Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премахване на стимулите за ненужен прием в болница

Най-подценените медицински услуги получават до 50% увеличение

7 коментара
Премахване на стимулите за ненужен прием в болница

Подценявани досега медицински дейности да получат до 50% увеличение във финансирането, като се наблегне на качеството на услугите за сметка на тяхното количество. По този начин ще се премахнат стимулите за ненужни хоспитализации и ще се осигури възможност хората да имат по-лесен достъп до прегледи, изследвания и лечение. Тези предложения ще постави Българският лекарски съюз при преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщи за Mediapool председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров. Във вторник Народното събрание приема бюджета на НЗОК на второ четене, след което БЛС и НЗОК ще договарят цените и обемите на медицинската помощ, които фондът ще покрива през тази година.

Според д-р Маджаров голяма част от лошото качество на медицинските услуги идва от преследването на обороти от лечебните заведения, за да се финансират. Според него ще се почувства промяна в това отношение ако през тази и следващата година се постигне сериозен ръст в цените за сметка на обемите.

Прегледите по-добре платени, изследванията – по-лесно достъпни

През тази година извънболничната помощ получи рекордно увеличение от около 300 млн. лв., което Лекарският съюз предлага да отиде за повишаване цените на прегледите и осигуряването на повече платени от НЗОК изследвания. Лекарският съюз ще предложи 30% увеличение в цените на дейностите в извънболничната помощ. Според Маджаров ръстът в цените на прегледите е абсолютно належащ, за да бъде направена извънболничната помощ привлекателна за кариерно развитие.

"В противен случай в следващите години ще останем напълно без лекари. В момента над 60% от лекарите са над 50 години, при общопрактикуващите лекари ситуацията дори е по-лоша: 88% са над 50-годишна възраст", посочи той.

"По-големият бюджет за извънболнична помощ ни дава възможност за първа година да предложим по-сериозно увеличение на цените на прегледите в първичната и специализираната помощ, където предишни години увеличението бе от порядъка на стотинки до левче", коментира Маджаров.

При медикодиагностичните дейности, където става въпрос за лабораторни изследвания, образна диагностика и др., БЛС предвижда минимална част от увеличението да отиде за ръст на цените, а останалата част да о за повече изследвания и по този начин да станат по-достъпни за хората.

"Целта е да дадем възможност на хората да се диагностицират в извънболничната помощ и да не бъдат принуждавани да влизат в болница, за да си направят например скенер или елементарни изследвания под предлог, че личният лекар няма направления за това", обясни Маджаров.

Пътеките с ръст до 50%

В болниците БЛС предлага увеличението в цените на клиничните пътеки да е средно 25%., но да варира силно в зависимост от това дали дадена дейност досега е била силно подценена или надценена. За около 40-50 пътеки изобщо не се предвижда увеличение. За други то може да достигне и до 50%. Тази година болничната помощ получи 223 млн. увеличение, а общият ѝ бюджет е 2.6 млрд. лева.

"Предлагаме увеличението да е по механизъм, който още преди две години разработихме. Направихме една сравнителна таблица с диагнозите и клиничните дейности в Англия и сме сравнили най-скъпата тяхна дейност как се съпоставя към останалите. На тази база сме разработили коефициенти, въз основа на които разбираме кои дейности са подценени и кои надценени. За тези, които са надценени приехме, че няма да бъдат намалявани, но няма да получават и увеличение. А за тези, които са подценени, предлагаме увеличение до 40%-50%. Сред тях са педиатричните, пулмологичните, и неврологичните пътеки, които служат за издръжка на малките общински болници", обяснява Маджаров.

Той коментира, че това са състояния, за които хората често се обръщат към малките болници, тъй като децата боледуват често, много хора страдат от белодробни проблеми или болки в кръста, но в същото време лечебните заведения не могат да се издържат от тях, защото тези пътеки са зле платени.

За интензивните грижи БЛС предлага също по-сериозно увеличение с 28-29%, защото там липсват кадри и са необходими допълнителни средства.

По-малко хоспитализации

БЛС предлага увеличението в цените да се случи за сметка на по-малък брой хоспитализации, които според съюза са изкуствено завишени. В бюджета на НЗОК са заложени 2.2 млн. хоспитализации, а БЛС предлага те да са 1.8 млн., като пак ще са със 100 000 повече спрямо миналата година, когато са отчетени 1.7 млн. хоспитализации.

Друг акцент в предложенията на БЛС е по-сериозно увеличение на еднодневните процедури, които са 46 общо и по които следва да се оказва помощ на хора, които се нуждаят от по-малки хирургични манипулации или диагностика, без да се налага да влизат в болница.

"Сега те не се използват, защото цените им са много ниски – от порядъка на 36-70 лв., което не покрива стойността на услугата, в която участват няколко специалиста, понякога и анестезиолог", обяснява Маджаров.

В момента болниците масово хоспитализират такива пациенти по някоя от по-добре платените пътеки, за да си покрият разходите за лечението, а това провокира и недоволство у пациентите, на които се налага да лежат 3 дни в болница без нужда. Подобни примери има и при някои видове изследвания, които масово не се правят в извънболничната помощ заради ниската цена, която НЗОК плаща за това. Такъв е случаят с гастроскопиите. Затова БЛС предлага ръст в цените на такива услуги, за да ги направи привлекателни и да пресече безсмислените хоспитализации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #6

    За да има каквото и да било, трябва да се остойностят (ама медицински издържано!) всички медицински дейности. Но казионните началници си знаят ЦоЦиализЪма, където си имаше насрещен план. Ама дали е изпълнен и как - не е важно. И моделът е здравеопаСен, а не здравеопазване. Вчера имах нова пациентка, която, въпреки своите 4 и няколко години и три деца, не знаеше какво е профилактичен преглед и цитонамазка. Никой не й беше казвал за такива неща...

  2. М.В.
    #6
    Отговор на коментар #2

    Донякъде съм съгласна.Масово заплатите на лекари и медици са срамно/обидно ниски и това е факт.Но!Проблемът не е, че не се заделят бюджетни средства, а че изтичат не както трябва.Терапии и манипулации се надписват или направо фалшифирират, бонуси се разпределят в ръководството и до там, контролът е точно 0!Толкова много се краде от здравната каса, че умът ми не го побира!Преди време, позната ми разказваше как мъжът и (невролог или неврохирург) си качва заплатата над 3 пъти от изфабрикувани клинични

  3. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #4

    Кое? Преоблякъл се Илия ли? Ще стане, като се отнася за едните пари ...

  4. Stefan
    #4

    Звучи добре. Дано да стане.

  5. анита хегерланд
    #3

    Още едно предложение към БЛС. Трябва да се създаде цялостна база данни за здравословното състояние на българите, лекарствата, които се предписват, болестите, които "се движат" различно през годините, приема в болниците, лекарският състав, общото медицинско обслужване и т.н. Цялата налична информация, която сега се съхранява в регистри, дневници, доклади, картони, да се систематизира по определени критерии и да стане източник за справки, статистика, предписания и да се изведат от опита онези начини на лечение, които са най-щадящи и най-поносими за пациента.

  6. Stan
    #2

    Някой много сериозно трябва да се замисли какво се случва по българските болници. Нито внимание, уважение към болния нито добре свършена работа. Снощи слушах лекар от Ботевградската болница за работата на мед. сестри. и настръхнах и се разплаках. Днес друг лекар от Видин искал да оперира жена без да има причина с единствената цел - пари. Сестри връзвали бебета и затваряли вратите за да не чуват плача им за да могат спокойно да пият кафе и да пушат цигари. Ужас, абсолютен ужас. Някой втълпи на тези

  7. SILENCE
    #1

    Не е истина какви пари се сипят, само и само да не се стига до реално остойностяване на медицинските дейности ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.