Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премерването на силите по Иракската криза се пренася и в ООН

0 коментара

Франция разпространи вчера план за засилване на инспекциите на ООН с оглед на мирното разоръжаване на Ирак, предаде Асошиейтед прес. Документът от вчера е предоставен на членовете на Съвета за сигурност под формата на "non paper" и предвижда засилване на инспекциите в рамките на резолюция 1441.

Успоредно с това дипломатически източници от ООН съобщиха, че Великобритания от седмици също подготвя свой текст, който да бъде гласуван като нова резолюция на Съвета за сигурност. По предварителни информации британската проекторезолюция ще бъде представена веднага след петъчното изслушване на шефовете на инспекторите Бликс и Ел Барадей. Същността на британският документ е ултимативно искане за пълно разоръжаване на Ирак.

От началото на седмицата Франция, Германия и Белгия блокират упорито решение на НАТО по искане на Турция за оказване на военна помощ от Алианса срещу евентуално нападение от страна на Ирак. Противопоставянето в НАТО се определя единодушно от всички наблюдатели като най-сериозната криза в Алианса от създаването му през 1949 г.

С лансирането в ООН на френския план за засилване на инспекциите, които се явява опит за алтернатива на ултимативна резолюция към Багдад, противоречията и дипломатическата борба се пренася в Съвета за сигурност.

Това става дни преди явяването на шефа на ЮНМОВИК Ханс Бликс и шефа на МААЕ Мохамед Ел Баладей, които ще докладват в петък дали Ирак е подобрил сътрудничеството си за проверките на ООН.

Френският план за разширяване на инспекциите

Германски, френски и руски дипломати в ООН се опитват да съберат подкрепа за френската инициатива за разширяване на инспекциите, чиито рамки бяха обявени в началото на седмицата след среща в Париж между президентите Ширак и Путин.

Френското предложение е в рамките на резолюция 1441 и цели инспекциите да станат "по интензивни, по-директни и по-проникващ".

Франция предлага удвояване или утрояване на броя на инспекторите. Това може да стане бързо, тъй като ООН има средства за логистична подкрепа в Ирак на 350 инспектори, а в момента на място им около 100. Освен това Париж предлага да се привлекат инспектори по въпроси, за които в момента ООН не извършва проверки като финансово-счетоводни и митнически специалисти, както и специалисти по архивите, които да проверяват иракските документи. Предвижда се въвеждане и на мобилни митнически екипи, които да контролират вноса и износа на Ирак.

Друга основна точка във френското предложение изисква въвеждане на корпус на ООН, които да охранява инспекторите на Световната организация. Тази въоръжена сила на ООН в Ирак трябва да е в състояние да осигури при искане от ЮНМОВИК или МААЕ охрана на някои иракски обекти.

Френският документ предлага засилване на инспекциите чрез въвеждане на контролни полети от разузнавателни самолети, които да гарантират, че иракските власти няма да могат да местят оборудвани или укрити оръжия преди инспекцията на място.

Предлага се засилването и на разузнавателната дейност чрез създаване на координационен център на ООН във Виена или Ню Йорк, който да събира разузнавателни данни, предоставяни от всички държави-членки на Световната организация. Този център, състоящ се от 5 до 10 висококвалифицирани експерти, ще обобщава предоставените данни и ще ги предоставя на мисията на инспекторите в Ирак за проверка на сигналите.

Едновременно с това във френския план за засилване на инспекциите се предлага да се създаде постоянно представителство на оръжейните инспектори със седалище в Багдад.

"Нашият подход се базира на необходимостта да бъде принуден Ирак да сътрудничи като приеме мирния подход на неочакваните инспекции", се посочва във френския план.

Френският текст е предаден и на ръководителите на инспекторите Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи.

Великобритания смята френския план за неизпълним

Призивът на Франция, Русия и Германия за увеличаване броя на инспекторите в Ирак е "рецепта за отлагане и забавяне". Това заяви днес британският външен министър Джак Стро пред Международния институт за стратегически проучвания в Лондон, предаде агенция АП.

Стро посочи, че ветото, наложено от Франция, Германия и Белгия на американското искане Турция да бъде защитена в случай на нападение от Ирак, заплашва да подкопае трансатлантическите отношения в областта на отбраната.

Според британския външен министър плановете за увеличаването на броя на инспекторите, налагането на зони, забранени за полети, над цялата територия на Ирак и разполагането на сини каски на ООН, са неизпълними.

В същото време Джак Стро подчерта, че войната все още не е неизбежна. Всеки конфликт предизвиква смъртта на невинни цивилни. Ето защо трябва да накараме Саддам Хюсеин да осъзнае, че трябва да изпълни международните искания, изтъкна британският външен министър.

Разцеплението в Европа остава

Вчера германският канцлер Герхард Шрьодер, чиято страна председателства този месеци Съвета за сигурност замина на посещение в Испания за спешна среща с испанския премиер Хосе Мария Аснар.

Основна тема на разговорите им беше иракската криза и позициите на двете страни в Съвета за сигурност, където Испания подкрепя твърдо САЩ и Великобритания в настояването Ирак укрива оръжия за масово поразяване, поради което трябва да бъде разоръжен с всички средства, включително и военни. Германия от своя страна застана зад Франция и Русия, които настояват, че трябва да се засилят инспекциите в Ирак като средство, с което Саддам да бъде разоръжен.

Правителствените ръководители на Испания и на Германия обаче не успяха да преодолеят снощи разногласията си как да бъде разрешена кризата около Ирак.

Според испански представители, Хосе Мария Аснар остава твърдо в лагера на САЩ, като настоява Ирак да се разоръжи незабавно, ако не иска да стане обект на военен удар.

"Открито обсъдихме различните мнения по въпроса за Ирак. Естествено, различията в мненията се запазиха," каза Шрьодер пред журналисти след разговора.

Според испанските представители, различията между двамата правителствени ръководители са толкова дълбоки, че те няма дори да се опитат да разпространят обща декларация за разговорите, отбеляза Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.