
Подготвихме се бързо и дойде ли ваксината срещу Covid-19, ваксинирането се организира само пожелание и безплатно, с ваксини одобрени от Европейската комисия и с гаранцията от Европейската агенция по лекарствата. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на посещението си днес в Центъра по заразни и паразитни болести, където се помещава държавната фирма за ваксини БулБИО.
Премиерът лично се увери в готовността на страната ни да посрещне първата доставка на ваксина в специализирани хладилници, съобщи правителствената пресслужба.
От понеделник започва и работата за организация по места в страната.
"Тук са двата хладилника с температурен режим минус 71 градуса. Можем да съберем над 100 000 дози ваксина само в единия. По първоначални данни първата пратка, която ще дойде, ще бъде 125 000 дози", заяви от своя страна министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, който също беше на място с премиера Борисов.
Здравният министър добави, че такива хладилници ще бъдат разположени в Столичната РЗИ, още днес ще се монтира един в РЗИ в Бургас, а другата седмица ще се създаде организация и за останалите РЗИ в страната. "С проф. Гигов в понеделник събираме директорите на шестте РЗИ, които са отговорни за шестте района в страната, за да създадем локалните логистични режими на поведение и разпределение на ваксината, организацията на таргетните групи", посочи здравният министър.
"За да бъдат и нашите хладилници максимално в услуга, единият ще бъде разположен във Варна, вторият в Пловдив и третият в София", заяви председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски.
Министърът на здравеопазването отбеляза също, че в склада на БулБИО се съхраняват 11 000 флакона ремдесивир, като в понеделник ще пристигнат още 6000 флакона. Министър Ангелов посочи, че препаратът е на разположение на болниците денонощно, като той е безплатен и достъпен за всички пациенти в България. "От данните, които виждаме в момента– по 2500 оздравяват, което означава, че докторите и медицинските работници като цяло успяват много хора да излекуват. Да, все още ни тревожи броя на починалите, но вече излизаме от тъмните класации", каза Борисов.
Кантарджиев: Досега не сме се издънвали с ваксинациите
Досега не сме се издънвали във ваксинационната ни политика, каза по-рано директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по повод на предстоящото ваксиниране у нас срещу Covid-19.
По думите му предприетите до момента мерки са целели да облекчат здравната система до откриването на ваксина, а след появяването ѝ е започнала негативна вълна в обществото срещу поставянето ѝ.
"Ваксините няма да са опасни за здравето, опасни могат да са с това, че да създадат само за една година имунитет или да създадат имунитет, с който да се заразиш, но да го изкараш по-леко", обясни проф. Кантарджиев и уточни, че с нетърпение чака препаратите, за да се ваксинира.
Той посочи пред бТВ, че преди да започне реалната ваксинация, предстои препаратите да се регистрират от европейските регулаторни органи.
"Това е една солидарна политика на Европейската комисия, така че всички европейски граждани да имат равен достъп до ваксини", каза проф. Кантарджиев и допълни, че в другите държави хората не са толкова скептични срещу ефикасността на препаратите.
Той уточни, че у нас се чакат три вида ваксини:
На основата на информационна РНК – инжектирана, тя влиза до най-близките клетки в организма и я кара да произвежда антитела срещу вируса;
На основата на друг вирус, в който е закодиран Covid-19;
На основата на готов белтък от антиген;
Проф. Кантарджиев посочи, че последните са най-подходящи за хора с придружаващи заболявания и за рисковите групи.
Той добави, че компанията "Moderna" от години произвеждат ваксини по РНК технологията, които са с доказана ефективност.
"Ваксините са спасили много хора и се надявам сега да направим така в обществото, че да се създаде един имунитет и да отпадне този страх от заразяване, да спрем с това пълнене на болниците", допълни експертът.
Той каза, че през следващите два месеца у нас ще пристигнат ваксини от първия тип (РНК), а те са най-подходящи за работещите в здравни заведения, Бърза помощ и фармацевтите.
"Като някой се изцепи по телевизията: "няма да се ваксинирам" и 20 хил. души, които го гледат си казват: "и аз няма да се ваксинирам". Засега контакт с вируса са имали около 10-15% от населението, за имунитет трябва да има някъде около 70% от населението, за да падне разпространението и да започнем да хващаме отделни клъстери", каза той.
Според него, ако резултатите от бързите тестове се приравнят към PCR-ите, то случаите със сигурност ще се увеличат. Но при положителен антигенен тест, ще трябва да се докаже и с PCR.
Проф. Кантарджиев обясни, че от 14 ноември страната ни се намира в плато на заболеваемостта, а в София случаите са с около 25% по-малко през последната седмица.
Той посочи, че ако мерките се разхлабят преди Коледа, хората трябва да бъдат внимателни, да ходят на пазар с маски и да спазват дистанция.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент