Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преходът към еврото има за прецедент долара от преди повече от 200 години

0 коментара

Европейците не би трябвало да получат мигрена при преминаването към еврото след четири месеца, ако си спомним за раждането на долара, въведен съвсем спокойно в Америка преди повече от 200 години.

На 6 юли 1785 година, девет години след като извоюват независимостта си от Великобритания, 13-те бивши колонии, създали новите Съединени американски щати, приемат името "долар", за да заменят наименованията на цяла кошница от валути, дошли от "Стария свят".

Името е вариант на "талера" от Бохемия - една сребърна монета от средата на 16 век, произведена в миньорския град Йоахимщал, която 200 години по-късно се превръща в испанската "монета от осем", наричана още "долера" и използвана много широко в британските колонии.

Така името щатски долар заменя наименованията на множество монети като монетата от осем реала или холандския лъвски долар. През 1792 година САЩ приемат десетичната система, която пък заменя геометричната прогресия на испанския реал (при която монетите са съответно от 2, 4, 8 и след това 16 реала). Накрая две години по-късно е изсечен и първият американски долар.

Тази единна за 13-те първоначални щати валута става универсална единица за търговията - нещо, което Европа се надява да направи сега със собствената си единна валута.

Според Жак Шунхейт, историк в Белгийското нумизматично дружество, приемането на единна валута в САЩ е било по-зле прието в чужбина, отколкото в самата държава.

Преди долара, монетата от осем реала всъщност е служила за ориентир в процъфтяващата търговия между Европа и Китай, затова Европа е била изключително разстроена от американската инициатива, обяснява експертът, който вече 30 години изучава валутите.

Освен това Англия, Франция, Австрия и Дания са сечели по същото време монети, които много приличали на испанските осем реала, от които доларът бил вдъхновен като размер, тегло и сребърно съдържание.

"Било е въпрос само на конкуренция", подчертава Жак Шунхейт при посещението си в Белгийския кралски монетен двор, където машините работят на пълни обороти, за да създадат милиони нови евро монети.

"Така че, ако направим сравнение между долара и еврото, преходният период е продължил около 20 години. През това време е било избрано името и е било взето решение от 13-те американски щати доларът да стане официална парична единица на държавата, точно както това се случи с еврото и 12-те страни-членки на еврозоната", разказва Шунхейт.

Малко по малко доларът станал важен в международната търговия и се появил един неочакван проблем: новата доларова монета била малко по-лека и с малко по-слабо съдържание на сребро, отколкото монетата от осем реала, с която се конкурирала.

Тогава през 1877 година американците решават да изсекат онази монета, която нарекли "търговски долар" и върху която били изписани нейната точна тежест и сребърното ѝ съдържание - информация, която конкурентните валути не давали - така че търговците да знаят точно какво получават срещу стоките си.

Новата валута носела и образа на имперския орел, станал символ на Америка, както и девизът "Вярваме в Бога", който и днес е изписан върху всички американски монети.

Дори и календарите да са различни, "приликите между долара и еврото са много големи", подчертава Жак Шунхейт, който припомня, че "корените на долара в крайна сметка са в Европа".

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.