Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: България е против федерализация на Македония

Македонската опозиция поиска помощ от Бойко Борисов и служебен кабинет по български пример

9 коментара
Даниел Митов, Бойко Борисов, Зоран Заев, Янаки Стоилов, сн. БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов обяви, че България е "категорично против всякакви изказвания за федерализация на Македония" и държи острата политическа криза там да се реши с диалог по демократичен път.

В петък той разговаря в София с лидера на македонската опозиция Зоран Заев, като след срещата допълни, че "не се месим във вътрешните работи на Македония, но ни притеснява политическата криза там, която е на нашата граница, при един народ, който е най-близък до България".

По-рано този месец руският външен министър Сергей Лавров атакува София със спекулации за подялба на Македония между България и Албания, срещу които българското външно министерство протестира остро.

"Македония има подкрепата на България за присъединяване към ЕС и НАТО. Държим управляващите и опозицията да намерят общ език, такъв, какъвто Европа изисква", заяви още Борисов.

На срещата са присъствали заместник-председателят на БСП Янаки Стоилов и външният министър Даниел Митов.

Преди ден първият ни дипломат съобщи, че на този етап България подкрепя идеята на Европейския съюз (ЕС) да изпрати свой специален пратеник в Македония за решаване на политическата криза. По-рано военният министър Николай Ненчев пък обяви, че София е възможен посредник в решаването на политическата криза в Македония.

Страната се тресе от политически скандали, като засега управляващите от ВМРО-ДПМНЕ отказват да подадат оставка.

След срещата лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) Зоран Заев каза, че планът за уреждане на кризата е подчинен на европейските традиции и практики, минава през служебно правителство, което да подготви демократичните избори.

"Не искаме да повтаряме сценария, който видяхме в Украйна, както се случи по-рано в Сърбия. По мирен начин, без насилие трябва да се намерят решенията. Нашето искане е по примера на България да създадем техническо правителство, без влияния на двете най-големи партии или опозицията, или властта", посочи Заев.

Той каза, че от премиера и българските политици очаква да изпратят приятелски препоръки към Македония и като член на ЕС да помогнат по пътя на демократичните принципи да се намери решение на кризата.

"Приятелите са нужни, когато се появят проблеми, България е голям приятел на Македония", посочи Заев.

"Ще продължим с разкритията за корупция във властта, докато не се намери решение на политическата криза и това е начинът допълнително да упражним натиск, чрез диалог да се намери решение. Надявам с приятелската помощ на ЕС да намерим решения за излизане от кризата и бързото връщане на страната на пътя към ЕС и НАТО", каза още Заев.

Външният министър Даниел Митов съобщи от своя страна, че инициативата за срещата е дошла от Заев.

"Напълно наясно сме с всичко, което се случва в Република Македония, водим диалог с всички политически фактори. При всички положения ни трябва много солидна и активна работа с всички, за да може Македония да излезе възможно най-бързо от политическата криза", коментира Митов.

Протестите в Македония започнаха на 5 май, когато лидерът на опозицията Зоран Заев пусна пред журналисти запис на разговор, в който премиерът Груевски дава указания на вътрешния министър Гордана Янкуловска как да се прикрият извършителят на убийството на младо момче, опитало да се качи на трибуната, на която през лятото на 2011-а година е бил премиерът Никола Груевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #9

    "България е против федерализация на Македония" Защо? Има ли обяснение? Разделете тази нещастна територия на 2 - българска и албанска за да мирнат. Оставете българската да се казва както си иска. Сега само се повтарят грешки от Ирак, Сирия, Либия и много други територии, изкуствено наречени държави.

  2. milan
    #8
  3. nik
    #7

    Посещението на македонския социалистически лидер е знаково. Европа му е подсказала: Не се страхувайте от българите. Те са наши хора. Ползвайте опита им. Довере им се. Което си е така. Всички български управници досега се вричат в македонската независимост, че искат стабилна държава там, не някакви федерации и пр. С изключение на подхранвани от руснаците националисти, псевдонационалисти и пр. Велизар Енчев, например онзи ден в дискусия с Любчо Нешков пророкува разпадане на Македония. На което Любчо

  4. Александър Борисов
    #6

    Отново Лавров! Отново разяреният глиган на Путин,за България. Няма ден, да не се спомене в пресата за някоя нова словесна атака на руската пропаганда срещу България! Вече и слепите разбраха, че най-голямото зло и враг за България е Русия! Нали, докато ни беше нахлузила ярема за 45 години,комунистите я наричаха "слънце и въздух за всяко живо същество".../Само ако съществото беше член на БКП/.

  5. Доналд Дък
    #5

    След като Македония, Сърбия, Албания, Черна гора и Косово станат членове на ЕС и НАТО , Руската дипломация трябва да потърси аудитория в друга част на света.

  6. Pilgrim
    #4

    1во- ББ е против изказваниятано дейстията саважни.Не знам какво са обещали на Митов,ББи президента от Белия Дом, явно чакат крушата да узрее но може да падне на главите им а н в устата.

  7. milan
    #3

    Колкото по-бързо македонските лидери се освободят от "античкия" македонизъм и антибългаризъм,толкова по-бързо ще отворят преговори с НАТО и ЕС,което членство ще направи невъзможен"украинския сценарий"в Македония.Сърбия не иска Македония да стане чланка на НАТО и ЕС,преди нея,за да може да прокарва свои и руски ивнтереси на Балканите,а всички знаем,какво означава това...За съжаление и Гърция е склонна,да "сътрудничи"в рускосръбския план,за влияние на Балканите по остта-Москва,Белград-Атина?!

  8. jivka65
    #2

    След Плевнелиев и Бойко се изказа.....

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.