Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите за "Турски поток" са зациклили

"Газпром" даде отстъпки на частните турски вносители на газ

7 коментара
Преговорите за "Турски поток" са зациклили

Строителството на газопровода "Турски поток" се отлага поради затегнатите преговори между руската компания "Газпром" и турската "Боташ", пише руският в. "Комерсант" във вторник. Междувременно след напрегнати разговори частните турски фирми вносители на газ са успели да договорят с "Газпром" размера на отстъпката в цените.

Над една трета от вноса на руски газ в Турция се осъществява именно от частни компании, които досега го купуваха по 374 долара за 1000 куб. м, а това значително надхвърля средните цени за Европа.


След предоставената от "Газпром" отстъпка цената за първото тримесечие ще падне под 300 долара, а за второто ще бъде около 260 долара, съобщава "Комерсант", като се позовава на свои източници. Според изданието това намаление трябва да позволи на "Газпром" да запази своите позиции на турския пазар.

Споразумението влиза в сила със задна дата от 1 януари, което означава, че руската газова компания ще трябва да върне част от направените вече плащания или близо 300 милиона долара.


За намаление на цената на руския газ преговаря и държавната турска компания "Боташ" (Botas), но засега без резултат, което постава под съмнение напредъка по проекта "Турски поток", който Русия реши да изгражда вместо прекратения "Южен поток".

"Газпром" вече е загубил няколкостотин милиона евро, плащайки за престоя на корабите за полагане тръбите по дъното на Черно море, които шести месец се намират в пристанище Варна, пише "Комерсант".

"Газпром" е заинтересован колкото е възможно по-скоро да започне строителството на газопровода, но Анкара се съпротивлява, доказателство за което е и нарастващият внос на втечнен газ, който е с 50 долара по-евтин от руския. В резултат на това руските газови доставки в Турция са се сринали с 38% през април.

По-рано беше съобщено, че годишната печалба на "Газпром" е паднала повече от седем пъти, но въпреки това компанията е увеличила близо 50% възнагражденията на ръководството си.

Сега преговорите се усложняват и от политически фактор: в края на април руският президент Владимир Путин посети Ереван и участва във възпоменателната церемония в памет на жертвите на турския геноцид над арменците през 1915 г., което предизвика рязък демарш от страна на Анкара.

Според експерта от ФНЕБ Алексей Гривач, цитиран от "Комерсант", дипломатическите проблеми не отменят факта, че "Турски поток" е изгоден за Турция.

Проблемът с преговорите за отстъпките е в това, че турците не са направили необходимите стъпки за газопровода и не са подписали никакви съглашения, твърди той. Според него "Газпром" е дал отстъпка на частните турски вносители, за да не допусне съкращаване на пазарния си дял в Турция.

Общият обем газ, който частните турски компании внасят от Русия, е 10 млрд. куб.м. годишно, които постъпват по Трансбалканския газопровод през Украйна.

През 2014 г. Турция е закупила от "Газпром" 27.3 млрд. куб.м., но основните количества са внесени от държавната компания "Боташ", която също преговаря за отстъпка в цената. Такава бе официално обещана от Владимир Путин в рамките на договореностите за изграждането на "Турски поток". Първоначално се предполагаше, че частните вносители ще получат отстъпка след приключване на преговорите между "Газпром" и "Боташ" – вносната цена за частниците трябва да е по-ниска от тази тази на държавната компания, за да могат те да работят на субсидирания вътрешен пазар в Турция.

Целта на Русия с "Турски поток", както преди това и с "Южен поток", е да заобиколи Украйна като транзитна територия за доставките на руски газ в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Освен това Газпром свършва парите!Има огромни плащания през 2015 г. и по-дългосрочни задължения във твърда валута, към чужди банки, които вече не дават!Ще потъне на дъното на Черно море и ще измръзне в Сибир, където има договор да строи до Китай.А затова трябва много милиарди !

  2. Kiril Manolov
    #6

    И аз съм българофил,но това не значи,че съм русофоб! По-скоро съм съветофоб1 Разбира се,имаме си и газ и петрол,но вече 50 години петата колона прави всичко възможно да не ги разработим! Ако успеем да го направим в следващите 5-6 години,ще прескоча до Москва да занеса на Путин един термос студена девинска изворна!

  3. Българофил
    #5

    И Турския пАток ще пресъхне, както и Южния! Ами да се запретнем и да си изградим терминали за втечнен газ, и най вече, да разработим нашите газови находища!

  4. Entdecken
    #4

    Както някой вече образно каза Путлер настъпи невзривената мина и вече няма полезен ход, освен лична среща с Ленин и Сталин в един по-добър свят

  5. Коментарът е изтрит в 20:40 на 5 май 2015 от автора.
    #3
  6. milan
    #2

    Зациклянето на Турски поток не изненадва никого.Като знаем,че Турция има и други източници за газ,а на Турския поток-никой не знае цената и не се наема,да я каже-Анкара няма да рискува отношенията си с ЕС,заради Путин,който наскоро,обвини Турция за геноцида над арменците-1915.

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.