следващия парламент ще има достатъчно общи точки между ГЕРБ, Реформатори и Патриоти, "за да продължим с реформите".

Съпредседателят на ПФ Валери Симеонов заяви, че са положени максимални усилия и е имало колегиалност и добронамереност. Поне едно доказахме пред вас - че не сме страхливци, че сме смели хора, които няма да тръгнат срещу нагласите на собствения си народ. Напоследък нагласите са за избори", каза Симеонов.

И тримата отказаха да разкрият кои изисквания са станали непреодолими. Симеонов коментира в движение, че преговорите са били истински.

По-късно пред БНР той коментира, че поводът за раздора са били пенсиите. И заяви, че ПФ биха работили с ГЕРБ и в следващ парламент, но според Симеонов това трябвало да се случи без Борисов начело.

Депутатът от РБ Борислав Великов каза пред БНР, че и Реформаторският блок е искал "да се вдигнат пенсиите, но се стремяхме да намерим къде е пресечената точка на вдигането на пенсиите и възможностите на държавата". "Оказа се, че такава пресечна точка няма и това действително се оказа решаващо, най-малкото като повод. За по-дълбоките причини, по нататък може би ще стане ясно", допълни той.

Какво следва оттук нататък

Проучвателният мандат за правителство, връчен преди седмица на Реформаторския блок, бе последният възможен в настоящата конституционна процедура. Сега РБ трябва да върне неизпълнения мандат на президента Росен Плевнелиев, който обясни преди 10 дни, че има вариант за служебен кабинет.

По думите на Румен Христов от СДС, Реформаторите ще върнат мандата в сряда сутринта.

Парламентът ще работи поне до 22 януари, когато в длъжност встъпва избраният президент Румен Радев, който да разпусне 43-то Народно събрание, да насрочи избори и да смени служебното правителство.

Не е ясно дали Плевнелиев ще приключи мандата си с трети служебен кабинет

По неофициална информация на Mediapool обаче е твърде вероятно да се върнем в хипотезата, в която Плевнелиев не назначава служебен кабинет.

"Служебно правителство няма да има преди Коледа. След това пък ще има горе-долу две седмици. Затова няма конституционна пречка правителството "Борисов" да управлява в оставка до встъпването в длъжност на Радев. Това е и най-вероятният сценарий", казаха от ГЕРБ пред Mediapool.

Източници от президентството не отхвърлиха такава възможност. Самият Росен Плевнелиев демонстрира видимо нежелание да излъчи третия си поред служебен кабинет месец преди да приключи президентският му мандат.

За подобен сценарий от самото начало настоява ДПС. Лидерът на движението Мустафа Карадайъ повтори във вторник, че кабинетът на Борисов в оставка може да продължи да управлява "в пълен обем" до встъпването на ген. Румен Радев, т.е. до 22 януари.

"Няма нужда от два служебни кабинета. Ние това изявление сме го направили още от момента на подаване на оставката, на закъснялата оставка на този кабинет", коментира Карадайъ.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче смята, че Росен Плевнелиев трябва да състави служебно правителство веднага. Според ДПС служебният кабинет трябва да е един - на Румен Радев.

На въпрос кога трябва да бъдат изборите Карадайъ отвърна: "Когато ги насрочи новоизбраният президент." От БСП настояват те да се проведат на 26 март, а в ГЕРБ преди време са обсъждали дати в началото на април.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #25

    ясно беше, че НЯМА да има такова нещо (правителство на РБ2, вОлен и ... призрака на бОко) още когато преговорите ги дадоха на цв.цв.! Няма прегоговори, водени от цв.цв., които да не са били пълен провал - за каквото и да било.

  2. pepe
    #24

    ПФ пак печелят точки пред електората /при това без никакъв реален риск да им се наложи действително да правят нещо/, всички останали губят /е, без онези, които въобще отказаха да играят в този тур на играта на абсурда/.

  3. Явор от Германия Костовист
    #23
  4. nabl
    #22

    "Според повечето наблюдатели евентуалното ново правителство щеше да е вариация на управлението на Любен Беров от началото на 1990-те години – с марионетни фигури и без ясно изразена политическа отговорност на някоя от водещите партии, което бе златен шанс за мафиотизирането на икономиката. Едва ли е случайно, че емблемата на това управление бе кръгът Г-13 на тогавашния едър бизнес."С този пасаж Медиапул окончателно ми падна в очите.Започнаха вече да пишат чисти лъжи.Правителството на Любен Беров

  5. Boriana Boneva
    #21

    Детската мечта на Пепи Москов не се осъществи. За сега. Без партия, без Борисов, но няма място за тъга. Винаги ще се намери кой да го наеме. Без ирония- той е амбициозен, умен и има някои добри идеи, даже може да се каже, че искрено искаше да подобри системата. Но ако имаше и морал щеше да бъде добре.

  6. Асенов
    #20

    Преславе, разбирам че се радваш че Радан отпада. Предпочиташ Пеевски да остава. И заради такива като теб той винаги остава, независимо от промени във власта.

  7. Boriana Boneva
    #19

    поакахааа се.

  8. Авакум Захов
    #18

    Не мога да си представя един файтон хора да правят правителство. Ако всички техни депутати станат министри, ще изчезне парламентарната група. А Лукарски за премиер. Не, благодаря!

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  10. Коментарът е изтрит в 15:16 на 20 декември 2016 от автора.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.