Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преките данъци намаляват, липсват революционни идеи

0 коментара

През следващите 3 години преките данъци за граждани и фирми ще продължат да намаляват плавно, а косвените ще се увеличават. Днес екипът на финансовото министерство представи основните параметри на данъчната политика до края на мандата на НДСВ. В тях липсват обявените за "революционни" идеи от предизборната платформа на царското движение, а продължава спазената и тази година фискална политика на предишния кабинет за плавно намаление на данъчната тежест, започната през 1999 година.

Нито финансовият министър Милен Велчев, нито неговият заместник Гати Ал Джебури днес споменаха за въвеждане на нулева ставка за данък печалба при реинвестиции. Основен привърженик на тази мярка бе вицепремиерът Николай Василев, който преди парламентарните избори миналата година обясняваше как тя щяла да привлече много повече чужди инвеститори в страната. Само преди три дни, на третото издание на "Българския Великден", Василев отново заяви пред участниците в инициативата, че нулевата ставка остава ангажимент на правителството Сакскобургготски. При представянето на данъчната политика до края на мандата на това правителство, колегата му Велчев изобщо не я спомена.

И през следващите три години, данъчната политика ще следва принципите, залегнали в последните три бюджета - намаляване на общата данъчна и осигурителна тежест и поддържане на нисък бюджетен дефицит. Прогнозата на финансовото министерство е разписана при ръст на БВП от 5% годишно за периода 2003 - 2005 година.

Ако се приемат предложените промени, то сегашните общи данъчни приходи в размер на 37,5% от БВП ще намалеят догодина под 37% от БВП, през 2004 г. ще бъдат 36%, а през 2005 г. - малко над 34 процента.

Продължава намаляването на преките данъци - данък общ доход и данък печалба

След драстичното сваляне на ставката за най-високите доходи до 29% през тази година, от догодина ще намаляват ставките за останалите три групи доходи, като най-голямо облекчение се предвижда за най-ниските доходи.

През 2003 г. необлагаемият минимум ще остане 110 лв., през 2004 ще се увеличи с 10 лв. и през 2005 г. ще порасне с още 10 лв. до 130 лв. Данъкът за най-ниските доходи, над необлагаемите, още догодина ще падне с 3% от сегашните 18 на 15 на сто, през 2004 г. ще стане 12%, а 2005 - 10 процента.

Сегашните ставки за средните доходи от 24 и 28% ще бъдат намалени веднъж догодина съответно на 22 и 26% и ще останат в този размер до края на мандата на НДСВ. Най-високата ставка ще се запази през целия период на сегашните 29 процента.

Целта на постепенното намаление на подоходните ставки е да се увеличат декларираните доходи. Заместник-министър Гати ал Джебури каза, че средната работна заплата в частния сектор е 237 лв., а в обществения е 383 лв. От презумпцията, че в частния бизнес се дават повече пари, но част от тях не се декларират, във финансовото министерство са направили изчисления. Според тях, ако частният сектор декларира доход, равен на този в бюджетната сфера, то в републиканския бюджет за една година ще влязат в повече 468 млн. лв. от данък общ доход и 770 млн. лв. от осигуровки.

От финансовото министерство потвърдиха планираните от министър Шулева мерки за по-стриктно следене на доходите и изкарване на светло на реалните възнаграждения - въвеждане на регистър на трудовите договори и определянето на осигурителни прагове. Във връзка с осигурителните прагове от ведомството на Велчев поясниха, че ще бъде определен минимален доход за облагане на 9 вида професии, по чието определяне все още се работи.

От министерство на финансите все още не предвиждат намаляване на социалните осигуровки, но за в бъдеще планират при увеличаване на приходите от осигуровки, средствата да се използват както за увеличаване на пенсиите, така и за намаляване на осигурителните ставки.

Цялата печалба на фирмите - в централния бюджет, общините ще се компенсират с ДОД

Министерството на финансите предлага сегашната ефективна ставка на данък печалба от 23,5% (15% данък печалба и 10% данък за общините) да се запази и догодина, но да се промени механизмът на нейното отчитане и събиране. Предложението е от догодина тя да стане единна ставка в размер на 23,5%, като цялата сума влиза в републиканския бюджет. Общинските бюджети, които ще загубят сегашните 10% от печалбите на фирмите, ще бъдат компенсирани с приходите от данък общ доход. Сега приходите от доходите на физическите лица се делят поравно - 50 на 50, между централния и местните бюджети, предложението е от догодина по-голямата част от ДОД да остава за общините. Зам.министър Гати ал Джебури заяви, че все още се обсъжда какъв процент от приходите от ДОД да остават в местните бюджети.

През 2004 и 2005 г. новият единен данък печалба ще бъде намален съответно на 20% и на 15%. За сравнение, от финансовото министерство посочиха, че същият данък в Македония е 15%, в Унгария - 18%, в Чехия, Естония и Гърция - 30%. Според Милен Велчев, поетапното намаление на данък печалба ще бъде сериозен стимул за привличане на чужди инвестиции.

Предвижданата за 2005 г.ставка от 15% може да се въведе още от догодина като преференция за фирмите - най-големи инвеститори. Все още министерството на финансите няма окончателно решение за точните показатели, които ще дават право на подобна преференция. Тя обаче ще бъде насочена и към откриване на нови работни места в регионите с най-висока безработица в страната.

Амортизационните норми се ускоряват

Друга положителна новина за бизнеса е увеличението на амортизационните отчисления през следващите 3 години. Най-голямо е увеличението при компютрите и софтуера - от 20 на 50% годишно, при производственото оборудване и машините то се повишава от 20 на 30% годишно.

Чуждестранните инвеститори, които държат най-малко 25% от местно дружество, ще бъдат освободени от плащане на данък върху дивидента. Друго предложение е капиталовите загуби да се приспадат за данъчни цели само до размера на генерираните печалби. Разликата ще се отчита като временна и ще се приспада от бъдещи капиталови печалби.

Министерството на финансите предвижда да бъде премахнато правилото, според което разходите за ремонт се съпоставят с начислените им амортизации.

Днешният брифинг финансовият министър обяви като начало на дебат по данъчната политика за следващите 3 години, който трябва да завърши до средата на година. В същия срок - до края на юни, съвместно с браншовите организации ще бъде резработена тригодишната политика за промяна на патентните данъци, които тази година предизвикаха най-масови недоволства.

Преговаряме с ЕС за максимално дълги преходни периоди за увеличение на акцизите

За разлика от преките, косвените данъци ще продължат плавно да се увеличават, за да достигнат изискваните от ЕС нива. Целта е и в България, каквато е световната практика, с намаляването на преките налози да се стимулира потреблението, а с увеличаването на косвените да се гарантират необходимите приходи в бюджета.

Изключение от възходящата крива на косвените данъци през следващите 3 години ще бъде ДДС, чийто размер няма да се промени. Единствената промяна при данък добавена стойност, планирана от финансовото министерство, е до края на следващата година да отпадне преференцията за доставките по Кодекса на труда, които в момента са освободени от този косвен налог.

За периода 2003 - 2005 година акцизът на спиртните напитки ще се увеличи от 0,035 на 0,05 лв. на алкохолен градус. Ще бъде премахнат акцизът върху виното. От 2004 г. ще се увеличи акциза на цигари с филтър от 0,002 лв. на къс плюс 40% от продажната цена на 0,003 лв. на къс плюс 42% от продажната цена.

Предвижда се и плавно увеличаване на акцизите върху горивата, които според финансовото министерство ще рефлектират в повишаване на крайната продажна цена с 3- 4 процента. Акцизът за оловните и безоловните бензини ще се увеличи с 50 лв. на тон., а за пропан бутана от сегашните 120 лв. за тон на 160 лв. през 2004 година.

Заместник - министър Гати ал Джебури обяви, че правителството се бори да отвоюва от ЕС максимално дълги преходни периоди за въвеждането на исканите от общността нива на акцизите.

Предвиждат се и промени в облагането на колите. След въвеждането на новия регистрационен талон за моторните превозни средства, пътният данък ще бъде диференциран според броя на осите и вида на окачването. От 2004 г. данъкът върху превозните средства ще се трансформира в пътна такса, която ще се плаща за ползване на инфраструктурата.

В Закона за местните данъци и такси ще се разработи система за децентрализация на общинските бюджети от републиканския, за да се даде правото на хората по места да определят стандарта на живота си спрямо възможностите да заплащат този стандарт и да се поеме тази отговорност, която би трябвало да носят общинските кметове, каза още ал Джебури. Ангажиментът на републиканския бюджет ще бъде да осигурява определени минимуми в общините, където приходите са недостатъчни. Идеята е да се даде по-голяма свобода на общините да определят таксите, събирани на тяхната територия, като останат общите правила за всички кметства в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.