Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът отхвърля натиск за непризнаване на конституционния език на Македония

60 коментара
Премиерът отхвърля натиск за непризнаване на конституционния език на Македония
Премиерът Бойко Борисов потвърди, че правителството му ще се придържа към досегашната политика по въпроса за езика на Македония. В отговор на парламентарно питане от лидера на РЗС Яне Янев дали "декларираната подкрепа за членство на Република Македония в Европейския съюз е свързана с мълчаливо официално признаване на македонския език като един от езиците на ЕС“, Борисов заяви в петък, че страната ни ще подкрепи интеграцията на Македония в ЕС и НАТО при изпълнение на критериите за членство.

"България има договореност с македонската страна по въпроса с езика, отразена в декларацията от 1999 година. В съответствие с нея, ние разглеждаме като официален за Република Македония езика, определен от нейната конституция. Тази наша позиция няма да претърпи промяна и при приемането ѝ в ЕС", заяви министър-председателят.

Премиерът потвърди още пред депутатите, че "нашата принципна подкрепа за членството на Македония в ЕС и НАТО е валидна при наличие на ясна воля на ръководството ѝ да направи необходимото, за да отговори на очакванията ни за добросъседското поведение от европейски тип".

С оглед на актуалния конфликт между РЗС и ГЕРБ във връзка със "затоплените" отношения на управляващите с президента Първанов и отхвърленото искане на РЗС да се ореже бюджетът му, Борисов каза на Янев: "С риск да ви подразня, но и съответното мое питане е съгласувано и с президентската институция и те също застават зад тази декларация". Премиерът не обясни защо се налага такова съгласуване, след като по конституция външната политика се осъществява от изпълнителната власт.

Ден по-рано той изненадващо обяви, че за съгласуване в президентската институция е "пуснат" и избора на заместник-директор на ДАНС, въпреки че по закон такова съгласуване не е необходимо.

Яне Янев от своя страна разясни на Борисов: "По конституция, г-н министър-председателю, има президент на републиката. Президентска институция няма. Това са някакви чиновници, които днес ги има, утре ги няма. Не мога да приема, че ние с моите братовчеди от Струмица, Радовиш или Скопие говорим на различни езици. Ние говорим на български език. Моите братовчеди, ако станат евродепутати, когато Македония стане член на ЕС, ще говорят пак на български език".

По-късно Борисов коментира пред репортери мнението си за спора с РЗС: "Всяка политическа партия има право на поведение, има своя тактика да остава в общественото полезрение". После допълни, че "не коментира работата на други партии".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. невъзпитана
    #61

    щом в конституцията на Черна гора са записали, че официален е черногорския- значи има.

  2. Минаващ
    #60

    Прегледах коментарите в македонските медии във връзка с отлагането на определяне на дата за началото на техните преговори с ЕС. Определят позицията на България като "ни таму, ни ваму". За декларацията "Костов - Георгиевски" се пише като за национално предателство спрямо Македония. Никъде не се споменава за реакцията на Б. Борисов в парламента. С една дума - тъжна работа. Плюенето срещу България явно е нещо, подразбиращо се от само себе си, то прави кариери - в някакъв смисъл.Въпреки това мисля, че

  3. ой
    #59

    ама сърбите не са го признали този черногорски език!А тогава защо трябва да признаваме македонския?

  4. Radi
    #58

    Izviniavai, no si protivorechish. Ot edna strana kazvash, che ni pliuiat ottatak Shar Planina, che ni mraziat i praviat kariera ot antibalgarska propaganda, a ot druga kazvash - neka im pomagame. Ako v lichnia ti jivot bratovched ti te mrazi, igrae zadkulisni igri zad garba ti, preliubodeistva s jena ti /krade istoriata na Rodinata ti, toest te udria po nai-chestoliubivoto ti miasto/, ti reshavash da mu pomognesh da si nameri rabota / v tvoiata slujba/.Priatel, az tova naricham mazohizam, ili ako e s mashtaba na visha politika - nazionalen nihilizam i bezhaberie za nazionalnite ni interesi.

  5. Хитър Петър
    #57

    Разбирам, че Б.Б. се гъне пред Европата, ама да погледне и към Гърция.Ако македонците в Македония говореха гръцко наречие на книжовния език, мислите ли, че гърците щяха да признаят "конституционния им гръцки?" Никога!!! Защо тогава говорим с тях без преводачи? Щото говорим на един и същи език - БЪЛГАРСКИ, още от времето преди Климент Охридски да основе книжовна школа в Охрид. Питайте професорите по история на българския език в БАН, ама нали са феодални старчета, карайте да върви!!!

  6. future
    #56

    istorija na BAn da otide v Istorijata!

  7. Минаващ
    #55

    Ако България е експеримент на руския империализъм - какво тогава са Сърбия, Гърция, Румъния и т.н.А пропо - кавказците са много приятни хора и компания.Със сигурност първата християнска държава се намира именно в Кавказ, а и писаното от Аристотел е достигнало до наши дни в превод на един от кавказките езици...?

  8. вмро
    #54

    кой те пита тебе бе,мангал тъп?!МАНУ да отиде в историята или поне в Сърбия-там,откъдето е дошла!

  9. друже Тито
    #53

    ги промих аз!

  10. вмро
    #52

    Кой те пита тебе бе мангал тъп?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.