Уязвимостта на северноамериканската електрическа система се открои с пълна сила вчера, когато милиони хора останаха без електроенергия в един от най-горещите следобеди на това лято.
Служители от енергийния сектор отдавна предупреждават, че системата за пренос на електроенергия в Северна Америка стене под тежестта на товара, който носи всеки ден. Най-голямото разширение на тази система е било правено през годините след Втората световна война.
"Ние сме свръхсила с електрическа мрежа, характерна за Третия свят. Нуждаем се от нова мрежа", заяви за Си Ен Ен губернаторът на щата Ню Мексико Бил Ричардсън, който е бивш министър на енергетиката на САЩ. "Проблемът е, че никой не се грижи да осигури достатъчна пропускателна способност."
Според Института за иследвания на електроенергията в Пало Алто, Калифорния, търсенето на електроенергия в САЩ е нараснало с 30 % през последното десетилетие, а пропускателната възможност на системата - само с 15 процента.
При горещини като вчерашните, в североизточната част на страната климатичните инсталации консумират 30 % от цялото количество енергия, минаващо по електропроводите, като силно претоварват обременената и без това електрическа система.
Както посочват оператори от електромрежата на САЩ, вчерашното спиране на тока е най-голямото в историята на Северна Америка. По мащаби то затъмни спирането в САЩ и Канада през 1965 г., което засегна около 30 милиона души.
Прекъсването стана за броени секунди, след като по пътя от Големите езера до Нова Англия започнаха да влизат в действие прекъсвачите, охраняващи скъпоструващото оборудване от внезапен токов удар.
Печално известното спиране през 1965 г. бе предизвикано от падане на светкавица върху високоволтов електропровод, тръгващ от Канада и стигащ до Ню Йорк. Без електричество останаха хората, живеещи по протежение на гъсто населената ивица Ню Йорк-Нова Англия. След шока от преживяното бе създаден Северноамериканският съвет за надеждност на електроснабдяването.
Базираната в Ню Джърси браншова група се стреми да осигури успешната работа на мрежата от високоволтови електропроводи, които са с дължина 800 000 км и обслужват 270 милиона потребители в САЩ и 31 милиона в Канада. Въпреки усилията на организацията и на експертите по поддържане на системата, тя прави засечки в дните, когато твърде много мегавати се съсредоточават в твърде малко линии. Освен това мрежата постоянно зависи от капризите на времето.
Националната електрическа мрежа се нуждае от спешно подобряване, заяви Тери Уинтър, ръководител на компанията Индипендънт Систъм Опърейтър, която управлява системата за електроснабдяване на щата Калифорния. Както обаче отбеляза Уинтър, усилията в тази насока обикновено са спъвани от съпротивата на местни общини, които не желаят в близост до тях да има трансмисионни съоръжения и далекопроводи. Друга причина е липсата на желание да се инвестира в строго регулирания бизнес с преноса на електроенергия.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.