Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът чака анализ за милиардните дефицити в НЕК

Заръча на депутатите "да изберем такъв ДКЕВР, на който да му вярват хората"

3 коментара
Премиерът чака анализ за милиардните дефицити в НЕК

Премиерът Бойко Борисов бил разпоредил "мерки къде какво да се случва в енергетиката", чакал анализ за дефицитите на НЕК, чийто директор пък бил пратен в прокуратурата да заведе дела за спиране на сделки за търговия с ток на неизгодни за държавната компания цени. Освен това преговорите с двете американски централи ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3 за намаляването на цената на купуваната от тях електроенергия щели да приключат до 30-40 дни и ще се знае официалната позиция на правителството.

Това стана ясно от думите на министър-председателя по време на парламентарния блиц-контрол в сряда, в чиито рамки бе поискано неговото съдействие за реализацията на проекта за удължаване на живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

"Двете американски централи са съгласни да намалят цената на тока, но примерно след пет години това, което са намалили да им се даде, с което ние не се съгласихме и преговорите продължават. И сега в рамките на 30-40 дни максимум ще имаме официална позиция, включително искам в този анализ да има защо са допуснати, защо и откъде идват дефицитите във всичко това", каза Борисов.

Енергийният министър Теменужка Петкова преди време също каза, че до края на март очаква да приключат преговорите със собствениците на двете ТЕЦ – американските "Ей И Ес" и "КонтурГлобал", за промяна тарифите в договора за дългосрочно изкупуване на тока от модернизираните и екологизирани с техни пари въглищни централи.

"Разпоредил съм мерки къде какво да се случва", каза Борисов, но не стана ясно какви точно мерки е разпоредил. Не се разбра и кога трябва да е готов анализът на дефицитите в НЕК, които бяха описани като "милиардни" от премиера.

"Пратих директора на НЕК Петър Илиев в прокуратурата да заведе дела за спиране на продажбата на ток. На 70 лв. за мегават са продавани", продължи министър-председателя.

Той заяви още, че проектът за удължаване на живота на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" са много важни.

Лицензите на V и VІ блок на ядрената централа изтичат съответно през октомври 2017 г. и ноември 2019 г. и вече са предприети действия по модернизацията на мощностите, за да получат те нови десетгодишни разрешителни за работа като първоначалните изследвания сочат, че животът им може да бъде удължен с поне до 2045 г.

Борисов съобщи, че бил възложил вече на вицепремиера Томислав Дончев да проучи въпроса за подадени жалби срещу липсата на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за модернизацията на V и VІ блок.

Жалби на Коалиция за устойчиво развитие, движение "В името на живота“ и община Козлодуй за липсата на ОВОС на проекта са внесени във Върховния административен съд. Неправителствените организации настояват за независима експертна оценка-анализ на инвестиционно предложение на ‘АЕЦ Козлодуй’ за удължаване на живота на двата реактора.

ВАС е оценил жалбите като допустими и е дал ход на делото като на 18 март съдът трябва да се произнесе по казуса и ако реши, че трябва да се направи ОВОС, това ще забави допълнително и без това изоставащият с графика на изпълнение проект, за който обаче управляващите смятат, че все пак може да бъде приключен в срок.

Борисов изрази в пленарната зала и надежда, че парламентът ще стигне до консенсус за подмяната на състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), за която в момента се правят законови поправки, за да бъдат избирани ръководителите и членовете ѝ от народното събрание. Премиерът призова "да изберем такъв ДКЕВР, на който да му вярват хората".

"Молбата ми е, намерете консенсусни хора, с репутация и доверие, защото това е независим регулатор. На правителството не му е работа да се меси там”, заяви Борисов.

Преди парламентарния контрол депутатите отхвърлиха внесения за пореден път от лидера на "Атака" Волен Сидеров законопроект за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества. Предложението се търкаля от предишния парламент, но тактично бе отлагано или допълнително анализирано от тогавашните управляващи, които бяха подкрепяни от "атака".

Сидеров не пропусна възможността да развие от парламентарната трибуна любимата си теза за чуждите инвеститори "колонизатори", които изнасят печалбите на страната ни. Той призова Борисов вместо да се възмущава от поведението на електроразпределителните дружества да направи необходимото, за да се отнемат лицензите им. В подкрепа на предложението гласуваха 43 народни представители, против бяха 68, въздържаха мнението си 46 депутати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #3

    Тая Тиква няма какво да чака за анализ, той много добре знае защо нещата отиват стремглаво надолу. Само топлата зима го спасява досега.

  2. Borko
    #2

    1. Знам, че собствения капитал е американски и за това им казват американски централи, но той е само 25% - 75% от капитала е на банки (това е факт, не мнение). Те са "големия инвеститор" в случая - може би някой от нашите трябва да се сети с тях да преговаря. Ако не преструктурират кредите, цените няма как да паднат. Тези кредити са опуснати на база договорите, които сега България иска да промени - и без позволение от банките, американците, не могат да пипат нищо!

    2. (от стар мой коментар) Високата

  3. boby1945
    #1

    Браво на Бат Бам, бърже учи реалната политика и се старае да я прилага ....Например \"Двете американски централи са съгласни да намалят цената на тока, но примерно след пет години това, което са намалили да им се даде, с което ние не се съгласихме и преговорите продължават.\" Когато стане дума за 15-на години отсрочване и например, издаване на държавни гаранции цената одма ще падне в интерес на народо населението...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.