Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът омъжи царската дъщеря

0 коментара

Дъщерята на премиера Симеон Сакскобургготски Калина каза на испански "да" на мореплавателя Китин Муньос в двореца "Царска Бистрица". Това стана в присъствието на над 250 гости, най-вече приятели на семейството от чужбина. Около 150 пък бяха представителите на медиите, акредитирани да отразяват събитието, сред които и журналисти от Испания, Франция и Германия. Оказа се обаче, че с изключение на БТА, БНТ и по една от чуждестранните медии, останалите репортери трябваше да отразяват събитието зад въженце, опънато от входа на имота до сергиите с произведения на български майстори. Без какъвто и да е достъп до шатрата, специално вдигната за сватбената церемония. Но пък имаха възможността да огледат всички поканени на сватбата.

Близо два часа продължи дефилето на гостите пред тях. Дрехите на гостите варираха от елегантни тоалети за обедни партита, вечерни рокли с гол гръб и ефирни поли, до екстравагантни костюми тип "каубойски". Някои от дамите едва - едва пристъпяха по дългата стотина метра пътека на чехлички с токове като оси. Други пък по-прагматично бяха съобразили обувките си със студа, залагайки на ботуши. След като минеха покрай журналистите, по алеята към двореца те разглеждаха специално наредените сергии с предмети от българското занаятчийско изкуство. Няколко чифта плетени чорапи, нож, сребърна гривна, везани ризи си купиха гостите. Част от тях запазили цигулка от ковано желязо и аксесоари за камини. Поканените проявили интерес и към щанда с розово масло. "Повече питат и по малко купуват, коментира една от продавачките.

Точно в 10.00 на входа на "Царска бистрица" се появи епископът на Софийско-пловдивската католическа епархия - монсеньор Георги Йовчев. Епископът, който трябваше да бракосъчетае дъщерята на премиера с испанския мореплавател Китин Муньос, се запознал с двойката преди дни. По една свещена броеница, благословена от Папата е подаръкът ми за тях, съобщи той на журналистите. От октомври 2002 до октомври 2003 е годината на светата броеница, разказа им той. Донесъл на младоженците и грамота от Светия отец, благославяща брака им. Заедно с епископа, на входа на двореца, пристигна и хорът при католическата катедрала "Св. Людвиг". "Подготвили сме едночасова програма, включваща "Многая лета", Сватбения марш на Менделсон и молитвата Панис Анджеликус", каза диригентът на хора Бернадета Балабанова. Малко след тях дойдоха и група гайдари.

Към 10.20, вкочанените от студ журналисти бяха изненадани от появата на непозната за никого дама, пристъпваща към двореца с рокля на пайети с голи рамене и сандалки. Следваше я хор на Българския туристически съюз, който по своя инициатива дошъл да пее планинарски песни в чест на сватбата, смесвайки репертоара си със звуците на каба гайдите, идващи от алеята пред двореца. Струпани на входа на двореца, който от две седмици отново е собственост на фамилията, те посрещнаха появата на премиера с "Край Босфора шум се вдига". Сакскобургготски отиде при хористите, запя с тях, след което си направиха обща снимка. "Още съм жив", каза развълнуваният баща на младоженката пред журналистите. Той съобщи, че всички поканени са изумени от красотата на природата в България.

Гостите били извънредно учудени от пътищата ни

По думите на премиера те очаквали да са в много по-окаяно състояние. Може би изненадата им се е дължала на факта, че няколко седмици преди събитието, дупките беха закърпени специално за сватбата.

В 10.59 от колата си слезнаха вицепремиерът Костадин Паскалев и съпругата му. Министърът на регионалното развитие бе и първият от представителите на кабинета, който пристигна в "Царска бистрица". Освен всички министри, от българските политици на събитието бяха поканени единствено председателят на парламента Огнян Герджиков, част от ръководството на партията НДСВ, сред които Пламен Панайотов, Даниел Вълчев, Иван Искров, Владимир Дончев, Снежана Гроздилова и Коста Цонев. От депутатите само варненската парламентаристка Анелия Атанасова имаше честта да бъде поканена на тържеството. От лидерите на останалите политически сили гости на сватбата присъстваха лидерът на ДПС Ахмед Доган и на "Федерация Царство България" - Христо Куртев. На партито, с приятелката си Цветелина, дойде и главният секретар на МВР Бойко Борисов.

"За първи път от 70 години отново има царска сватба в България!",

радостно възкликна пред журналистите Куртев. "Подарил съм им ееей такъв поднос за риба", задоволи той любопитството на репортерите какъв е неговият дар за младоженците.

Подаръкът от името на правителството издаде министърът на държавната администрация Димитър Калчев. Той разказа, че кабинетът на Сакскобургготски е закупил за сватбата на дъщеря му иконостас, висок повече от 1 метър, изографисан в Ерусалим.

Много здраве, щастие, любов и брак, в който всичките дни да бъдат като сватбения им ден, пожелаха на младоженците членовете на Министерски съвет. "Първо им пожелавам щастлив брак, второ - много деца, трето - ще ми е приятно да живеят в България", бе пожеланието за двойката на лидера на ДПС Ахмед Доган.

Към 11.15 на входа на "Царска бистрица" се изсипа първият автобус с чуждестранни гости. Сред тях бе и приятелят на Китин Муньос, също мореплавател - Мигел де ла Куадра. С втората партида пък пристигнаха съпругите на братята на Калина. С тях дойде и мароканската принцеса - Лала Хасна и испанската инфанта Кристина със съпруга си. Крале и кралици няма на венчавката на Калина, защото тя е най-малкото дете в семейството и повече подхожда да дойдат принцове и принцеси, нейни връстници и братовчеди, уточни през седмицата личният прессекретар на царя Галя Дичева.

"Майка ми е българка", разказа испанката Фелиша Траун. Тя привлече вниманието на репортерите с българската бродерия на яката на роклята си.

Малко след тази група, нарамил картина, пристигна и шефът на синдиката "Подкрепа" Константин Тренчев. Идвам направо от Франция, та затова я нося, оправда се той. Разказа, че платното е акварел от 30-те, придружен с всички сертификати за автентичност.

15 минути преди часа, в който трябваше да се състои церемонията,

Пристигна шефът на "Мултигруп" Илия Павлов,

придружен от главния секретар на транспортното министерство и лидер на младежкото НДСВ Делян Пеевски. Заедно с Павлов дойде и проф. Чирков. Малко след тях дойде и скулпторът Вежди Рашидов. С него завърши и процесията от гости.

Близо половин час журналистите нетърпеливо очакваха прага на двореца да пристъпи и президентът Георги Първанов. Оказа се обаче, че пътят между Радомир, където държавният глава бе по-рано сутринта, и "Царска бистрица" е бил прекалено дълъг. Първанов се присъедини към гостите едва след церемонията по бракосъчетанието. С малко закъснение пристигна и съпругата на столичния кмет Алиса Софиянска, придружена от дъщеря си. Поради ангажимент в чужбина, градоначалникът на София не можа да дойде на събитието.

Самата сватба започна с 15-минутно закъснение. Преди да влезе в шатрата, където трябваше да се състои церемонията, булката ритна по стар български обичай бакърено менче с вода. В бледобежова рокля от български дизайнер, с елече с бродерия и сребърна пафта, Калина застана пред олтара, видимо развълнувана. Дотам тя бе придружена от баща си. Тя бе посрещната на входа на шатрата от песента "Назад, назад, моме Калино".

Почти изцяло на български премина церемонията. Според очевидци на български била и молитвата, изречена от монсеньор Георги Йовчев. Словото му било прекъсвано няколко пъти от младоженците, които казвали "да" на испански. Пак на испански те се врекоха във вярност един на друг. От вълнение, по време на венчавката припаднало момченцето, помагащо на Йовчев в церемонията.

След сватбата младоженците отидоха в православната черква "Свето Преображение Господне", където бяха благословени от православни духовници. Планираната семейна снимка бе отложена за след обяда, заради пристигането на президента Георги Първанов. "Президентът е тук, тук са и министрите, просто не можем сега", обясняваше на недоволстващите журналисти младоженецът Китин Муньос.

По време на обеда премиерът Симеон Сакскобургготски поздравил гостите на български, испански и английски език, разказа личният прессекретар на семейството Гаря Дичева. Той изразил удовлетворението си, че са се изпълнили най-съкровените му желания - да се върне в България и да работи за нея, да ожени Калина в България, да продължи нещата, които е започнал тук. Тостове не е имало.

Страхотно, блестящо, много хубаво - така излизащите от "Царска Бистрица" български гости коментираха завършилото празненство. По думите на депутата от НДСВ Коста Цонев, за поздравлението на три езика Симеон е бил аплодиран от поканените.

След фамилната снимка Симеон Сакскобургготски каза, че според него това е било много трогателно тържество и че сега на младата двойка ѝ предстои да обиколи малко България, а после да се върне в Мадрид.Сватбеното тържество на Калина и Китин ще е в България.

Сакскобургготски разказа, че роклята на Калина е ръчно бродирана от български баби и е чисто българско произведение. Тафтената рокля на Калина е на дизайнерите Валентин Ангелов и Яна Възвъзова, но идеята за българските мотиви върху нея била нейна. Самата Калина каза, че е доволна и от менюто по време на обяда. Боровинките за сладкото в палачинките са брани в гората край "Царска Бистрица.

Безплатно вино и кебапчета раздаваха в Боровец

Безплатна почерпка по случй сватбата на Калина имаше и
в ромския кватртал в Самоков

Подгряни от питието, местните жители виеха хора в чест на сватбата. Вчера стана ясно, че премиерът Симеон Сакскобургготски и на съгражданите си от Баня, за да се почерпят за тържеството. Малко преди да върне на премиера имота "Царска бистрица", с друго свое решение Министерски съвет провъзгласи Баня от село в град.

Министър - председателят е дал пари и на Главното мюфтийството на мюсюлманите в България за курбан в Смолян в чест на сватбата, съобщи вчера БТА. С тях е купена една крава, чието месо ще излезе около 170 килограма. По молба на Симеон Сакскобургготски курбанът ще бъде раздаден в училищата и в коран-курсовете в Рудозем и Смолян, в детските градини и в детското отделение на болницата в Смолян, съобщи още Николай Панков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.