Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прекратени са плажни концесии с близки до властта фирми

0 коментара
Прекратени са плажни концесии с близки до властта фирми

Договорите с концесионерите на плажовете "Слънчев бряг – север" и "Несебър – юг" са прекратени заради системни нарушения. Освен това са изпратени писма до концесионерите на други 10 плажа, че ако не отстранят нарушенията, и техните договори ще бъдат прекратени. Това съобщи в петък министърът на туризма Николина Ангелкова пред БНТ.

Така прекратените концесии за морски плажове станаха четири. В края на 2015 г. заради системни нарушения бяха прекратени договорите и с концесионерите на централният плаж на Обзор и северния в Ахтопол.

За "Слънчев бряг – север" и "Несебър - юг" през годините бяха констатирани редица нарушения. Искане за прекратяване на концесиите им беше внесено още миналата година от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, под чиято шапка бяха тогава плажовете. Правителството обаче реши да даде последен шанс на концесионерите да се поправят. При неотстраняване на допуснатите нарушения концесията ще се счита за прекратена от 30 септември 2016 г., реши в края на декември 2015 г. правителството.

Междувременно плажовете минаха на подчинение на Министерството на туризма. През август то е направило поредна проверка на двата проблемни плажа. Установено е, че не са спазени одобрените схеми за разполагане на преместваеми обекти и допълнителна търговска площ. Това е документирано с две геодезически замервания, при които точно и конкретно бяха установени неизпълнения по договорите, каза министър Ангелкова.

Тя обясни, че всички констатирани несъответствия са били разгледани от Комисията за контрол върху цялостното изпълнение на концесионните договори за морски плажове преди два дни. Взето е решение договорите за концесия да се прекратят съгласно правителствените решения от декември 2015 г. Това са решения - РМС 1015/22.12.2015 г. и РМС 1016/22.12.2105 г., е посочено в съобщение на Министерството на туризма.

В комисията за контрол на морските плажове влизат представители на Министерския съвет и на министерствата на туризма, на финансите и на околната среда и водите.

Системните нарушители

Плажът "Слънчев бряг - север" се стопанисва от "Сънинвест". Пловдивското дружество има 20-годишен договор за концесия от 9 септември 2002 г. Това означава, че дружеството пропуска шест сезона.

Компанията е собственост на шест фирми, зад които стоят близки до властта собственици на хотели в летния курорт.

Сред тях са бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, мажоритарният собственик на бургаската захарна фабрика "Победа" и на казино в Слънчев бряг Сава Чоролеев, който е близък на кмета на Бургас, сочен за най-успешния у нас през последните години.

Акции чрез свои компании в "Сънинвест" имат още хотелиерите Румен Чандъров и Ангел Палийски, един от собствениците на хотел "Белвю" в Слънчев бряг.

Дял в компанията има и Ветко Арабаджиев, позволил си да изкорени японските вишни подарък на столицата от посолството на Япония пред бившия Японски хотел в София и да ги презасади в градината си. Арабаджиев не беше подведен под отговорност за това своеволие, а получи само глоба, която отказа да плати. След като му се размина, започна незаконно да надстроява ниското тяло на хотела, като ДНСК се оказа безсилна да го спре.

Нарушенията, които бяха установени през изминалите години, са, че "Сънинвест" системно не е спазвало законовото изискване половината от плажа "Слънчев бряг - север" да бъде оставен за свободен достъп. Поставяли са и повече търговски обекти над разрешеното. За това концесионерът почти всяка година е бил глобяван от регионалното министерство със суми между 80 хил. и 360 хил. лева, които е плащал. Концесионната такса на плажа е била над 900 хиляди лева годишно.

Другият системен нарушител на плажа "Несебър - юг" е фирма "Сироко", свързана с ямболския бизнесмен Боян Бонев, който според в."Капитал" е близък до бившия регионален министър Евгений Чачев, който беше съветник на министъра в оставка Лиляна Павлова.

Именно по времето на Чачев през 1999 г. "Сироко" печели 20-годишната концесия на плажа. Проблемите с концесионера са от години, като периодично хотелиери и туристи протестират срещу космическите наеми, които им иска Боян Бонев. При първия кабинет на Бойко Борисов пък беше съборен незаконно построен ресторант на плажната ивица.

За прекратяване на концесията със "Сироко" настояваха и хотелиери в Несебър. Те направиха подписка срещу концесионера и поискаха намесата на местната и държавната власт.

Още десет концесионери под засилен контрол

Освен двата прекратени договора са изпратени писма до концесионерите на други 10 плажа с последно предупреждение. Те са информирани, че ако не отстранят нарушенията, и техните договори ще бъдат прекратени, каза министър Ангелкова.

По думите ѝ контролът през цялото лято е бил много завишен. Наложени са санкции за над 341 хил. лв. неустойки за нарушения на плажовете.

"Независимо от политическата ситуация ние продължаваме да работим на пълни обороти. Не трябва никой да си мисли, че може да се възползва от положението и да не бъде изряден", каза министърът на туризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.