Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите за Кипър не напредват въпреки надеждите

0 коментара

Надеждите за пробив в преговорите за обединяване на Кипър се сблъскаха със същата непреклонна стена, която в течение на десетилетия разделя етническите гърци и турци на острова, и така крайният срок - юни, за постигане на споразумение изглежда все по-малко вероятен.

Мнозина виждат в тези преговори последния шанс да бъде постигнат напредък, който да преодолее продължилото десетилетия разделение, но с течение на времето познатата на всички мрачна картина измести първоначалната еуфория при започването им през януари.

Все още не сме видели никакъв знак за пробив, който би направил евентуално уреждане на въпроса през юни осъществимо, каза анализатор, запознат с процеса на преговорите, които бяха предприети, за да се направи опит за намиране на решение на проблема до декември, когато се очаква да бъдат определени сроковете за разширяване на ЕС.

Кипър разполага най-много със седем месеца, за да разреши проблема и да не стане така, че само гръцката част на острова, която единствено е призната от международната общност, да влезе в ЕС през 2004 г.

Подобно събитие може да предизвика подновяване на напрежението между Гърция, която е член на ЕС и Турция, която кандидатства за член на съюза. Това би било и последното нещо, което държави като САЩ биха желали да стане с двете страни - съюзнички от НАТО в един стратегически важен регион.

Главната трудност пред сближаването на вижданията за Кипър е за формата на обединяването на острова близо 28 години след като Турция нахлу в северната му част в отговор на преврат, организиран от военната хунта, управлявала Гърция по онова време.

Кипърските гърци, които нямат намерение да се съгласят с поделянето на две на суверенитета на острова, искат единна федеративна държава, състояща се от два региона. Кипърските турци пък искат съюз от две държави, слабо обвързани с централна администрация.

Просто е - ако Денкташ настоява за суверенитет, споразумение няма да има. Това е нещо, за което Клиридис е непоколебим, заяви висш кипърски гръцки служител.

Според добре информирани източници президентът Глафкос Клиридис,който представя кипърските гърци, и лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ, дори не са започнали същинските преговори, въпреки че са се срещнали около 25 пъти от януари насам.

След срещата през миналата седмица с Клиридис Денкташ каза пред репортери, че има трудности в преговорите, но че те могат да продължат и след юни, ако това е необходимо.

Трудности има. Трудностите продължават, каза той. През дните до следващата среща ще имаме време да оценим срещите и дискусиите, които сме водили, и да направим списък на въпросите, по които сме съгласни или не сме. Ще продължим търпеливо и с добри намерения, каза той. Това може да се проточи и след юни.

Същевременно нарастват предположенията, че Турция, която има значителна власт над делата на кипърските турци, задържа нещата с надеждата да получи по-сериозен ангажимент от Брюксел за това, кога може да започне преговори за присъединяване към ЕС.

Висш европейски дипломат каза за Ройтерс, че правителствата на страните от ЕС гледат с нарастващ песимизъм на изгледите за споразумение в Кипър през тази година и вече се примиряват с перспективата, че ще трябва да приключат преговорите за присъединяване с един разделен остров.

Не изглежда Денкташ наистина да иска споразумение, а и няма признаци че турците ще го принудят да постигне споразумение навреме, според дипломатически източник.

Същият източник смята, че изглежда по-вероятно ЕС да приключи преговорите за присъединяване с правителството в Никозия, като остави вратата отворена за кипърските турци да се включат в процеса през периода на ратификация, който продължава от 12 до 18 месеца, преди Кипър да се присъедини към съюза.

Тогава Турция ще вдигне доста врява и вероятно след като веднъж вече въпросът бъде раздухан, ще се открие нова възможност за неговото разрешаване преди Кипър действително да се присъедини, смята същият източник.

Анкара неколкоратно заявява досега, че може да анексира северната част на острова, ако само Република Кипър се присъедини към ЕС, и тогава опасността за военна конфронтация между Турция и Гърция ще нарасне. Двете страни постигнаха значително подобряване в отношенията си през годините, но тази добра воля не можа да проникне в отношенията между кипърските гърци и турци в Кипър.

В Брюксел миналата седмица турският външен министър Исмаил Джем описа проблема в Кипър като "лакмусов тест" за сложните отношения на самата Турция с ЕС. Но той намекна, че ЕС може да съдейства за намиране на решение на проблема с острова, като определи на Анкара официална дата за започване на преговорите по присъединяването. Ако датите бъдат определени, ще има и развитие, каза той.

ЕС покани Турция за кандидат за член през 1999 г., но все още не е започнал преговори заради проблемите със спазването на правата на човека от страна на Анкара. Спорно е дали Брюксел ще определи на Турция дата за начало на преговорите по присъединяването, основана единствено на проблема с Кипър, при положение че има и други висящи въпроси. Според някои ЕС не желае да предприеме подобна стъпка преди изборите в Германия през септември.

Европейците не са готови още да определят какво ще дадат на Турция - дата за преговори за присъединяване, за предварително наблюдение или нещо друго. А пък европейците не са и напълно сигурни какво турците биха приели, казва източник в Никозия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.