Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прекроеният ВЕИ-законопроект атакува зелената енергия

14 коментара
Прекроеният ВЕИ-законопроект атакува зелената енергия

Инвеститори в мощности за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) обвиниха управляващите, че с прекроения в сряда от депутатите основно проектозакон за ВЕИ се атакува зелената енергия.

Одобрението от икономическата комисия поправки на текстове по предложение на ГЕРБ доведе до цялостно стопиране на възобновяемата енергия в България, до загубата на хиляди работни места, на доход и инвестиции в размер на милиарди, увеличение на цените на електрическата енергия и глоби в размер на милиони. Това се посочва в разпространено в четвъртък становище на Българската ветроенергийна асоциация, Асоциацията на производителите на екологична енергия и на организацията “Екоенергия“

Ден по-рано в последния момент преди окончателното приемане на проектозакона на второ четене в пленарна зала народните представители намалиха срока за преференциално изкупуване на електрическата енергия от ВЕИ. За слънчевите централи продължителността на договорите за купуване на тока по фиксирани цени бе свита от 25 на 20 години, а при вятърните паркове – от 15 на 12 години.

Според инвеститорите това би поставило България на последните места на развитие на екоенергията сред европейските страни наред само с Латвия, Люксембург и Словакия. И в трите страни прекалено краткият срок на преференциалното изкупуване на енергията доведе до цялостно стопиране на развитието на ветроенергийни проекти, посочват организациите.

Инвеститорите се оплакват и от изменението, което предвижда преференциалните цени за енергията от проектите им да се определя едва след издаването на акт 15 на съоръжението след завършване на строителството му. Това, според тях, прави невъзможно бизнес планирането, докато в същото време конвенционалните електроцентрали често подсигуряват своите преференциални цени години преди завършване на строителството или се финансират на базата на пазарни цени, които не зависят от променящи се политически нагласи.

Създават се рискове, които сериозните банки, инвеститори и предприемачи не биха поели и отново това ще доведе до пълно стопиране на целия пазар на възобновяема енергия, посочват от организациите.

“Въпреки че цялата индустрия и експерти изразиха единодушно загрижеността и възраженията си, народните представители, наред с министър Дянков и министър Трайков отказаха да дискутират въпроса и подкрепиха решение, което очевидно бе взето на заседание на парламентарната група на ГЕРБ с министър-председателя Бойко Борисов“, пише още в становището.

Инвеститорите във възобновяемата енергия посочват, че вече са създали над 5000 високоплатени работни места през последните три години и ще създават хиляди повече, много от тях в райони с най-високи нива на безработица. С корекциите обаче “инвестиции за милиарди ще бъдат отблъснати от страната и с тях ще бъдат загубени милиони под формата на данъчни приходи за държавата, доходи от наем за общините, земеделците и собствениците на земя“.

Те прогнозират още, че страната няма да е в състояние да постигне климатичните цели на ЕС и ще трябва да купува от други европейски страни техни излишъци, за да не плаща санкции за неизпъление на ангажиментите си към ЕС. Така българските потребители ще трябва да понесат разходите за вноса в размер на стотици милиони евро всяка година.

Освен това измененията в последния момент ще увеличат вероятността вече стартиралата наказателна процедура от Европейската комисия, да доведе до финансови санкции за правителството още през лятото тази година, твърдят още ВЕИ-инвеститорите.

Те определят вчерашното политическо решение като гигантска стъпка назад по пътя на европейското развитие на България.

Трите организации обединяват над 500 местни и международни компании със значителен опит във възобновяемата енергия. Членовете им вече са инвестирали над 1.5 милиарда евро в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Проблема е, че българина е БЕДЕН. Бедният човек не може да мисли с перспектива и екологично. Въобновяемите източници на енергия са бъдещето, защото са ...Възобновяеми. Това щади не само природата, но прави страната независима, например от Газпром, Русия и подобни.
    Без префернциални изкупни цени и то за дълъг период от 25 години инвестицията в ВЕИ се обезмисля. Но не всеки е специалист за да си направи сметката, каква е инвестицията и каква е възвръщаемостта. Аз лично съм я правил тази калкулация

  2. Анонимен
    #13

    "Те прогнозират още, че страната няма да е в състояние да постигне климатичните цели на ЕС и ще трябва да купува от други европейски страни техни излишъци, за да не плаща санкции за неизпъление на ангажиментите си към ЕС. Така българските потребители ще трябва да понесат разходите за вноса в размер на стотици милиони евро всяка година."
    Спрат ли се инвестициите във ВЕИ България няма да постигне изискването на ЕС за 20% зелена енергия до 2020. Тогава България ще трябва да внася и плаща такава отвън.

  3. ECOSAPIENS
    #12
  4. kirkorov
    #11
  5. пешо
    #10
  6. N
    #9
  7. ами
    #8
  8. Експерт
    #7
  9. 111
    #6
  10. Джордан
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.