Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите за обединение на Кипър завършиха без резултат

3 коментара
Преговорите за обединение на Кипър завършиха без резултат
Лидерите на кипърските гърци и на кипърските турци завършиха преговорите в Швейцария, без да постигнат споразумение по териториалния въпрос и без да насрочат дата за нова среща, съобщи Франс прес. 
 
Президентът на Кипър Никос Анастасиадис и лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ, които водят преговори от май 2015 г., се срещнаха в неделя в луксозен хотел в Мон Пелрен, над езерото Леман, където преди това преговаряха от 7 до 11 ноември под егидата на пратеника на ООН за Кипър Еспен Барт Айде.
 
"Въпреки най-добрите им усилия, те не успяха да постигнат необходимото сближаване на критериите за териториално разпределение, което би открило пътя към последната фаза на преговорите", обяви в кратко комюнике говорител на ООН в Кипър.
 
 "Двете страни решиха да се върнат в Кипър и да размислят какво да правят по-нататък, добави той.
 
Най-трудният проблем на преговорите се отнася до териториалните спорове и до бъдещата федерация, съставена от кипърска гръцка и кипърска турска общност, която да управлява територията с около един милион жители.
 
Кипър е разделен от 1974 г. след въоръжено нахлуване на Турция, провокирано от държавен преврат на привърженици на присъединяването на острова към Гърция.
 
В резултат от военните действия под турски контрол се оказаха 37 процента от територията на острова, на която през 1983 г. бе формирана самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република, призната единствено от Анкара.
 
Кипър е разделен от 1974 г., когато турската армия навлезе в северната част от средиземноморския остров в отговор на държавен преврат, целящ да присъедини страната към Гърция. След няколко опита за помирение и провала на план, предложен от ООН през 2004 г., преговорите за обединение бяха възобновени през май миналата година под егидата на световната организация.
 
Преките преговори за обединение на острова се водят под егидата на ООН няколко десетилетия. През последните месеци Анастасиадис и Акъднджъ имаха няколко срещи.
 
Ако лидерите на двете общности постигнат съгласие, то трябва да бъде одобрено и от два референдума. 
 
Засега най-спорни са два въпроса - бъдещата роля на Турция и необходимите териториални корекции.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #3

    Гърците и на материка и на островите са си шовинисти и е трудно да се мели брашно с тях. Мераклията за султан - Ердоган си играе с огъня и направи така че и на турците да им изпушат бушоните. Обстоятелствата не са никак благоприятни за обединение на острова.

  2. абе оти ойро-атлантиците на налагат санкции на туркия, че анексирала половин Кипът?!?!?1 нещо сигурно не разбирам от геополитика... или си разбирам ама си караме социализЪма: за кучета и котки може, за прасета не може....

  3. strobo
    #1

    И що им трябва на баир лозе? Така поне всеки си знае бащинията!! Иначе сунитско - православна федерация ще е голям залък за всеки!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.