"Забрана на новините на турски език, разполагане на ракетни установки на българо-турската граница като противодействие на тероризма, принудителен труд за родители, чиито деца не говорят български език при тръгване на училище – така звучат някои от предизборните обещания на Патриотичния фронт (ПФ) в България. Но не програмата е най-забележителното при тях, а обстоятелството, че за малко те не влязоха в управлението на една страна-членка на ЕС. За да избегне провеждането на нови избори, премиерът Борисов стана заложник на Патриотите. Без тяхната подкрепа той няма да може да управлява. Това пише германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг” (ФАЦ) в цитирана от Дойче веле статия с автор Михаел Мартенс.
Най-големият враг на Патриотичния фронт е турското малцинство, или близо 10% от българското население, продължава авторът. По негова оценка ПФ е популистки, дясноекстремистки съюз между две партии и дузина други фракции. Патриотичният фронт се числи към онези формирования, които с обещанията си за лесни решения на сложните въпроси се нароиха в последно време като отровни гъби в не една и две държави от ЕС, се казва по-нататък в публикацията.
Какви са възможностите пред кабинета на Борисов оттук нататък, пита авторът на ФАЦ и отговаря: всичко ще зависи от това дали той ще успее да озапти Патриотите. Ако правителството започне да превръща в закони предизборните обещания на ПФ, това неминуемо ще доведе до ескалация на етническото напрежение, което Турция, като защитник на българските турци, няма да наблюдава безучастно, прогнозира Мартенс.
Под натиска на ЕС, Борисов не даде на ПФ министерски постове. Така националистите останаха извън първия ешалон на властта, но това поражда въпроса, защо им е на Патриотите тогава да подкрепят кабинета? Дали пък не са им обещани назначения във втория ешалон, или пък пари? Това засега остава тайна, но едно нещо е абсолютно сигурно: подкрепата на Патриотите за управлението на Борисов едва ли е безплатна.
Предизвикателствата пред новото управление са големи. България не е решила банковата криза, икономическите перспективи пред най-бедната членка на ЕС не са обнадеждаващи, а зимата идва. Много българи ще мръзнат отново на студа - поради непосилните сметки за парно. Населението на страната трупа все по-голяма политическа умора и тя проличава от избирателната активност, която от около 90 % на първите демократични избори през 1990 г. е спаднала до 51 процента - на последните парламентарни избори. Но ето че кабинетът възроди идеята за въвеждане на задължителното гласуване в България, която идея ГЕРБ лансира още когато партията беше в опозиция.
Тогава предложението се провали, но днес новите управляващи имат повече шансове да го прокарат, тъй като по този въпрос получават подкрепа от части от Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Също и някои представители на опозиционната БСП изглежда харесват идеята. Зад нея прозира по-далечната цел – по този начин да бъде отслабена „турската партия” ДПС, която е подозирана, че в най-голяма степен се възползва от купуването на гласове. Именно поради това обаче движението вероятно ще се опита да оспори като противоконституционно въвеждането на задължителното гласуване, смята Михаел Мартенс.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
известно е, че на ББ по му допадат парапатриотите. Някак повече прилягат на неговата природа, разбирания и начин на мислене и действие. Простите с прости се сдушават. Повече от РБ, защото там има способни, независими, със собствено мнение хора, хора с идеи и най- вече държащи на достойнството си. За тях той не е цар сред слепци и това го прави раздразнителен. Затова си е избрал и ролята на дядо Коледа. Без т. нар. ужпатриоти ще бъде по добре. Оставете ги в опозиция и те с Атака ще се изядат взаимно.
Да се твърди, че видите ли ДЕПИСЕ няма нищо общо с Туркия е все едно да се казва, че Пеевски няма нищо общо с Догян Догян....Всеки който твърди такова нещо е на заплата за целта и е опит да се заблуждават хора и то доста успешно.За какво и е на Русията ДПИЕСЕ, като си има Хатака? Когато етническата партия бъде забранена, а лидерите й и членовете й, защото те с ясно съзнание са подкрепяли етническа партия, посетят заведенията за усамотяване, тогава БГ ще се измъкне от тази примка, която виси на врата й и не може да мръдне на никъде.
Много интересно, че публикациите в немския печат, отразяващи десните течения в Източна Европа, минават през парадигмата на крайно десните течения в Германия, концепцията на които се гради на желанието за доминация на една нация над друга. При нас нещата са малко по-различни, ние просто искаме да запазим целостта и бъдещето на нацията си. Така че Да за ПФ, "НЕ" за ДПС.
Най-голямата опасност за България винаги е била и си остава Русия. Всяка политическа групировка, която отклонява вниманието на народа от тази опасност и лансира Турция като такава е организация създадена от шарлатани и родоотстъпници. В този смисъл бих искал да уточня, че ДПС не е про турска партия, а чисто русофилско-мафиотизирана банда.
така е , програма Время беше само в 17 часа в петък, сега турските новини са всеки ден, как тогава да не сложим турчин начело на отбраната???? предполагам, че изхода за БГ е, когато дойде този политик, който вкара всичките слуги на Хорела, които оставиха тази подигравка да продълж десетилетия, а и него де в затвора, и им конфискува имуществото...
За тъпнарията,която смята,че Орхан Исмаилов ,като стане зам.министър на отбраната,ще узнае неизвестни на никого тайни и ще ги издаде на Ердоган.
Четете и си изперете гащите !
Орхан Исмаилов е роден на 16 септември 1979 година[1][2] в град Търговище.[3] През 2002 година става военно–команден профил в НВУ „Васил Левски“ гр. Велико Търново с военно звание „Лейтенант“ и гражданска специалност „Машинен инженер“. През 2005 година се дипломира в Академията на МВР по специалността „Защита на националната …
сигурност“. Специализира в Canadian Forces Language School Detachment Borden. През 2007 година завършва ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, специалност „Право“. През 2009 година придобива образователна и научна степен „доктор“ въз основа на защитена дисертация на тема: „Защита на класифицираната информация в условия на кризи“. През 2012 година придобива академична степен „доцент“ въз основа на монографичен труд „Защита на класифицираната информация в условия на кризи – стратегически приоритет на политиката за национална сигурност“.[1] На парламентарните избори в България през 2013 година е водач на листата на коалицията между Касим Дал и НДСВ в Търговище.[3][